Kary za brak maseczki w miejscu pracy

Kary za brak maseczki w miejscu pracy

Kary za brak maseczki w miejscu pracy

Zgodnie z przepisami – jeśli warunki w firmie nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa oraz higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia zatrudnionych osób np. współpracownicy nie noszą maseczek chroniących przed zakażeniem COVID-19 – to pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania obowiązków, niezwłocznie zawiadamiając o tym przełożonego. Podpisanie zobowiązania do noszenia maseczki nie może być warunkiem przyjęcia do pracy, jednak za jej brak podwładny może zostać ukarany przez przełożonego.

 

W naszym kraju ok. 16,5 mln osób jest aktywnych zawodowo. Jedynie 25 proc. z nich w trakcie pandemii pracowała zdalnie, część tylko przez jakiś czas (GUS). Pozostali swoje obowiązki musieli wykonywać stacjonarnie, mimo że zakłady pracy są dziś jednymi z miejsc, w których najczęściej powstają ogniska koronawirusa.

Niemożność pracy zdalnej nie sprzyja ochronie zdrowia osób aktywnych zawodowo, nawet w sytuacji, gdy polscy pracodawcy wzięli sobie do serca zalecenia i robią wszystko, by zminimalizować ryzyko zakażenia COVID-19 w swojej organizacji. Mimo ich starań na zarażenie koronawirusem nadal narażona jest spora grupa osób – 75 proc. wszystkich aktywnych zawodowo, którzy z uwagi na rodzaj obowiązków służbowych nie mogą wykonywać ich z domu. Wśród nich znajdują się pracownicy wielu branż m.in. produkcyjnej, handlowej, logistycznej, transportowej, ale też zatrudnieni w bankach, urzędach czy służbach publicznych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakładach pracy i miejscach użyteczności publicznej wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa. Niestety, nie każdy z pracowników przestrzega tych przepisów. Gdy tego nie robi może zostać ukarany przez pracodawcę, a jego koledzy z pracy mogą odmówić wykonywania obowiązków, jeśli czują, że ich zdrowie i życie jest zagrożone – mówi Jacek Grzywa, Radca prawny i kierownik Działu Prawnego w Grupie Progres.

 

 

Maseczki trzeba nosić również w pracy

 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadziło obowiązek zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej na terenie całego kraju.

W rozporządzeniu, które zaczęło obowiązywać 10 października znajdziemy również przepisy dotyczące bezpośrednio miejsc pracy. Zgodnie z par. 27 ust. 1 pkt 2 należy przestrzegać tego obowiązku (zakrywania ust i nosa) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym Za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.

 

Kary za brak maseczki w miejscu pracy

 

Jeśli pracownik, mimo obowiązujących przepisów – przebywając w budynku firmy nie nosi maseczki – musi liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami swojego postepowania. Zgodnie z przepisami, w przypadku naruszenia zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie obowiązku zakładania maseczek należy wskazać, że kara za brak maseczki może być zarówno karą finansową jak i np. karą upomnienia czy nagany – zaznacza Jacek Grzywa.

Są to kary porządkowe, przewidziane w art. 108 Kodeksu pracy. Zgodnie z jego 3 paragrafem, kara pieniężna za jedno przekroczenie nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika. Łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać jednej dziesiątej wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty. Oczywiście już po dokonaniu potrąceń, o których mowa w art. 87 (m.in. zaliczek pieniężnych czy alimentów).

W przypadku, gdy pomimo ciążącego obowiązku zasłaniania ust i nosa dostrzeżemy, że nasi współpracownicy nie stosują się do tych reguł to zgodnie z art. 210 paragraf 1 Kodeksu pracy mamy prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, ale musimy zawiadomić o tym przełożonego. Takie działanie jest możliwe w razie, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom.

