W Bydgoszczy rozmawiali o wyzwaniach rynku pracy

W Bydgoszczy rozmawiali o wyzwaniach rynku pracy

W Bydgoszczy rozmawiali o wyzwaniach rynku pracy

W dniu 16 marca na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego odbyła się kolejna edycja konferencji Kurs na HR, cyklicznego spotkania organizowanego przez Grupę Progres, odbywającego się w różnych częściach kraju. Przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, instytucji otoczenia biznesu, sektora edukacji, lokalnych firm oraz eksperci rozmawiali m.in. o wyzwaniach współczesnej rekrutacji i motywowaniu pracowników, budowaniu wizerunku pracodawcy czy legislacji w kontekście zatrudniania obcokrajowców.

 – Rekordowa, jak do tej pory, liczba uczestników, jaką odnotowaliśmy w bydgoskiej edycji naszej konferencji świadczy o tym, że zjawiska zachodzące na współczesnym rynku pracy zdecydowanie wymagają spotkań, rozmów i wymiany doświadczeń. Ogromnie się cieszę, że możemy być impulsem dla lokalnych rynków, przedsiębiorców, managerów i decydentów do wypracowywania wspólnych rozwiązań wspomagających rozwój regionów – powiedział Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres.

Wiedza to podstawa

Blisko 160 osób, przedstawicieli różnych podmiotów lokalnego rynku wzięło udział w VII już edycji konferencji Kurs na HR, zorganizowanej tym razem w Bydgoszczy. Prelekcje rozpoczął trener i konsultant ICAN Institute, Piotr Stochnij, który podzielił się wiedzą z zakresu różnic pokoleniowych, generacji X, Y, Z, które coraz częściej muszą współpracować ze sobą w jednym zespole. Zwracał też uwagę na strategiczną rolę kształtowania wizerunku pracodawcy, potrzebę zagnieżdżenia go w filozofii działalności firmy i interdyscyplinarnego podejścia przy realizacji tego typu projektów (współpraca działów HR i marketingu). Zasugerował też, aby zacząć od zadania swoim pracownikom prostego pytania – dlaczego pracują oni właśnie w naszej firmie? W kolejnej odsłonie Joanna Cieślak – Ospalska z PositiveMind opowiadała o opracowywaniu strategii wizerunkowych w odniesieniu do marki pracodawcy, atrakcyjnej dla młodego pokolenia. Z kolei Ewa Kubska – Oleksy, kierownik ds. zasobów ludzkich w sklepie Leroy Merlin – Toruń opowiadała jak efektywnie przeprowadzać proces onboardingu. Alicja Klebba, Foreign Employees Advisor w firmie Atos, przybliżyła uczestnikom konferencji zasady zatrudniania obcokrajowców w Polsce. Firma Atos, jeden z wiodących w regionie pracodawców sektora usług zatrudnia również cudzoziemców, w tym specjalistów z Ukrainy, która przy obecnych uwarunkowaniach jest dla firm szczególnie ważnym kierunkiem poszukiwania kadry. Na zakończenie części prezentacyjnej, Marcin Wykrotka z Fabryki Motywacji, Mentors Nest, opowiadał o integracji wielopokoleniowych zespołów, a także ich motywacji.

Networking i dyskusja

Wydarzenie przedzielały sesje networkingowe, podczas których można było kontynuować dyskusje tematyczne oraz wymieniać się kontaktami. Na zakończenie wydarzenia odbyły się dwie debaty z udziałem ekspertów (wcześniejszych prelegentów oraz dodatkowo przedstawicieli Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego oraz firmy Vadain) podczas których pogłębiano poruszone podczas konferencji zagadnienia. Moderatorem debat był Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres, który podsumowywał również całe wydarzenie. Uczestnicy wielokrotnie podkreślali wartość i potrzebę organizacji tego typu spotkań, które, choć odnoszą się do ogólno rynkowych zjawisk, pozwalając przenieść je na specyfikę lokalnego rynku pracy.

– Gospodarka Bydgoszczy rozwija się bardzo dynamicznie, przedsiębiorcy  tworzą nowe miejsca pracy, co przekłada się też na malejącą stopę bezrobocia. Oprócz pokazywania atutów miasta Bydgoszczy, a więc terenów inwestycyjnych, nieruchomości biurowych, potencjału uczelnianego czy naukowego wsłuchujemy się też w potrzeby przedsiębiorców związane z poszukiwaną przez nich kadrą. Ważne jest, aby obserwować zachodzące na rynku pracy zmiany, dzielić się praktykami i wspólnie wypracowywać rozwiązania, co umożliwiają tego typu konferencje – podsumowuje Edyta Wiwatowska, prezes zarządu Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, które była partnerem wydarzenia Kurs na HR.

