Spotkanie z delegacją rządu Etiopii

Spotkanie z delegacją rządu Etiopii

Spotkanie z delegacją rządu Etiopii

Polityka migracyjna, potencjał woj. pomorskiego, oferta Gdańska dla obcokrajowców, możliwości współpracy, warunki rekrutacji oraz legalnego zatrudnienia – to jedne z wielu tematów poruszonych podczas spotkania z etiopską delegacją dyplomatyczną, która na zaproszenie Grupy Progres w ubiegły czwartek przyjechała do Gdańska. To pierwsza tej rangi wizyta przedstawicieli rządu Etiopii w Polsce.

Wizyta odbyła się z inicjatywy Grupy Progres. Od kilkunastu lat obserwujemy polski rynek pracy tymczasowej i wiemy, że musimy patrzeć szerzej, przewidywać skutki, reagować zawczasu i szukać nowych konkretnych rozwiązań. Wiemy, że ten cel osiągniemy wspólnie, dzięki wsparciu polskich organizacji i instytucji, które razem z nami uczestniczyły w czwartkowych spotkaniach z przedstawicielami rządu Etiopii.

W gronie rozmówców znaleźli się Wiceprezydent Miasta Gdańska Alan Aleksandrowicz, Zbigniew Canowiecki (Prezydent Pracodawców Pomorza), Tomasz Limon (Prezes Zarządu Pracodawców Pomorza), Agnieszka Klimczak (Pełnomocnik ds. Współpracy z Państwami Bliskiego Wschodu i Afryki Płn., Pracodawcy Pomorza), Beata Koniarska (Pełnomocnik Zarządu ds. Kontaktów Międzynarodowych, Pracodawcy Pomorza), Roland Budnik (Dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy), Marcin Grzegory (Zastępca Dyrektora Invest in Pomerania), Michał Bruski (Kierownik WUP),  Ewa Jagodzińska (Kierownik Referatu Departamentu Rozwoju Gospodarczego, Urząd Marszałkowski), Tatiana Guder (Kierownik Referatu Promocji Gospodarczej Departament Rozwoju Gospodarczego, Urząd Marszałkowski), Monika Pochroń – Frankowska (Kierownik Referatu Współpracy Międzynarodowej, Urząd Marszałkowski).

Prowadzone rozmowy pozwoliły poznać oczekiwania obu stron. Omówiliśmy modele współpracy między naszymi krajami, przedstawiliśmy możliwości inwestowania i walory woj. pomorskiego. Stronie etiopskiej zależało też na poznaniu polskich rozwiązań w zakresie rekrutacji pracowników z zagranicy, programów wsparcia obcokrajowców przyjeżdżających do Polski, potencjału rodzimego rynku pracy, ale też oferowanych warunków zatrudnienia. Delegacja miała również okazję poznać nasz region bliżej – przedstawiliśmy jego wielokulturowość oraz podkreśliliśmy naszą otwartość na cudzoziemców. W piątek odbyło się także spotkanie w siedzibie jednego z naszych Klientów. Przedstawiciele Rządu Etiopii zapoznali się z panującymi w firmie warunkami oraz specyfiką pracy w konkretnej branży. Pozwoliło to na jeszcze lepsze zrozumienie sposobu funkcjonowania polskiego rynku, a w przyszłości na dokładniejsze dopasowanie ofert do potrzeb kandydatów.

Dzięki tej wizycie zrobiliśmy milowy krok w międzynarodowej współpracy. Efektem rozmów z Pracodawcami Pomorza była deklaracja Prezydenta Zbigniewa Canowskiego w dążeniu do tego by Etiopia została wpisania na listę krajów z uproszczoną procedurą dostępu obcokrajowców do polskiego rynku pracy. Zwiastunem naszych starań będzie memorandum z Rządem Etiopskim o zatrudnieniu obywateli Etiopii w Polsce, którego wolę podpisania w piątek wyraził Pan Wiceprezydent Miasta Gdańska Alan Aleksandrowicz.

