Zarządzanie talentem w sektorze BPO/SSC – Eksperci RS

Zarządzanie talentem w sektorze BPO/SSC – Eksperci RS

Zarządzanie talentem w sektorze BPO/SSC – Eksperci RS

Sektor nowoczesnych usług biznesowych to ogromny potencjał dla polskich pracodawców w kontekście biznesu międzynarodowego. Jak wynika z raportu organizacji zrzeszającej przedstawicieli z sektora BPO i SSC w Polsce w I kwartale 2018 roku funkcjonowało łącznie 1 236 centrów usług BPO, SSC, IT, R&D zatrudniających 279 tys. osób. [dane z raportu ABSL „SEKTOR NOWOCZESNYCH USŁUG BIZNESOWYCH W POLSCE 2018”] Na przestrzeni ostatnich lat możemy zaobserwować tendencję w aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw w procesy operational exellence, czyli zarządzania operacjami w oparciu o metodologię Lean & Six Sigma. To rozwiązanie z pewnością wywołało wzrost płynności w dostarczaniu usług z Europy Centralnej i Azji, stworzenie stabilniejszej bazy merytorycznej oraz zainteresowanie problematyką talentów pracowniczych w kontekście innowacyjności.

Jak budować atrakcyjność pracodawcy?

Budowanie atrakcyjności pracodawcy, a także pozyskanie i późniejsze zatrzymanie talentów jest niezwykle ważne i stanowi wyzwanie dla dzisiejszego biznesu. Talent ekspercki odnosi się do wyspecjalizowanych oraz bardzo specyficznych kompetencji poszukiwanych na rynku pracy. Zarządzanie kapitałem jednostki nie sprowadza się jedynie do samej definicji talentu, poszukiwania czy rekrutowania osób o niszowych umiejętnościach. Obejmuje przede wszystkim utrzymanie pracowników o wyjątkowym potencjale rozwojowym, jak i maksymalne wykorzystanie ich zdolności, które zagwarantuje wzrost wyników firmy w dłuższej perspektywie. To kompleksowy program podnoszenia wiedzy oraz zatrzymania jej wewnątrz organizacji, zwiększenia lojalności i motywacji do realizacji wyznaczonych celów zawodowych. Młodzi ludzie preferują miejsca pracy, które zostały zaprojektowane w formie otwartej przestrzeni, ale z podziałem na różne strefy: relaksu, sportu, spotkań, kreatywną. Pożądana atmosfera w biurze wyraża połączenie obowiązku i przyjemności. Dzięki takim możliwościom utalentowani pracownicy czują się swobodnie, co oddziałuje na stopień zaangażowania niezależnie od tego, czy wykonują zadania zespołowe, indywidualne, czy wymagające koncentracji. Przyjazne środowisko pracy w firmach, które świadomie polepszają komfort i dostrzegają potencjał drzemiący w zasobach szybciej się rozwijają, a zatrudnione osoby budują autentyczne relacje, czego efektem jest lepsza komunikacja, wymiana informacji, integracja zespołu, co z kolei zwiększa wydajność i zaangażowanie oraz inspiruje do dbania o swój rozwój. Ze względu na specyfikę branży i podział obowiązków, które tworzą tylko część pewnej większej całości, wielu pracowników po pewnym czasie wykonywania takich powtarzalnych zadań popada w rutynę. Warunki wymienione powyżej są niezmiernie istotne z uwagi na zapewnienie najwyższego poziomu satysfakcji, posiadania niezwykle cennych dla pracodawcy kwalifikacji oraz zwiększenia przewagi konkurencyjnej na tle innych ofert.

Budowanie programów dla talentów

Zarządzanie zasobami ludzkimi, jak również zapewnienie ciągłości działania w organizacji jest możliwe poprzez skuteczną identyfikację najmocniejszych stron, zaplanowanie indywidualnych ścieżek rozwoju, w celu przygotowania do pełnienia funkcji eksperckich bądź kierowniczych. Budowanie programów dla talentów wpływa na kreowanie wizerunku przedsiębiorstw jako dbających o rozwój zawodowy. Cele biznesowe w przedsiębiorstwach mogą zostać osiągnięte dzięki pozyskaniu najlepszych specjalistów z branży, ambitnych absolwentów najlepszych uczelni wyższych. Poprzez docenienie sukcesów pracowników zminimalizujemy ryzyko utraty wykwalifikowanej kadry biorąc pod uwagę trudności, jakie mogą pojawić się w ponownym uruchomieniu kosztownego i czasochłonnego procesu rekrutacyjnego, a co więcej próbie wyłonienia najlepszych kandydatów.