– Rynek pracy na terenie Bydgoszczy bardzo się zmienił na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Jest dużo lepiej niż było, ale jeszcze dużo brakuje do doskonałości. My chcemy dążyć do tego, żeby mieszkańcy Bydgoszczy byli zadowoleni ze swoich miejsc pracy, żeby ich marzenia i aspiracje odnośnie wykonywanej pracy się realizowały, a wynagrodzenia systematycznie rosły. Jestem przekonany, że każda tego typu konferencja przybliża nas do tego celu, pokazuje, że warto jest inwestować w pracowników i dążyć także do ich zadowolenia z wykonywanej pracy – podsumowuje Andrzej Półgrabski, prezes Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

Fotorelacja z wydarzenia: 

Aktualne informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie www.kursnahr.pl

 

Więcej wpisów

Skąd wiesz, że to co powiedziałeś, zostało dobrze usłyszane i zrozumiane?

Skąd wiesz, że to co powiedziałeś, zostało dobrze usłyszane i zrozumiane?

Skąd wiesz, że to co powiedziałeś, zostało dobrze usłyszane i zrozumiane?

Wyzwania managera

Przed managerem stoi wiele wyzwań, a każde z nich jest istotne w obliczu rezultatów jakich oczekujemy.

O doświadczeniach i obserwacjach praktyk wśród kadry zarządzającej polskich przedsiębiorstw, opowiedział Piotr Jankowski – trener biznesu, z którym Grupa Progres na co dzień współpracuje, przy okazji organizacji szkoleń.

Artykuł poświęcony jest komunikacji z zespołem, a tę relację idealnie obrazuje case study Pana Piotra.

Skąd wiesz, że to co powiedziałeś, zostało dobrze usłyszane i zrozumiane?

Wiesz, czy tylko mówisz, że wiesz?

Ania objęła stanowisko dyrektora sprzedaży w dużej firmie produkcyjnej. Rozpoczęła pracę w momencie, gdy organizacja przygotowywała nowe produkty do wdrożenia na krajowy rynek. Ambitnie, odpowiedzialnie, ale przede wszystkim – skrupulatnie, zaangażowała się w proces konstruowania odpowiedniej strategii sprzedaży tak, aby przygotować odpowiednią komunikację dla zespołów handlowych. Zarządzała łącznie trzema zespołami sprzedażowymi. W sumie to 42. osoby pracujące na co dzień z klientami w terenie.

Nadszedł dzień, w którym technolodzy, produkcja i marketing oficjalnie poinformowali o gotowości do wdrożenia nowego asortymentu. Przygotowano część merytoryczną na spotkanie, na którą zaproszono pierwszą grupę 13. handlowców. Miałem również wziąć w nim udział, jako osoba współpracująca w obszarze konsultingu, a także jako trener menedżerów.

Spotkanie zawierało przedstawienie wszelkich informacji dotyczących produktów, ze strony dyrektora sprzedaży i działu marketingu. Omówiono towarzyszącą wdrożeniu kampanię reklamową, przedstawiono materiały marketingowe wspomagające sprzedaż w terenie. Ania uważnie śledziła zainteresowanie swoich podwładnych, angażując ich w dyskusję w poszczególnych panelach. Produkty zostały przyjęte bardzo dobrze tylko przez niektóre osoby, mimo iż miały stanowić duży wyróżnik konkurencyjny w ofercie firmy. Dyrektor sprzedaży z dużym przekonaniem komunikowała, że taka sytuacja pozytywnie wpłynie na umocnienie dotychczasowej obecności u klientów, jak również przełoży się na wynagrodzenia pracowników działu sprzedaży.

Spotkanie dobiegało powoli ku końcowi, więc postanowiła jeszcze dopytać obecnych handlowców o uwagi i wątpliwości. Zadając im pytanie „czy wszystko jest jasne i zrozumiałe?”, uzyskała twierdzącą odpowiedź od grupy. Nie było to dla mnie szczególnym zaskoczeniem, więc postanowiłem skonfrontować swoją refleksję z Anią, podczas najbliższej przerwy. Postanowiłem ugruntować się w przekonaniu, że jednak dla grupy nie wszystko jest jasne i zrozumiałe. Przysłuchując się rozmowom handlowców na przerwie, zaczęły do mnie docierać komunikaty: „a tak właściwie, to jak będziemy to wdrażać?”, „w jakiej kolejności”, „których klientów informujemy w pierwszej fazie wdrożenia?”, itp.