 

 

Więcej wpisów

Raport Rynek pracy 360 stopni – Bezrobotni o szukaniu pracy

Raport Rynek pracy 360 stopni – Bezrobotni o szukaniu pracy

Raport Rynek pracy 360 stopni – Bezrobotni o szukaniu pracy

Jak wynika z najnowszego raportu Rynek Pracy 360° Grupy Progres większość bezrobotnych chce pracować od zaraz (69 proc.) i oczekuje od potencjalnego przełożonego szybkiego podjęcia decyzji – pożądany jest jeden etap rekrutacji. 25 proc. jest zdania, że optymalną liczbą są dwa etapy rekrutacji, a jedynie 6 proc. twierdzi, że rekrutacja powinna być trzyetapowa. Bezrobotni podzieli się także swoimi doświadczeniami z rekruterami. Co ich spotkało?

Wyniki raportu Rynek Pracy 360° 

Szukanie pracy, gdy nie ma się żadnego źródła dochodu, jest stresującym i niezwykle skomplikowanym zadaniem. Szczególnie w sytuacji, w której proces rekrutacyjny składa się z kilku etapów, a o zatrudnieniu decydują kwalifikacje i doświadczenie, których osoba bierna zawodowo nie posiada lub posiada w stopniu ograniczonym, niestety często niewystarczającym do podjęcia pracy w danym zawodzie.

Pytanie: Z ilu etapów powinna składać się rekrutacja?

Bezrobotni odpowiadają:

Ekspert wyjaśnia:

Z mojego doświadczenia wynika, że część bezrobotnych rezygnuje z rekrutacji, gdy dowiaduje się, że rozmowa kwalifikacyjna stanowi wstęp do procesu wyboru idealnego kandydata. Oczywiście gotowość bezrobotnego do podjęcia pracy od zaraz jest zrozumiała, jednak z perspektywy pracodawcy sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Im więcej umiejętności trzeba zweryfikować, tym większa jest liczba etapów rekrutacji. Dla bezrobotnego może to być duży problem, jednak dla przedsiębiorców to działanie bywa niezwykle istotne – muszą oni mieć pewność, że rekrutacja zakończy się sukcesem jakim będzie zatrudnienie idealnego kandydata – mówi Krzysztof Kunicki, Business Client Advisor w Gdańskim Urzędzie Pracy (Partner Raportu Grupy Progres Rynek Pracy 360°).

Doświadczenia rekrutacyjne wśród bezrobotnych

Zniechęceni rekrutacją?

Pytanie: Jakie są Twoje doświadczenia rekrutacyjne?

Bezrobotni odpowiadają:

Ekspert wyjaśnia:

Analizując wyniki badania Rynek Pracy 360° w kontekście osób bezrobotnych można przypuszczać, że istotny wpływ na odpowiedzi respondentów mogły mieć działania prowadzone w przeszłości przez wielu kadrowców. Faktycznie dość rzadko informowano wtedy bezrobotnych kandydatów o przebiegu oraz wynikach naboru. Dotyczyło to zwłaszcza osób, których aplikacje zostały odrzucone w procesie selekcji. Aktualnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej – mówi Krzysztof Kunicki.

Obecnie od profesjonalnych rekruterów oczekuje się m.in. rozbudowanej wiedzy z bardzo wielu obszarów, a także umiejętności prowadzenia nawet kilkunastu naborów na raz.

Nie zapominajmy jednak, że rola rekrutera powinna mieć swoje granice. Zadaniem osoby aplikującej o przyjęcie do pracy jest samodzielne konstruowanie CV czy innych wymaganych dokumentów. Tym samym nie należy oczekiwać od pracowników działów HR pomocy w konstruowaniu resume czy w przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej – podkreśla ekspert GUP.

Więcej o świecie bezrobotnych można przeczytać w Raporcie Rynek Pracy 360°.