Mimo wszelkich obowiązujących koroanwirusowych restrykcji, należy pamiętać, iż warunkiem zatrudnienia nowego pracownika nie może być podpisanie przez niego zobowiązania, że w miejscu pracy będzie nosił maseczkę. Stanowiłoby to nadużycie prawa oraz mogłoby zostać potraktowane jako przejaw dyskryminacji – podkreśla kierownik Działu Prawnego w Grupie Progres. – W żadnym wypadku nie można również uzależniać przyjęcia do pracy od deklaracji noszenia lub nienoszenia maseczki. Obowiązkiem pracodawcy – zgodnie z paragrafem 1 art.2376 – jest nieodpłatne dostarczenie pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz informowanie ich o sposobach posługiwania się tymi środkami. Mają one zabezpieczyć zespół przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy tj. obecnie zagrażający nam wirus COVID-19 – podsumowuje ekspert.

Więcej wpisów

Czego nauczyło Cię dotychczasowe doświadczenie w Grupie Progres?

Czego nauczyło Cię dotychczasowe doświadczenie w Grupie Progres?

Czego nauczyło Cię dotychczasowe doświadczenie w Grupie Progres?

Joanna Dargiewicz – Dyrektor Regiony  /  9 lat stażu

 

Czego nauczyło Cię dotychczasowe doświadczenie w Grupie Progres?

Otwartości na ludzi – zarówno klientów biznesowych, klientów w postaci kandydatów wewnętrznych oraz zewnętrznych. Praca w Grupie Progres nauczyła mnie elastyczności w biznesie, w zarządzaniu zespołem oraz otwartego umysłu na całą branżę. Moim zdaniem właśnie ta elastyczność i innowacyjne podejście do wielu spraw wyróżnia spółkę na rynku.

 

Jak wyglądał Twój rozwój/ ścieżka kariery?

Kierownik Oddziału Gdańsk, Kierownik Regionu, Dyrektor Regionu (pracuję w GP od grudnia 2011 r.). Mimo tego czuję, że nadal się rozwijam dzięki mojemu zespołowi oraz klientom, którzy reprezentują bardzo różne branże. Wyzwania pojawiają się praktycznie codziennie. Aktualna sytuacja z pandemią również nauczyła mnie spojrzenia na wiele tematów w zupełnie inny sposób, niż dotychczas.

 

Czego życzysz firmie i jej pracownikom?

Dalszej ekspansji, rozwoju, nowych kierunków biznesu (nowe kraje), utrzymania stabilnej pozycji rzetelnego Partnera biznesowego oraz sukcesów w dążeniu do roli Lidera nowoczesnych usług HR w Polsce. Życzę również Grupie Progres oraz jej pracownikom niekończącej się ambicji w poszerzaniu horyzontów zarówno na szczeblu zawodowym, jak również prywatnym.

 

Jak przedstawisz spółkę w jednym zdaniu zupełnie obcej osobie?

Polska firma z wieloletnim doświadczeniem w branży, która niejedno przeszła ?.

 

Co jest największą siłą firmy?

Wartością firmy jest liczne grono naszych Partnerów biznesowych z wieloletnim, wspólnym doświadczeniem oraz umiejętne dostosowywanie się do zmieniających się warunków rynkowych (otoczenia biznesowego).

 

 

Przeczytaj również: 18 lat to dużo czy mało?

Więcej wpisów

18 lat to dużo czy mało?

18 lat to dużo czy mało?

18 lat to dużo czy mało?

Magda Dąbrowska – Dyrektor Zarządzająca Centrum Usług Wspólnych  /  17 lat stażu

 

18 lat to dużo czy mało?

I dużo i mało. 18 lat temu ten czas wydawałby nam się bardzo odległy, szczerze mówiąc, nikt nie wybiegał aż tak bardzo
w przyszłość. Skupialiśmy się raczej na tym, jak przetrwać, jak wszystko skoordynować, aby pracownicy dostali wynagrodzenia na czas, a Klienci byli zadowoleni z dostarczonego personelu. Teraz, po 18-stu latach wydaje się, jakby to wszystko było wczoraj.

Co Twoim zdaniem świadczy o dojrzałości firmy?

Myślę, że etap na jakim znajduje się dana firma. Jej ,,staż’’ na rynku też nie jest bez znaczenia. Grupa Progres jest organizacją ze ściśle zdefiniowanymi procesami, które są mierzone i zarządzane, a ich celem jest optymalizacja wyników i zwiększenie wydajności pracy poprzez ciągłe ich udoskonalanie.