 

Karolina Idczak – Starszy Specjalista ds. Rekrutacji Grupy Progres

Więcej wpisów

Sezon walki o wakacyjnych pracowników rozpoczęty

Sezon walki o wakacyjnych pracowników rozpoczęty

Sezon walki o wakacyjnych pracowników rozpoczęty

Walka o pracowników sezonowych trwa. Krajowi przedsiębiorcy mają problem z obsadzaniem stanowisk. Oferowane stawki nie są konkurencyjne. Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę, że chętnych do podjęcia pracy w wakacje szukają i kuszą też nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy, Belgia, Holandia, gdzie wynagrodzenia za pracę sezonową są dużo wyższe niż w Polsce wynika z komentarza Cezarego Maciołka, Wiceprezesa Grupy Progres dla dziennika Rzeczpospolita.

W artykule redaktor Anity Błaszczak „Firmy gorączkowo łowią pracowników na wakacje” czytamy m.in. że sezonowych ofert zatrudnienia w przemyśle jest znacznie mniej niż propozycji dorobienia w typowych, sezonowych branżach – ogrodnictwie, gastronomii, handlu czy eventach. Według Cezarego Maciołka, który znalazł się w gronie ekspertów podsumowujących sytuację na sezonowym rynku pracy, Polacy chętniej wybierają zachodnich sąsiadów, gdzie mogą zarobić więcej „O ile w Polsce przy zbiorach owoców i warzyw można zarobić około 15 zł netto za godzinę, o tyle za granicą równowartość 40 zł, a niekiedy więcej. Wybór jest prosty, tym bardziej, że to praca na wakacje”- czytamy w komentarzu.

Cały tekst jest dostępny na stronie dziennika Rzeczpospolita oraz 148 numerze dziennika z dn.27.06.2019 na str. 17.

Anita Błaszczak – autorka artykułu jest redaktorem dziennika Rzeczpospolita, od lat pisze o rynku pracy, zarządzaniu, marketingu i przedsiębiorczości, jest również organizatorką debat redakcyjnych poświęconych tej tematyce.

Więcej wpisów

Z jakimi wyzwaniami będą musiały zmierzyć się działy HR – Eksperci RS

Z jakimi wyzwaniami będą musiały zmierzyć się działy HR – Eksperci RS

Z jakimi wyzwaniami będą musiały zmierzyć się działy HR – Eksperci RS

Branżę HR na przestrzeni najbliższych lat czekają duże wyzwania. Sądzę, iż największym z nich będzie przekonanie osób zarządzających o konieczności zmiany sposobu kierowania organizacją. Pierwszym z wyzwań będzie zrozumienie pokolenia Z oraz nauczenie się wzajemnej współpracy. Pracownicy z tego pokolenia są ludźmi odważnymi, otwartymi i wszechstronnymi, aczkolwiek jednocześnie wykazują duże wymagania względem pracodawcy, nie przywiązując się do danej organizacji. Pozyskanie takowych pracowników związane jest z potrzebą stosowania nowych metod rekrutacji, a także wprowadzenia elastycznych warunków współpracy. Kolejnym ważnym wyzwaniem dla przedsiębiorstw będzie nakreślenie na nowo wartości organizacyjnych takich jak benefity w postaci dofinansowań do nauki, opieki zdrowotnej, wydarzeń kulturalnych czy dodatkowych ubezpieczeń. Ostatnim z ważniejszych wyzwań o którym chciałabym wspomnieć będzie zaangażowanie pracowników. Z uwagi, że jest to klucz do sukcesu, ten aspekt powinien być traktowany priorytetowo. Działy HR odchodzą powoli od ocen pracowniczych na rzecz budowania kultury organizacyjnej. Panuje ogólne przekonanie, że oceny okresowe działają na pracowników demotywująco. Wyzwaniem stanie się zatem forma komunikacji z pracownikiem, mając na uwadze wyznaczenie kierunku działań pracowników, a nie ocenianie przeszłości. Kluczowe będą tu zatem zdolności komunikacyjne, otwartość i komunikatywność menadżerów oraz działu HR.

 

Anna Augustyniak – Kierownik Projektów Rekrutacyjnych Grupy Progres

Więcej wpisów

HR XXI wieku, czyli Kurs na HR w Gdańsku

HR XXI wieku, czyli Kurs na HR w Gdańsku

HR XXI wieku, czyli Kurs na HR w Gdańsku

XIV edycja Kursu na HR już za nami. 13 czerwca 2019 w Sali BHP Stoczni Gdańsk wspólnie z  licznym gronem uczestników i ekspertów dyskutowaliśmy o zmianach czekających branżę HR i tego jak możemy się do nich przygotować.