Więcej wpisów

Grupa Progres po raz drugi Liderem Aktywizacji Osób Młodych

Grupa Progres po raz drugi Liderem Aktywizacji Osób Młodych

Grupa Progres po raz drugi Liderem Aktywizacji Osób Młodych

Lidera Aktywizacji Osób Młodych

Grupa Progres otrzymała wyróżnienie oraz tytuł Lidera Aktywizacji Osób Młodych, w kategorii Agencje Zatrudnienia. Organizatorem jest Fundacja Promocji Inicjatyw Społecznych POLPROM. W konkursie brały udział publiczne instytucje rynku pracy oraz agencje zatrudnienia. Natomiast zgłaszane praktyki dotyczyły innowacyjnych rozwiązań problemów osób młodych na rynku pracy.

16 października w siedzibie Business Centre Club w Warszawie odbyła się oficjalna gala wręczenia nagród oraz wyróżnień. Wydarzenie miało miejsce podczas konferencji „Przyjazny rynek pracy – niestandardowa oferta dla juniora i seniora”. W imieniu Grupy Progres wyróżnienie odebrała Anna Pietraszko – Kierownik Działu Personalnego.

Program stażowy Grupy Progres

Zgłoszona przez Grupę Progres inicjatywa dotyczyła zorganizowania programu staży i praktyk dla osób młodych. W 2018 roku uruchomiono i wdrożono w życie projekt aktywizacji pod nazwą „Twój pierwszy krok do zawodowego sukcesu – program stażowy Grupy Progres”. Opierając się na zdobytym doświadczeniu, zrozumieliśmy praktyczne problemy, z którymi pracodawcy borykają się na co dzień. Dział Personalny w ramach działań naprawczych i optymalizacyjnych wdrożył projekt PROGRES AKADEMIA – program szkoleń i rozwoju kompetencji pracowników. Jego celem jest zwiększenie działań ukierunkowanych na rozwój kompetencji twardych i miękkich osób młodych oraz skrócenie czasu niezbędnego do efektywnej realizacji zadań w poszczególnych obszarach organizacji.

Bardzo dziękujemy za wyróżnienie. Rozwój kwalifikacji osób wkraczających na rynek pracy jest dla nas istotnym elementem realizowanej strategii personalnej.

 

Więcej wpisów

Raport Rynek Pracy 360 stopni

Raport Rynek Pracy 360 stopni

Raport Rynek Pracy 360 stopni

Raport Rynek Pracy 360°

To najnowszy projekt Grupy Progres, który pokazuje perspektywy zarówno pracodawców, pracowników jak i bezrobotnych. Naszym celem było zgłębienie zależnych od siebie obszarów jakim są rekrutacja, rozwój, a także utrzymanie zespołu (obecnego i potencjalnego). Zależało nam również na poznaniu doświadczeń, postaw, motywacji i planów, każdego z uczestników rynku pracy – przedsiębiorców, osób aktywnych zawodowo oraz tych szukających zatrudnienia.

Wiemy, że rynek pracy ma wielu interesariuszy, którzy widzą potrzebę rozmowy na ważne tematy, chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz rozwiązywać kluczowe problemy. Postanowiliśmy dać im taką możliwość. Najnowszy raport Rynek Pracy 360° to „miejsce”, w którym liczy się każdy głos zarówno osób, aktywnych jak i nieaktywnych zawodowo, ale też ich obecnych i potencjalnych przełożonych.

Wśród wybranych zagadnień badawczych, które zawiera nasza analiza znajdują się m.in.:

  • czynniki decydujące o zatrudnieniu
  • doświadczenia związane z procesem rekrutacji
  • ocena wykorzystywania znajomości/rekomendacji/poleceń
  • onboarding
  • planowanie ścieżki kariery
  • rozwój pracowników
  • zarobki i ich transparentność
  • preferencje dot. systemu pracy
  • ocena przełożonych

 

Partnerami badania zostały osoby, organizacje i instytucje, którym sektor rynku pracy jest bardzo bliski – Gdański Urząd Pracy, Konfederacja Lewiatan, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Strateg Biznesowy Anna Stachniuk oraz Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia.

