W Bydgoszczy rozmawiali o wyzwaniach rynku pracy

21 marca 2017
PROGRES

W dniu 16 marca na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego odbyła się kolejna edycja konferencji Kurs na HR, cyklicznego spotkania organizowanego przez Grupę Progres, odbywającego się w różnych częściach kraju. Przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, instytucji otoczenia biznesu, sektora edukacji, lokalnych firm oraz eksperci rozmawiali m.in. o wyzwaniach współczesnej rekrutacji i motywowaniu pracowników, budowaniu wizerunku pracodawcy czy legislacji w kontekście zatrudniania obcokrajowców.

 – Rekordowa, jak do tej pory, liczba uczestników, jaką odnotowaliśmy w bydgoskiej edycji naszej konferencji świadczy o tym, że zjawiska zachodzące na współczesnym rynku pracy zdecydowanie wymagają spotkań, rozmów i wymiany doświadczeń. Ogromnie się cieszę, że możemy być impulsem dla lokalnych rynków, przedsiębiorców, managerów i decydentów do wypracowywania wspólnych rozwiązań wspomagających rozwój regionów – powiedział Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres.

Wiedza to podstawa

Blisko 160 osób, przedstawicieli różnych podmiotów lokalnego rynku wzięło udział w VII już edycji konferencji Kurs na HR, zorganizowanej tym razem w Bydgoszczy. Prelekcje rozpoczął trener i konsultant ICAN Institute, Piotr Stochnij, który podzielił się wiedzą z zakresu różnic pokoleniowych, generacji X, Y, Z, które coraz częściej muszą współpracować ze sobą w jednym zespole. Zwracał też uwagę na strategiczną rolę kształtowania wizerunku pracodawcy, potrzebę zagnieżdżenia go w filozofii działalności firmy i interdyscyplinarnego podejścia przy realizacji tego typu projektów (współpraca działów HR i marketingu). Zasugerował też, aby zacząć od zadania swoim pracownikom prostego pytania – dlaczego pracują oni właśnie w naszej firmie? W kolejnej odsłonie Joanna Cieślak – Ospalska z PositiveMind opowiadała o opracowywaniu strategii wizerunkowych w odniesieniu do marki pracodawcy, atrakcyjnej dla młodego pokolenia. Z kolei Ewa Kubska – Oleksy, kierownik ds. zasobów ludzkich w sklepie Leroy Merlin – Toruń opowiadała jak efektywnie przeprowadzać proces onboardingu. Alicja Klebba, Foreign Employees Advisor w firmie Atos, przybliżyła uczestnikom konferencji zasady zatrudniania obcokrajowców w Polsce. Firma Atos, jeden z wiodących w regionie pracodawców sektora usług zatrudnia również cudzoziemców, w tym specjalistów z Ukrainy, która przy obecnych uwarunkowaniach jest dla firm szczególnie ważnym kierunkiem poszukiwania kadry. Na zakończenie części prezentacyjnej, Marcin Wykrotka z Fabryki Motywacji, Mentors Nest, opowiadał o integracji wielopokoleniowych zespołów, a także ich motywacji.

Networking i dyskusja

Wydarzenie przedzielały sesje networkingowe, podczas których można było kontynuować dyskusje tematyczne oraz wymieniać się kontaktami. Na zakończenie wydarzenia odbyły się dwie debaty z udziałem ekspertów (wcześniejszych prelegentów oraz dodatkowo przedstawicieli Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego oraz firmy Vadain) podczas których pogłębiano poruszone podczas konferencji zagadnienia. Moderatorem debat był Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres, który podsumowywał również całe wydarzenie. Uczestnicy wielokrotnie podkreślali wartość i potrzebę organizacji tego typu spotkań, które, choć odnoszą się do ogólno rynkowych zjawisk, pozwalając przenieść je na specyfikę lokalnego rynku pracy.