Co wspominasz najlepiej?

Mam wiele ciekawych wspomnień, ale bardzo lubię wracać do samego początku, kiedy wspólnie z Prezesem robiliśmy ręcznie przelewy wynagrodzeń dla pracowników. Siadaliśmy wówczas przy jednym biurku (takie duże półokrągłe brązowo-czarne, nawet pamiętam, gdzie je kupiliśmy ?), ja odczytywałam numery rachunków bankowych z poszczególnych umów, a Prezes wpisywał je do banku, cyferka po cyferce ? Następnie, w celu weryfikacji odczytywał, co wpisał, a ja sprawdzałam z tym co w umowie. Dziś wydaje się to zupełnie nierealne i nie dlatego, że Prezes czy ja nie moglibyśmy tego robić ?, a jedynie ze względu na ilość zatrudnionych pracowników, którym należy wypłacić wynagrodzenie. Lubię do tego wracać zwłaszcza w trudnych momentach, bo to bardzo motywujące. To idealnie pokazuje, co udało nam się osiągnąć przez te 18 lat, jaką drogę przeszliśmy. Gdzie byliśmy i gdzie jesteśmy.

Co jest największą siłą firmy?

Ludzie, którzy tu pracują. To oni tworzą tą firmę, to dzięki nim GP odnosi sukcesy, to dzięki nim jestem tu tak długo.

Lubię pracę w Grupie Progres, ponieważ…

codziennie stawia przed nami nowe wyzwania. Mimo wielu lat doświadczenia wciąż potrafi zaskakiwać. No i ludzie, na których wiesz, że zawsze możesz liczyć.

 

 

Przeczytaj również: Jak zmieniała się firma na przestrzeni lat? 

 

Więcej wpisów

Co wspominasz najlepiej z pracy w Grupie Progres?

Co wspominasz najlepiej z pracy w Grupie Progres?

Co wspominasz najlepiej z pracy w Grupie Progres?

Iwona Wieczyńska – Dyrektor Regionu  /  10 lat stażu

 

Co wspominasz najlepiej?

Najlepiej wspominam coroczne przygotowania do sezonu letniego, kiedy nasza praca wygląda niecodziennie. Zaangażowanie całego zespołu, nagła zmiana obowiązków i emocje, które temu towarzyszą – pomimo zmęczenia po każdym zamkniętym sezonie, zawsze czekamy na kolejny z niecierpliwością!

 

Czego życzysz firmie i jej pracownikom?

Firmie życzę szczęśliwych pracowników – wówczas pozostałe cele po prostu będą osiągnięte. Pracownikom natomiast przekazuję pozytywną energię, wysoką motywację i otwartość na zmiany, na następne co najmniej 18 lat. ?

 

Co jest największą siłą firmy?

Relacje! Jesteśmy organizacją, której fundamentem są partnerskie relacje – zarówno wśród zespołów wewnętrznych dbamy o koleżeńskie i sprawiedliwe podejście, jak również z Klientami, dla których nie jesteśmy po prostu dostawcą usług, ale przede wszystkim Partnerem, który rozumie ich biznes. Myślę, że skutkuje to poczuciem bezpieczeństwa dla każdej ze stron.

 

Czego nauczyło Cię dotychczasowe doświadczenie w Grupie Progres?

Najważniejsze, czego nauczyła mnie praca w Grupie Progres, to otwartość na zmiany – jesteśmy uzależnieni od wyjątkowo wielu czynników zewnętrznych: sytuacji na rynku pracy, sektorów gospodarczych, na których działają nasi Partnerzy i oczywiście relacji. Dzięki temu dziś w każdej decyzji, z którą się nie zgadzam, nie szukam jej złych efektów, ale jeśli nie umiem znaleźć pozytywów – po prostu szukam innych rozwiązań.

 

Lubię pracę w Grupie Progres, ponieważ…

Nigdy nie wiem co mnie dziś spotka!

 

 

Przeczytaj również: Jak zmieniała się firma na przestrzeni lat? 

 

Więcej wpisów

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.