Wyzwania kaliskiego rynku pracy

28 grudnia 2017

Kalisz, jak większość tego typu miast w Polsce boryka się obecnie z deficytem pracowników na lokalnym rynku. Dane Departamentu Rynku Pracy MRPiPS za październik mówiły o bezrobociu w powiecie kaliskim na poziomie 2,9% (dla miasta Kalisz było to 3,2%), co oznacza, że każdy, kto chce pracować, ma taką możliwość. Niestety dla większości lokalnych przedsiębiorstw oznacza to problemy w obsadzaniu stanowisk pracy, co uwzględniając przemysłowy charakter regionu przekłada się wprost na trudności w utrzymaniu ciągłości produkcji czy realizacji bieżących zamówień. Nie wystarcza już nawet odległe i kosztowne dowożenie pracowników do miejsca pracy – te możliwości się po prostu wyczerpały.

Nowe biuro w Kaliszu

Te negatywne dla pracodawców zjawiska były też bezpośrednim powodem niedawnego otwarcia przez Grupę Progres oddziału w Kaliszu. Pozwala to nie tylko być w bliskim kontakcie i szybko reagować na potrzeby lokalnych przedsiębiorstw, ale też rozwijać aktywność w całym regionie (z uwzględnieniem Ostrowa Wielkopolskiego czy też całego rynku łódzkiego). Wiele firm w regionie przekonało się już do naszych usług, przede wszystkim transferowania pracowników z Ukrainy, którzy wypełniają kadrową lukę pozwalając przedsiębiorstwom normalnie funkcjonować. W przeciągu zaledwie 2 miesięcy od uruchomienia przez Grupę Progres pierwszych projektów, w regionie pracowało już blisko 200 Ukraińców. Lokalny rynek nie był i nie będzie w stanie zapewnić pożądanej liczby dostępnych pracowników, dlatego to cudzoziemcy dają firmom względną stabilność i możliwość terminowej realizacji kontraktów. Region ten cierpi jednak nie tylko na deficyt osób mogących wykonywać proste czynności, brakuje też kadry specjalistycznej, technicznej czy inżynierów.

Zatrzymać miejscowych, przyciągnąć nowych

Wyludniający się Kalisz – większość młodych ludzi wyjeżdżających na studia do innego miasta już nie wraca – będzie miał coraz większy problem i jednocześnie wyzwanie, ale jak wspominałem, jest to bolączka większości ośrodków w Polsce. Problem tym większy, że lokalny rynek jest bardzo chłonny i w ostatnim czasie realizowanych na tym terenie było sporo inwestycji. Wynagrodzenia w regionie są porównywalne do innych ośrodków w kraju o podobnym profilu, a w niektórych niszowych segmentach rynku są bardzo konkurencyjne, zbliżone nawet do znacznie większej Łodzi. Stawki muszą być na wysokim poziomie, by ludzie z bardziej odległych miejsc nie mieli problemów z dojazdami do Kalisza i nie migrowali np. do Poznania, który naturalnie może zaoferować więcej, zwłaszcza dla młodych ludzi. Wyzwaniem dla regionu będzie też zwiększająca się w regionie liczba pracowników z Ukrainy, nie tylko w aspekcie kulturowym i asymilacji, ale też rozwoju rynku najmu mieszkań. Sami, jako Grupa Progres też w tym procesie uczestniczymy. W śród naszych lokalnych konsultantów są osoby ukraińsko/rosyjskojęzyczne, co ułatwia nam koordynację działań w Kaliszu. Szacujemy, że w lutym, kiedy sektor produkcyjny znowu wskoczy na wysokie obroty, na lokalnym rynku, za naszym pośrednictwem pracować będzie już nawet 400 Ukraińców. Co istotne z perspektywy klientów, zajmujemy się kompleksowo realizacją zadań w tym obszarze – także w zakresie formalności czy organizacji zakwaterowania na dobrym poziomie. Grupa Progres to jednak nie tylko partner w zakresie pracy tymczasowej. Nasi specjaliści w centrach operacyjnych z lokalizowanych w Łodzi i Poznaniu realizują procesy w zakresie rekrutacji stałych, często na bardzo niszowe stanowiska, np. inżynieryjne.

Wszystkich chętnych zapraszamy do naszego nowego oddziału w Kaliszu: ul. Piekarska 5 lok. 5, tel. 62 751 35 51.

Autor: Łukasz Żuber, koordynator regionu w Grupie Progres

Więcej wpisów

Payroll, czyli obsługa kadrowo-płacowa — outsourcing formalności związanych z zatrudnieniem

Payroll, czyli obsługa kadrowo-płacowa — outsourcing formalności związanych z zatrudnieniem

Outsourcing zarządzania kadrą i procesami płacowymi staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców, którzy chcą skupić się na kluczowych aspektach działalności, jednocześnie dbając o profesjonalną obsługę kadrowo-płacową w swojej firmie. Jest to możliwe dzięki usłudze Payroll. Sprawdź, na co możesz liczyć, decydując się na outsourcing kadrowo-płacowy i kiedy warto to zrobić.

Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Co powinien wiedzieć pracodawca?

Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Co powinien wiedzieć pracodawca?

W celu ułatwienia legalizacji pracy cudzoziemców zostało zatwierdzone powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy, dzięki któremu wszyscy obywatele Ukrainy są uprawnieni do wykonywania pracy pod warunkiem, że pracodawca powierzy im pracę na postawie powiadomienia, które należy złożyć elektronicznie poprzez stronę praca.gov.pl. W jakim terminie należy złożyć powiadomienie? O czym trzeba pamiętać?

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia w 2024 roku

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia w 2024 roku

Utrata pracy wiąże się z wieloma formalnościami, a choroba tuż po zakończeniu umowy o pracę może dodatkowo skomplikować sytuację. Czy gdy zachorujesz tuż po zakończeniu umowy o pracę, możesz liczyć na zwolnienie lekarskie i zasiłek chorobowy? Odpowiedź brzmi: tak! W tym artykule wyjaśniamy jakie prawa przysługują w takiej sytuacji, jak długo możesz liczyć na zasiłek i jakie kroki musisz podjąć, aby go otrzymać.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

 
;