W Stolicy Pomorza spotkaliśmy się już trzeci raz. Gdańsk, do którego zaprosiliśmy uczestników Kursu na HR był świadkiem licznych konwersacji krążących wokół jednego, kluczowego zagadnienia – przyszłości HR. Nie zabrakło też tematów dotyczących najistotniejszych kwestii dla tej branży – profilaktyki, outsourcingu czy wdrożeń pracowników. Wydarzenie, podobnie jak XIII edycję w Toruniu, prowadził Wiceprezes Grupy Progres – Cezary Maciołek. Mimo burzy i niesprzyjających warunków atmosferycznych, w Konferencji wzięło udział ponad 130 uczestników.

Technologie i przyszłość HR

Tematami dominującymi podczas XIV edycji były nowe technologie i przyszłość HR. Nie zabrakło też tematów dotyczących najistotniejszych kwestii dla tej branży – profilaktyki, outsourcingu czy wdrożeń pracowników. Zarówno prelekcje jak i debata odbywały się w wypełnionej sali.

Dlaczego Kurs na HR cieszy się rosnącym zainteresowaniem? Informacje dotyczące lokalnych rynków pracy, które posiadamy od pracowników naszych oddziałów regionalnych oraz te otrzymywane podczas Kursu na HR – ogólnopolskiego cyklu konferencji podczas, których spotykamy się z regionalnymi przedsiębiorcami, lokalnymi władzami i środowiskiem naukowym oraz osobami związanymi z branżą HR można podciągnąć pod jeden, wspólny mianownik. Rynek pracy ma wielu interesariuszy, którzy widzą potrzebę rozmowy na ważne tematy, chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz rozwiązywać kluczowe problemy.

Patronami honorowymi wydarzenia byli: Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Gdański Urząd Pracy, Pracodawcy Pomorza, Invest in Pomerania, Pomorski Fundusz Rozwoju, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Pomorska Izba Rzemieślnicza , Gdański Klub Biznesu, Centrum Rozwoju Talentów, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu.

Patronami Medialnymi konferencji byli: Radio Gdańsk (https://radiogdansk.pl/), portal trojmiasto.pl (https://www.trojmiasto.pl/), magazyn Benefit (https://miesiecznik-benefit.pl/), miesięcznik Harvard Business Review Polska (https://www.hbrp.pl/), Instytut Kontekstów Pracy (https://kontekstypracy.pl/), Outsourcing Portal (http://www.outsourcingportal.eu/pl/) i magazyn Outsourcing&More Polska (http://www.outsourcingandmore.pl/pl).

Dziękujemy za wsparcie.

Pełna relacja z wydarzenia dostępna jest na https://kursnahr.pl/

 

Więcej wpisów

Efektywność pracy zdalnej – Eksperci RS

Efektywność pracy zdalnej – Eksperci RS

Efektywność pracy zdalnej – Eksperci RS

Praca zdalna zyskuje na popularności

Z roku na rok popularność pracy zdalnej wzrasta. Coraz większa liczba pracodawców skłania się ku temu, by w swojej ofercie zamieszczać możliwość pracy zdalnej. Notabene, jest to jeden z bardziej pożądanych benefitów, o którego istnienie coraz częściej pytają Kandydaci do pracy. Kluczowe wydaje się pytanie, czy praca bez nadzoru i tak zwanego „oddechu” Szefa za plecami może być efektywna? Jak zawsze, w przypadku takich pytań odpowiedź brzmi – „To zależy”. Zależeć może przede wszystkim od stanowiska, które poprzez swój charakter umożliwia, bądź nie, wykonywanie zawodowych obowiązków poza firmą. Zależy także od umiejętności zarządzania czasem przez pracownika.

Wpływ technologii na pracę zdalną

Oczywiście nowe technologie umożliwiają pracodawcy wgląd do tego, w jakich godzinach pracownik jest zalogowany do systemu, jednak czy samo zalogowanie oznacza realizację powierzonych zadań? Niekoniecznie. Z drugiej jednak strony, fizyczna obecność pracownika w miejscu pracy nie gwarantuje jego pełnego zaangażowania i skupienia uwagi na powierzonych zadaniach. Powyższe stwierdzenia sugerują, iż praca zdalna może być efektywna, jeśli wykonuje ją pracownik samodzielny i zmotywowany do swojej pracy, bez względu na miejsce, w którym przebywa. Aktualnie taka forma współpracy wykorzystywana jest głównie w zawodach o charakterze projektowym, w których istotą jest osiągnięcie wyznaczonych celów w określonym terminie.

 

Dorota Pachucy – Starszy Specjalista ds. Rekrutacji Grupy Progres

Więcej wpisów

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.