Wyzwania kaliskiego rynku pracy

28 grudnia 2017
PROGRES

Kalisz, jak większość tego typu miast w Polsce boryka się obecnie z deficytem pracowników na lokalnym rynku. Dane Departamentu Rynku Pracy MRPiPS za październik mówiły o bezrobociu w powiecie kaliskim na poziomie 2,9% (dla miasta Kalisz było to 3,2%), co oznacza, że każdy, kto chce pracować, ma taką możliwość. Niestety dla większości lokalnych przedsiębiorstw oznacza to problemy w obsadzaniu stanowisk pracy, co uwzględniając przemysłowy charakter regionu przekłada się wprost na trudności w utrzymaniu ciągłości produkcji czy realizacji bieżących zamówień. Nie wystarcza już nawet odległe i kosztowne dowożenie pracowników do miejsca pracy – te możliwości się po prostu wyczerpały.

Nowe biuro w Kaliszu

Te negatywne dla pracodawców zjawiska były też bezpośrednim powodem niedawnego otwarcia przez Grupę Progres oddziału w Kaliszu. Pozwala to nie tylko być w bliskim kontakcie i szybko reagować na potrzeby lokalnych przedsiębiorstw, ale też rozwijać aktywność w całym regionie (z uwzględnieniem Ostrowa Wielkopolskiego czy też całego rynku łódzkiego). Wiele firm w regionie przekonało się już do naszych usług, przede wszystkim transferowania pracowników z Ukrainy, którzy wypełniają kadrową lukę pozwalając przedsiębiorstwom normalnie funkcjonować. W przeciągu zaledwie 2 miesięcy od uruchomienia przez Grupę Progres pierwszych projektów, w regionie pracowało już blisko 200 Ukraińców. Lokalny rynek nie był i nie będzie w stanie zapewnić pożądanej liczby dostępnych pracowników, dlatego to cudzoziemcy dają firmom względną stabilność i możliwość terminowej realizacji kontraktów. Region ten cierpi jednak nie tylko na deficyt osób mogących wykonywać proste czynności, brakuje też kadry specjalistycznej, technicznej czy inżynierów.

Zatrzymać miejscowych, przyciągnąć nowych

Wyludniający się Kalisz – większość młodych ludzi wyjeżdżających na studia do innego miasta już nie wraca – będzie miał coraz większy problem i jednocześnie wyzwanie, ale jak wspominałem, jest to bolączka większości ośrodków w Polsce. Problem tym większy, że lokalny rynek jest bardzo chłonny i w ostatnim czasie realizowanych na tym terenie było sporo inwestycji. Wynagrodzenia w regionie są porównywalne do innych ośrodków w kraju o podobnym profilu, a w niektórych niszowych segmentach rynku są bardzo konkurencyjne, zbliżone nawet do znacznie większej Łodzi. Stawki muszą być na wysokim poziomie, by ludzie z bardziej odległych miejsc nie mieli problemów z dojazdami do Kalisza i nie migrowali np. do Poznania, który naturalnie może zaoferować więcej, zwłaszcza dla młodych ludzi. Wyzwaniem dla regionu będzie też zwiększająca się w regionie liczba pracowników z Ukrainy, nie tylko w aspekcie kulturowym i asymilacji, ale też rozwoju rynku najmu mieszkań. Sami, jako Grupa Progres też w tym procesie uczestniczymy. W śród naszych lokalnych konsultantów są osoby ukraińsko/rosyjskojęzyczne, co ułatwia nam koordynację działań w Kaliszu. Szacujemy, że w lutym, kiedy sektor produkcyjny znowu wskoczy na wysokie obroty, na lokalnym rynku, za naszym pośrednictwem pracować będzie już nawet 400 Ukraińców. Co istotne z perspektywy klientów, zajmujemy się kompleksowo realizacją zadań w tym obszarze – także w zakresie formalności czy organizacji zakwaterowania na dobrym poziomie. Grupa Progres to jednak nie tylko partner w zakresie pracy tymczasowej. Nasi specjaliści w centrach operacyjnych z lokalizowanych w Łodzi i Poznaniu realizują procesy w zakresie rekrutacji stałych, często na bardzo niszowe stanowiska, np. inżynieryjne.

Wszystkich chętnych zapraszamy do naszego nowego oddziału w Kaliszu: ul. Piekarska 5 lok. 5, tel. 62 751 35 51.

Autor: Łukasz Żuber, koordynator regionu w Grupie Progres

Więcej wpisów

Wzrost branży spożywczej w Polsce

Wzrost branży spożywczej w Polsce

Świat stoi przed ryzykiem największego od II Wojny Światowej kryzysu żywnościowego. Przywódcy państw jako priorytet traktują zapewnienie bezpieczeństwa swoim obywatelom i szukają rozwiązań, które pomogą usamodzielnić się gospodarczo. Czy nowo powstała Krajowa Grupa Spożywcza S.A. sprosta temu zadaniu? W jakim stopniu spółka przyczyni się do zmian w sektorze spożywczym i na rynku pracy? Jak się do tego przygotować? Znajdźmy odpowiedzi!

Praca sezonowa na wakacje — wszystko, co warto wiedzieć

Praca sezonowa na wakacje — wszystko, co warto wiedzieć

Wakacje to nie tylko czas wypoczynku w ciepłych krajach i urlopów w egzotycznych kurortach. Lato to także najpopularniejszy okres, jeśli chodzi o łapanie dodatkowych możliwości zarobkowych. Praca sezonowa na wakacje jest bardzo popularna szczególnie wśród młodzieży — świeżo upieczonych studentów i starszych licealistów. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad taką formą zarobku, zobacz, co warto o niej wiedzieć i na co uważać. Sprawdź, jakie prace sezonowe mamy w naszej ofercie i zacznij legalną, wakacyjną pracę od zaraz!

Podsumowanie XIX edycji konferencji Kursu na HR

Podsumowanie XIX edycji konferencji Kursu na HR

Pond 600 uczestników, dyskusje na czacie, 7 panelistów, 4 przedstawicieli świata nauki, biznesu i samorządu biorących udział w debacie oraz występy gości specjalnych. Tak wyglądała XIX edycja Kursu na HR – konferencji organizowanej przez Grupę Progres, której motywem przewodnim było hasło Quo Vadis HR? Wojna, pandemia, migracje, prawo. Przeczytaj więcej!

;