Nasi eksperci

W gronie ekspertów znaleźli się:

EKSPERCI ZEWNĘTRZNI:

  • Karina Knyż-Grzywa (Dyrektor Biura, Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia)
  • Krzysztof Kunicki (Business Client Advisor, Gdański Urząd Pracy)
  • Regina May (HR Business Partner, Ekspert WZP Lewiatan)
  • Anna Stachniuk (Strateg Biznesowy)
  • Kamila Wrocińska (Prezes Milado, Centrum Rozwoju Personalnego, Ekspert WZP Lewiatan)

 

EKSPERCI GRUPY PROGRES:

  • Anna Augustyniak (Kierownik Projektów Rekrutacyjnych)
  • Magdalena Białek (Kierownik Regionu Rekrutacji Stałych)
  • Katarzyna Czapiewska (Kierownik Projektów Rekrutacyjnych)
  • Joanna Dargiewicz (Kierownik Regionu)
  • Karolina Idczak (Kierownik Projektów Rekrutacyjnych)
  • Ewa Kiryczuk (Kierownik Regionalny Rekrutacji Stałych)
  • Cezary Maciołek (Wiceprezes Grupy Progres)
  • Anna Pietraszko (Kierownik Działu Personalnego)
  • Łukasz Żuber (Kierownik Makroregionu)

 

Raport w wersji do pobrania dostępny poniżej.

Więcej wpisów

Cezary Maciołek o życiu w sieci dla Radia Gdańsk

Cezary Maciołek o życiu w sieci dla Radia Gdańsk

Cezary Maciołek o życiu w sieci dla Radia Gdańsk

Kryptowaluty, Libra, plusy i minusy mediów społecznościowych, rekrutacje w Internecie, opinie o pracodawcach w sieci to tylko niektóre z zagadnień poruszonych w jednej z ostatnich audycji „Ludzie i pieniądze”. Życie w sieci na antenie Radia Gdańsk komentował Cezary Maciołek, Wiceprezes Grupy Progres.

Firma IBM ogłosiła rozpoczęcie współpracy z Facebookiem przy tworzeniu nowej waluty o nazwie Libra. Portal pracuje nad tym od wiosny tego roku. Obecnie w projekt chcą zaangażować się także najwięksi gracze technologiczni. Po co Facebookowi własna waluta?

Pod koncepcją wspólnej waluty podpisuje się 28 dużych, międzynarodowych korporacji. Facebook jest inicjatorem przedsięwzięcia, natomiast pozostałe firmy poprzez stowarzyszenie działające w Szwajcarii mają być jego operatorem – powiedział Wiceprezes Cezary Maciołek w Radiu Gdańsk. – Ta oferta ma pomóc wszystkim, którzy mają problem z tradycyjnym dostępem do sektora bankowego, a jak wyliczają analitycy, takich osób jest około 2 miliardy – podkreślił Cezary Maciołek.

Z komentarza Cezarego Maciołka dowiedzieliśmy się również, że Librę należy traktować jako komplementarne rozwiązanie w sektorze finansowym, a nie jako zagrożenie dla świata. Ma być ono stabilnym narzędziem, które będzie kontrolowane i transparentne.

W audycji poruszono także kwestie opinii, pojawiających się w świecie online, na temat pracodawców i tego jaki wpływ mają one na świat offline. – Nie ma nic złego w tym, żeby stworzyć warunki i dać pracownikom możliwość wypowiadania opinii o pracodawcach. To absolutnie dobry kierunek. Jest wiele różnych form wymiany informacji nt. pracodawców i nie możemy z nimi walczyć – zaznaczył Cezary Maciołek. – Natomiast musimy zastanowić się również w jaki sposób chronić pracodawców przed pomówieniami – dodał Wiceprezes Grupy Progres.

Cała wypowiedź dostępna jest na stronie Radia Gdańsk, audycję prowadził redaktor Artur Kiełbasiński. „Ludzie i pieniądze” to program o gospodarce z udziałem ekonomistów, przedsiębiorców i dziennikarzy, którzy dzielą się swoimi opiniami na temat wydarzeń, mających wpływ na zawartość portfeli Polaków. Wspólnie komentują decyzje rządu, samorządu i izb gospodarczych, informują o innowacjach i pomysłach na biznes.

Więcej wpisów

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.