Wyzwania kaliskiego rynku pracy

28 grudnia 2017

Kalisz, jak większość tego typu miast w Polsce boryka się obecnie z deficytem pracowników na lokalnym rynku. Dane Departamentu Rynku Pracy MRPiPS za październik mówiły o bezrobociu w powiecie kaliskim na poziomie 2,9% (dla miasta Kalisz było to 3,2%), co oznacza, że każdy, kto chce pracować, ma taką możliwość. Niestety dla większości lokalnych przedsiębiorstw oznacza to problemy w obsadzaniu stanowisk pracy, co uwzględniając przemysłowy charakter regionu przekłada się wprost na trudności w utrzymaniu ciągłości produkcji czy realizacji bieżących zamówień. Nie wystarcza już nawet odległe i kosztowne dowożenie pracowników do miejsca pracy – te możliwości się po prostu wyczerpały.

Nowe biuro w Kaliszu

Te negatywne dla pracodawców zjawiska były też bezpośrednim powodem niedawnego otwarcia przez Grupę Progres oddziału w Kaliszu. Pozwala to nie tylko być w bliskim kontakcie i szybko reagować na potrzeby lokalnych przedsiębiorstw, ale też rozwijać aktywność w całym regionie (z uwzględnieniem Ostrowa Wielkopolskiego czy też całego rynku łódzkiego). Wiele firm w regionie przekonało się już do naszych usług, przede wszystkim transferowania pracowników z Ukrainy, którzy wypełniają kadrową lukę pozwalając przedsiębiorstwom normalnie funkcjonować. W przeciągu zaledwie 2 miesięcy od uruchomienia przez Grupę Progres pierwszych projektów, w regionie pracowało już blisko 200 Ukraińców. Lokalny rynek nie był i nie będzie w stanie zapewnić pożądanej liczby dostępnych pracowników, dlatego to cudzoziemcy dają firmom względną stabilność i możliwość terminowej realizacji kontraktów. Region ten cierpi jednak nie tylko na deficyt osób mogących wykonywać proste czynności, brakuje też kadry specjalistycznej, technicznej czy inżynierów.

Zatrzymać miejscowych, przyciągnąć nowych

Wyludniający się Kalisz – większość młodych ludzi wyjeżdżających na studia do innego miasta już nie wraca – będzie miał coraz większy problem i jednocześnie wyzwanie, ale jak wspominałem, jest to bolączka większości ośrodków w Polsce. Problem tym większy, że lokalny rynek jest bardzo chłonny i w ostatnim czasie realizowanych na tym terenie było sporo inwestycji. Wynagrodzenia w regionie są porównywalne do innych ośrodków w kraju o podobnym profilu, a w niektórych niszowych segmentach rynku są bardzo konkurencyjne, zbliżone nawet do znacznie większej Łodzi. Stawki muszą być na wysokim poziomie, by ludzie z bardziej odległych miejsc nie mieli problemów z dojazdami do Kalisza i nie migrowali np. do Poznania, który naturalnie może zaoferować więcej, zwłaszcza dla młodych ludzi. Wyzwaniem dla regionu będzie też zwiększająca się w regionie liczba pracowników z Ukrainy, nie tylko w aspekcie kulturowym i asymilacji, ale też rozwoju rynku najmu mieszkań. Sami, jako Grupa Progres też w tym procesie uczestniczymy. W śród naszych lokalnych konsultantów są osoby ukraińsko/rosyjskojęzyczne, co ułatwia nam koordynację działań w Kaliszu. Szacujemy, że w lutym, kiedy sektor produkcyjny znowu wskoczy na wysokie obroty, na lokalnym rynku, za naszym pośrednictwem pracować będzie już nawet 400 Ukraińców. Co istotne z perspektywy klientów, zajmujemy się kompleksowo realizacją zadań w tym obszarze – także w zakresie formalności czy organizacji zakwaterowania na dobrym poziomie. Grupa Progres to jednak nie tylko partner w zakresie pracy tymczasowej. Nasi specjaliści w centrach operacyjnych z lokalizowanych w Łodzi i Poznaniu realizują procesy w zakresie rekrutacji stałych, często na bardzo niszowe stanowiska, np. inżynieryjne.

Wszystkich chętnych zapraszamy do naszego nowego oddziału w Kaliszu: ul. Piekarska 5 lok. 5, tel. 62 751 35 51.

Autor: Łukasz Żuber, koordynator regionu w Grupie Progres

Więcej wpisów

Czy umowa zlecenie wlicza się do lat pracy i emerytury

Czy umowa zlecenie wlicza się do lat pracy i emerytury

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy umowa zlecenie wpływa na Twoje lata pracy i emeryturę. Umowy zlecenie są powszechnie stosowane w Polsce, ale wciąż budzą wiele pytań. Dlatego postanowiliśmy rozwiać Twoje wątpliwości i dostarczyć Ci informacji, które pomogą Ci zrozumieć, jak umowa zlecenie wpływa na Twoją przyszłą emeryturę.

Kobiety w miejscu pracy – wiceprezeski, dyrektorki i kierowniczki: feminatywy na straży równości zawodowej

Kobiety w miejscu pracy – wiceprezeski, dyrektorki i kierowniczki: feminatywy na straży równości zawodowej

Równość zawodowa – dlaczego warto mówić o feminatywach? Feminatywy to żeńskie gramatyczne odpowiedniki nazw zawodów, które umożliwiają lepsze wyrażanie tożsamości zawodowej kobiet. Ich stosowanie ma kluczowe znaczenie w kwestii równości zawodowej. Pozwala na docenienie kobiet za ich kompetencje i osiągnięcia, co wpływa na wzrost ich samooceny i motywacji. Mówiąc o feminatywach, uczestniczymy w tworzeniu kultury organizacji, która promuje równość płci i przyczynia się do eliminacji dyskryminacji ze względu na płeć. Dzisiaj mamy dyrektorki, kierowniczki i wiceprezeski — kobiety sukcesu, które swoimi kompetencjami absolutnie nie odstają od swoich kolegów z pracy.

Zawody przyszłości – kto będzie potrzebny za kilka lat?

Zawody przyszłości – kto będzie potrzebny za kilka lat?

Zawody przyszłości – to temat, który interesuje nie tylko ekspertów, lecz mnóstwo młodych ludzi. Nie da się ukryć, że świat wprost pędzi do przodu. Coraz częściej i szybciej pojawiają się więc nowe specjalizacje i zawody, które mają szansę stać się kluczowe w przyszłości. Jakie zawody będą na topie w najbliższych latach, a jakie stracą na znaczeniu? W jakim kierunku warto się kształcić? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

 
;