Nie czekając na dalszy przebieg, poprosiłem Anię o zweryfikowanie wiedzy z zakresu wdrożenia, zaraz po powrocie z przerwy. Wywołało to duże zdziwienie u mojej rozmówczyni, ale rzeczywiście, ponowiła swoje, wcześniej zadane pytanie – „czy wszystko jest jasne i zrozumiałe?”.

Być może wielokrotnie, jako manager miałeś taką sytuację, kiedy zadawałeś ludziom zamknięte pytanie, otrzymywałeś odpowiedź twierdzącą, a w następstwie tego, przy rozliczeniu, efekty były diametralnie różne od oczekiwanych.

Dlaczego słyszysz nie?

Bo większość ludzi na tak zadane pytanie odpowie Ci twierdząco, z różnych powodów:

*część osób boi się oceny innych,

*ludzie z natury nie lubią ujawniać braku swojej wiedzy czy kompetencji.

Nigdy nie pytaj ludzi „czy”, tylko „jak zrozumieli” – wtedy będziesz mieć pewność, a nie przekonanie, że ludzie dokładnie wiedzą co i jak mają zrobić.

Taką sugestię z mojej strony otrzymała również Ania. Mocno zdziwiona, zapytała, czy w taki sposób powinna weryfikować stan zrozumienia danego tematu u każdej obecnej na sali osoby. Zapytałem więc jakich efektów oczekuje i co jest teraz ważniejsze – potwierdzenie zrozumienia u części, czy u wszystkich osób? A w kontekście rozliczenia efektów? Czy chcemy mieć efekt oczekiwany u każdego, czy u wybranych?

Jest jeszcze jedna ważna kwestia. Rozliczając za miesiąc swoich pracowników, Ania mogłaby zderzyć się po swoim pytaniu z pewną dość trudną sytuacją. Ze stroni Ani padłyby słowa „przecież to dokładnie wytłumaczyłam”, a ze strony pracownika „ja tak zrozumiałem”. Kto w tej sytuacji miałby rację?

Podsumowując, lepiej zapobiegać niż leczyć. Miej pewność a nie przekonanie, że Twoi ludzie dokładnie będą wiedzieć, co i jak mają zrobić. Miej pewność, a unikniesz rozczarowania w dalszej pracy.

Każdorazowo, przy komunikacji, którą otrzymasz zwrotnie od podwładnych, zadaj sobie pytanie „wiesz, czy tylko mówisz, że wiesz?”.

Piotr Jankowski
trener biznesu

Zobacz nadchodzące szkolenie z Piotrem Jankowskim:

 

Dowiedz się więcej https://grupaprogres.pl/szkolenia

 

 

Terminy spotkań:
4-5 kwietnia 2017 – Gdańsk, Alchemia
11-12 kwietnia 2017 – Bydgoszcz Idea Przestrzeń Biznesu

O prowadzącym:
Piotr Jankowski
Trener biznesu, Konsultant

W ciągu ostatnich 2 lat przeszkolił kilkaset osób z kilkunastu firm na szkoleniach zamkniętych i otwartych. Obszarem jego ekspertyzy jest zarządzanie zespołem, komunikacja, sprzedaż i kompetencje osobiste.

Jest praktykiem zarządzania zasobami ludzkimi w obszarze sprzedaży, marketingu i obsługi klienta. Doskonale zna specyfikę codziennej pracy managera, aspekty takie jak: planowanie, motywowanie czy budowanie efektywnych zespołów. Przez 13 lat zarządzał i szkolił zespoły sprzedażowe, a od 6 lat pracuje wyłącznie jako trener i konsultant dla międzynarodowych korporacji i sektora MSP.

Ponad 3 000 godzin spędzonych z kursantami podczas szkoleń, z czego blisko 1 000 godzin przeprowadzonych szkoleń managerskich.

Jest wykładowcą na wyższych uczelniach: WSAIB w Gdyni -„Neurobiznes”, WSG w Bydgoszczy -„Neuroekonomia” i „Komunikacja interpersonalna” a także na Łazarskim w Warszawie – „Neuroprzywództwo”.

