W Bydgoszczy rozmawiali o wyzwaniach rynku pracy

21 marca 2017
PROGRES
W dniu 16 marca na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego odbyła się kolejna edycja konferencji Kurs na HR, cyklicznego spotkania organizowanego przez Grupę Progres, odbywającego się w różnych częściach kraju. Przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, instytucji otoczenia biznesu, sektora edukacji, lokalnych firm oraz eksperci rozmawiali m.in. o wyzwaniach współczesnej rekrutacji i motywowaniu pracowników, budowaniu wizerunku pracodawcy czy legislacji w kontekście zatrudniania obcokrajowców.

 – Rekordowa, jak do tej pory, liczba uczestników, jaką odnotowaliśmy w bydgoskiej edycji naszej konferencji świadczy o tym, że zjawiska zachodzące na współczesnym rynku pracy zdecydowanie wymagają spotkań, rozmów i wymiany doświadczeń. Ogromnie się cieszę, że możemy być impulsem dla lokalnych rynków, przedsiębiorców, managerów i decydentów do wypracowywania wspólnych rozwiązań wspomagających rozwój regionów – powiedział Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres.

Wiedza to podstawa

Blisko 160 osób, przedstawicieli różnych podmiotów lokalnego rynku wzięło udział w VII już edycji konferencji Kurs na HR, zorganizowanej tym razem w Bydgoszczy. Prelekcje rozpoczął trener i konsultant ICAN Institute, Piotr Stochnij, który podzielił się wiedzą z zakresu różnic pokoleniowych, generacji X, Y, Z, które coraz częściej muszą współpracować ze sobą w jednym zespole. Zwracał też uwagę na strategiczną rolę kształtowania wizerunku pracodawcy, potrzebę zagnieżdżenia go w filozofii działalności firmy i interdyscyplinarnego podejścia przy realizacji tego typu projektów (współpraca działów HR i marketingu). Zasugerował też, aby zacząć od zadania swoim pracownikom prostego pytania – dlaczego pracują oni właśnie w naszej firmie? W kolejnej odsłonie Joanna Cieślak – Ospalska z PositiveMind opowiadała o opracowywaniu strategii wizerunkowych w odniesieniu do marki pracodawcy, atrakcyjnej dla młodego pokolenia. Z kolei Ewa Kubska – Oleksy, kierownik ds. zasobów ludzkich w sklepie Leroy Merlin – Toruń opowiadała jak efektywnie przeprowadzać proces onboardingu. Alicja Klebba, Foreign Employees Advisor w firmie Atos, przybliżyła uczestnikom konferencji zasady zatrudniania obcokrajowców w Polsce. Firma Atos, jeden z wiodących w regionie pracodawców sektora usług zatrudnia również cudzoziemców, w tym specjalistów z Ukrainy, która przy obecnych uwarunkowaniach jest dla firm szczególnie ważnym kierunkiem poszukiwania kadry. Na zakończenie części prezentacyjnej, Marcin Wykrotka z Fabryki Motywacji, Mentors Nest, opowiadał o integracji wielopokoleniowych zespołów, a także ich motywacji.

Networking i dyskusja

Wydarzenie przedzielały sesje networkingowe, podczas których można było kontynuować dyskusje tematyczne oraz wymieniać się kontaktami. Na zakończenie wydarzenia odbyły się dwie debaty z udziałem ekspertów (wcześniejszych prelegentów oraz dodatkowo przedstawicieli Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego oraz firmy Vadain) podczas których pogłębiano poruszone podczas konferencji zagadnienia. Moderatorem debat był Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres, który podsumowywał również całe wydarzenie. Uczestnicy wielokrotnie podkreślali wartość i potrzebę organizacji tego typu spotkań, które, choć odnoszą się do ogólno rynkowych zjawisk, pozwalając przenieść je na specyfikę lokalnego rynku pracy.

– Gospodarka Bydgoszczy rozwija się bardzo dynamicznie, przedsiębiorcy  tworzą nowe miejsca pracy, co przekłada się też na malejącą stopę bezrobocia. Oprócz pokazywania atutów miasta Bydgoszczy, a więc terenów inwestycyjnych, nieruchomości biurowych, potencjału uczelnianego czy naukowego wsłuchujemy się też w potrzeby przedsiębiorców związane z poszukiwaną przez nich kadrą. Ważne jest, aby obserwować zachodzące na rynku pracy zmiany, dzielić się praktykami i wspólnie wypracowywać rozwiązania, co umożliwiają tego typu konferencje – podsumowuje Edyta Wiwatowska, prezes zarządu Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, które była partnerem wydarzenia Kurs na HR.

– Rynek pracy na terenie Bydgoszczy bardzo się zmienił na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Jest dużo lepiej niż było, ale jeszcze dużo brakuje do doskonałości. My chcemy dążyć do tego, żeby mieszkańcy Bydgoszczy byli zadowoleni ze swoich miejsc pracy, żeby ich marzenia i aspiracje odnośnie wykonywanej pracy się realizowały, a wynagrodzenia systematycznie rosły. Jestem przekonany, że każda tego typu konferencja przybliża nas do tego celu, pokazuje, że warto jest inwestować w pracowników i dążyć także do ich zadowolenia z wykonywanej pracy – podsumowuje Andrzej Półgrabski, prezes Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

Fotorelacja z wydarzenia: 

Aktualne informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie www.kursnahr.pl

 

Więcej wpisów

Wzrost branży spożywczej w Polsce

Wzrost branży spożywczej w Polsce

Świat stoi przed ryzykiem największego od II Wojny Światowej kryzysu żywnościowego. Przywódcy państw jako priorytet traktują zapewnienie bezpieczeństwa swoim obywatelom i szukają rozwiązań, które pomogą usamodzielnić się gospodarczo. Czy nowo powstała Krajowa Grupa Spożywcza S.A. sprosta temu zadaniu? W jakim stopniu spółka przyczyni się do zmian w sektorze spożywczym i na rynku pracy? Jak się do tego przygotować? Znajdźmy odpowiedzi!

Praca sezonowa na wakacje — wszystko, co warto wiedzieć

Praca sezonowa na wakacje — wszystko, co warto wiedzieć

Wakacje to nie tylko czas wypoczynku w ciepłych krajach i urlopów w egzotycznych kurortach. Lato to także najpopularniejszy okres, jeśli chodzi o łapanie dodatkowych możliwości zarobkowych. Praca sezonowa na wakacje jest bardzo popularna szczególnie wśród młodzieży — świeżo upieczonych studentów i starszych licealistów. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad taką formą zarobku, zobacz, co warto o niej wiedzieć i na co uważać. Sprawdź, jakie prace sezonowe mamy w naszej ofercie i zacznij legalną, wakacyjną pracę od zaraz!

Podsumowanie XIX edycji konferencji Kursu na HR

Podsumowanie XIX edycji konferencji Kursu na HR

Pond 600 uczestników, dyskusje na czacie, 7 panelistów, 4 przedstawicieli świata nauki, biznesu i samorządu biorących udział w debacie oraz występy gości specjalnych. Tak wyglądała XIX edycja Kursu na HR – konferencji organizowanej przez Grupę Progres, której motywem przewodnim było hasło Quo Vadis HR? Wojna, pandemia, migracje, prawo. Przeczytaj więcej!

;