Rozmawiali o wyzwaniach rynku pracy w regionie

28 grudnia 2017

W dniu 5 października w Słupskim Inkubatorze Technologicznym odbyła się konferencja Kurs na HR. Eksperci rynku pracy, przedstawiciele samorządu, lokalni przedsiębiorcy i managerowie firm rozmawiali o dynamicznych zmianach zachodzących na rynku pracy, które mają duży wpływ na rozwój lokalnej gospodarki oraz firm.

 

– Poprzez klientów ze Słupska działamy już na tym rynku od 11 lat, jednak dopiero teraz zdecydowaliśmy się na otworzenie tutaj swojego biura, co zmaterializuje się już w grudniu. Otrzymujemy coraz więcej sygnałów od lokalnych pracodawców, że nie radzą sobie już samodzielnie z wyzwaniami współczesnego rynku pracy, rekrutacją czy utrzymaniem kadry. Będąc tutaj na miejscu i mając stały kontakt z lokalnym biznesem będziemy mogli nie tylko efektywnie dzielić się wiedzą, ale też dostarczać konkretne rozwiązania, które zabezpieczą funkcjonowanie i rozwój firm w aspekcie pracowników – powiedział Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres, organizatora konferencji. 

 

Czas permanentnej zmiany i wyzwań

Wybór Słupska na kolejną edycję konferencji Kurs na HR nie był przypadkowy. Region ten dynamicznie się rozwija, jednak lokalny rynek pracy boryka się z tymi samymi problemami, które występują w innych częściach kraju, czyli przede wszystkim z deficytem pracowników. Wydarzenie rozpoczęło się wystąpieniem gościa specjalnego, Aleksandry Baranowskiej, HR Business Partnera w firmie Morpol S.A.. Jej prezentacja poświęcona była programowi rozwoju liderów, które zapoczątkowała firma Morpol. W stworzonej przez firmę Akademii Liderów swoje kompetencje w obszarze zarządzania ludźmi (na różnych poziomach, także tych najniższych) podnosi ponad 150 osób. W ten sposób firma chce zdecydowanie usprawnić komunikację między osobami w firmie wprowadzając jednocześnie wysokie standardy w obrębie kultury organizacyjnej i zarządzania ludźmi.

W kolejnej części Joanna Hajnysz-Pełka, HR Generalist w firmie MTI opowiadała o wdrażaniu filozofii Lean management w obszarze HR na przykładzie jej organizacji. Zwracała uwagę na szereg korzyści, które osiągnęła firma dzięki konsekwentnemu stosowaniu procedur i filozofii Lean, przed którymi początkowo pojawiał się tez naturalny opór pracowników. Następna prezentacja była inspiracją dla wszystkich, nie tylko osób powiązanych z branżą HR. Elwira Pyk, doktorantka Akademii Leona Koźmińskiego mówiła o globalnych trendach i zmianach, które w dłuższej perspektywie mają istotny wpływ na funkcjonowanie każdego, nawet najmniejszego przedsiębiorstwa. Zachęcała do pozyskiwania cennej wiedzy z raportów analitycznych, które w dużej mierze mogą pomóc zrozumieć zachodzące na rynku zmiany i dotykające różnych aspektów pracowniczych czy organizacyjnych. Kolejne dwa wystąpienia poświęcone były zatrudnianiu obcokrajowców. O wadach i zaletach pracowników z Ukrainy na przykładzie swojej organizacji opowiadał Paweł Łukasiewicz, dyrektor zarządzający Faser-Plast. Z kolei Marcin Kołodziejczyk, dyrektor rozwoju projektów rekrutacyjnych w Europie Środkowoschodniej w Grupie Progres opowiadał o aktualnych trendach związanych z rekrutacją cudzoziemców i rosnącym znaczeniu pracowników z Azji.

Po zakończeniu części prezentacyjnej uczestnicy zgłębiali wybrane zagadnienia podczas grupowych warsztatów. Wydarzenie dało okazję nie tylko do pozyskania cennej wiedzy i podzielenia się doświadczeniami, ale też nawiązania ciekawych kontaktów w trakcie sesji networkingowych.

Konferencja Kurs na HR

Kurs na HR to ogólnopolski cykl spotkań, który integruje świat nauki, biznesu i władz samorządowych. To autorska inicjatywa poświęcona tematyce zarządzania zasobami ludzkimi, która stanowi idealną platformę wymiany doświadczeń. Spotkanie zyskało przede wszystkim bogatą oprawę merytoryczną, która sprzyja networkingowi, budowaniu trwałych relacji biznesowych i wypracowaniu rozwiązań dopasowanych do aktualnych wyzwań rynku. Więcej informacji i relacje z konferencji na stronie www.kursnahr.pl

Więcej wpisów

Nastroje i koniunktura vs. rekrutacyjna rzeczywistość

Nastroje i koniunktura vs. rekrutacyjna rzeczywistość

Przez krajowy rynek pracy i polską gospodarkę przebiega wyraźna granica dzieląca branże na te, które – mimo dynamicznej sytuacji – nadal mają się całkiem dobrze oraz te znajdujące się w gorszej sytuacji. Co widać również w rekrutacji. Mimo osłabienia popytu na pracowników nadal wiele wolnych miejsc czeka w branży spożywczej, handlu detalicznym, produkcji czy logistyce.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

 
;