Autor dwóch książek: „Radość sprzedaży. Gotowa strategia skutecznego handlowca” i „Alfabet zmian. Jak skutecznie osiągać swoje cele na drodze życia i biznesu”.
Ma doświadczenie w pracy z branżami:

– finansową
– medyczną
– produkcyjną
– odzieżową
– edukacyjną
– wellness
– budowlaną
– kosmetyczną
– spożywczą

Cechuje go skuteczność w uczeniu innych, bogaty warsztat, wysoki standard świadczonych usług, profesjonalizm, zaangażowanie, które są doceniane przez uczestników jego szkoleń.

Więcej wpisów

Kurs na HR – VII edycja tym razem w Bydgoszczy

Kurs na HR – VII edycja tym razem w Bydgoszczy

Kurs na HR – VII edycja tym razem w Bydgoszczy

Deficyt specjalistów, regulacja zatrudnienia Ukraińców w Polsce, skuteczne budowanie marki pracodawcy – te oraz inne kluczowe dla lokalnego rynku pracy tematy omawiane będą 16 marca podczas konferencji Kurs na HR. Jest to kolejna edycja ogólnopolskiego, eksperckiego spotkania różnych środowisk, które tym razem odbędzie się w Bydgoszczy. Organizatorem wydarzenia jest Grupa Progres, jedna z wiodących polskich firm z branży usług HR.

W Bydgoszczy o lokalnym rynku pracy

Kurs na HR to ogólnopolski cykl konferencji, które odbywają się w największych miastach, podejmując aktualne problemy z szeroko pojętego obszaru rynku pracy i zarządzania zasobami ludzkimi. VII edycja konferencji, która odbędzie się w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, tradycyjnie będzie składała się z krótkich wystąpień, w których prelegenci reprezentujący środowiska biznesu, nauki i władz samorządowych rozmawiać będą o wyzwaniach lokalnego rynku pracy.

– Przed każdym z przedsiębiorców stoją indywidualne wyzwania, ale wiele z nich determinowanych jest uniwersalnymi czy lokalnymi zjawiskami zachodzącymi na rynku pracy. Dlatego tak ważne jest, aby się spotykać, wymieniać doświadczeniami i wspólnie wypracowywać rozwiązania, które sprzyjać będą rozwojowi tak pojedynczych firm, jak i całego regionu – komentuje Edyta Wiwatowska, Prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, będącej partnerem wydarzenia.

Jednym z tematów będzie deficyt pracowników ze specjalistycznym wykształceniem, a więc problem szczególnie wyraźny w przemysłowej panoramie regionu Kujaw i dotkliwy dla wielu firm.

– Jako firma działająca w branży usług HR bacznie przyglądamy się zmianom zachodzącym na rynku pracy w Polsce, które mają swoje odzwierciedlenie także na lokalnych rynkach. Ważnym czynnikiem determinującym dzisiaj rozwój regionu jest świadomość dynamiki procesów i jednoczesna współpraca różnych środowisk, czemu sprzyja organizowane przez nas wydarzenie. Jestem przekonany, że udział w nim dostarczy wielu cennych informacji i kontaktów, dlatego serdecznie zapraszamy  – mówi Cezary Maciołek, Wiceprezes Grupy Progres, organizatora wydarzenia.

Tematy prelekcji

Osobne prelekcje zostaną również poświęcone takim tematom jak kwestia legalizacji zatrudnienia pracowników z Ukrainy czy zagadnieniu skutecznej aktywizacji wielopokoleniowych zespołów pracowniczych. Zwieńczeniem konferencji będzie debata z udziałem ekspertów, przedsiębiorców i samorządowców, której celem będzie wypunktowanie najważniejszych wyzwań oraz wskazanie perspektyw dla rynku pracy w całym regionie. Wydarzenie pomoże stworzyć przestrzeń do dyskusji pomiędzy poszczególnymi sektorami, umożliwiając tym samym zintegrowanie się interesantów wokół specyfiki regionu Kujaw, a w dalszej kolejności wypracowanie zadowalających rozwiązań oraz zwiększenie efektywności działań HR-owych i produkcji w regionie.

Konferencja odbędzie się w charakterze śniadaniowym, oferując możliwość swobodnej integracji. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, wystarczy zarejestrować się na stronie www.kursnahr.pl, gdzie znajduje się również szczegółowa agenda i informacje o prelegentach.

——
DATA
16 marca 2017 roku (czwartek)
GODZINA
10:00 – 14:00
MIEJSCE
Idea Przestrzeń Biznesu
Bydgoski Park Przemysłowo – Technologiczny
ul. Bydgoskich Przemysłowców 6
85-862 Bydgoszcz

Więcej wpisów

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.