– Gospodarka Bydgoszczy rozwija się bardzo dynamicznie, przedsiębiorcy  tworzą nowe miejsca pracy, co przekłada się też na malejącą stopę bezrobocia. Oprócz pokazywania atutów miasta Bydgoszczy, a więc terenów inwestycyjnych, nieruchomości biurowych, potencjału uczelnianego czy naukowego wsłuchujemy się też w potrzeby przedsiębiorców związane z poszukiwaną przez nich kadrą. Ważne jest, aby obserwować zachodzące na rynku pracy zmiany, dzielić się praktykami i wspólnie wypracowywać rozwiązania, co umożliwiają tego typu konferencje – podsumowuje Edyta Wiwatowska, prezes zarządu Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, które była partnerem wydarzenia Kurs na HR.

– Rynek pracy na terenie Bydgoszczy bardzo się zmienił na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Jest dużo lepiej niż było, ale jeszcze dużo brakuje do doskonałości. My chcemy dążyć do tego, żeby mieszkańcy Bydgoszczy byli zadowoleni ze swoich miejsc pracy, żeby ich marzenia i aspiracje odnośnie wykonywanej pracy się realizowały, a wynagrodzenia systematycznie rosły. Jestem przekonany, że każda tego typu konferencja przybliża nas do tego celu, pokazuje, że warto jest inwestować w pracowników i dążyć także do ich zadowolenia z wykonywanej pracy – podsumowuje Andrzej Półgrabski, prezes Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

Fotorelacja z wydarzenia: 

Aktualne informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie www.kursnahr.pl

 

Więcej wpisów

Zmiany legalizacyjne w roku 2023 – Status UKR

Zmiany legalizacyjne w roku 2023 – Status UKR

W nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zostały dodane przepisy, które precyzują konsekwencje wyjazdu cudzoziemca posiadającego ochronę czasową z Polski na okres powyżej 30 dni. Jeżeli wyjazd trwał dłużej niż 30 dni status „UKR” zostaje automatycznie zmieniony na status „NUE”.

Зміни до Закону про допомогу громадянам України доповнили положеннями, які визначають наслідки виїзду іноземця з тимчасовим захистом з Польщі на термін понад 30 днів. Якщо поїздка тривала більше 30 днів, статус «UKR» автоматично змінюється на статус «NUE».

Dołączamy do projektu „(Nie)widzialni”

Dołączamy do projektu „(Nie)widzialni”

W Polsce mieszka nawet 7 mln osób z niepełnosprawnościami. Duża część z nich to osoby doświadczające niepełnosprawności, których na pierwszy rzut oka nie widać. Zbyt często spotykają się one z niezrozumieniem otoczenia, gdy proszą o pomoc lub z niej korzystają. Chcemy zmienić ten stan i dołączamy do projektu „(Nie)widzialni”, poprzez który będziemy nie tylko budować świadomość społeczną, ale też ułatwiać codzienne funkcjonowanie osobom, które doświadczają niewidocznej niepełnosprawności i w danym momencie potrzebują naszego wsparcia.

Moc feedbacku — jak przyjmować i dawać konstruktywną krytykę w miejscu pracy?

Moc feedbacku — jak przyjmować i dawać konstruktywną krytykę w miejscu pracy?

Z całą pewnością feedback możemy uznać za idealne narzędzie do rozwoju jednostek i organizacji. W miejscu pracy konstruktywna krytyka może pomóc pracownikom w doskonaleniu ich umiejętności, zwiększeniu produktywności i przyczynić się do większego zaangażowania w pracę zespołową. Nie da się też ukryć, że udzielanie i otrzymywanie informacji zwrotnej może być wyzwaniem. Dlatego ważne jest, aby podchodzić do tego we właściwy sposób — konstruktywny i pozytywny. W tym artykule przybliżymy Ci siłę feedbacku i przedstawimy kilka wskazówek, jak skutecznie go dawać i odbierać.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

 
;