Przyszłość rynku pracy. Przygotujmy się na nadchodzące zmiany – „First step into the future”

22 listopada 2018
PROGRES

Rynek pracy czeka prawdziwa rewolucja. Nawet 75 proc. zawodów, które pojawią się w ciągu najbliższych 10 lat, będzie dla nas zupełną nowością. Obecni uczniowie to przyszli menedżerowie i przedsiębiorcy, których ścieżka zawodowa, będzie toczyła się już w innej rzeczywistości. Jak mogą się do tego przygotować? Na to pytanie, podczas warsztatów „First step into the future odpowiedziała Magdalena Białek, Kierownik Regionu Rekrutacji Stałych w Grupie Progres.

Już w 2020 r. rynkiem pracy, będą rządzić specjaliści. Wśród najbardziej poszukiwanych profesji znajdą się pracownicy rynku informatycznego i telekomunikacyjnego, a także osoby, których praca związana jest z biotechnologią oraz energetyką. W TOP 10 polskich zawodów 2020 znaleźli się: specjalista w branży IT, biotechnolog, logistyk, Inżynier elektrotechnologii, lekarz / pracownik usług medycznych, trener personalny, specjalista ds. finansowych / doradca ds. finansów osobistych, analityk big data, grafik komputerowy i pracownik naukowy. Przewiduje się, że w 2030 r. największą popularnością wśród pracodawców cieszyć się będą eksperci z zakresu energii odnawialnych, medycy i oczywiście rozwoju technologii. Nie zabraknie również analityków cyber-miast czy menedżerów ds. rozwoju sztucznej inteligencji.

Mając pełną świadomość nadchodzących zmian, każdy poważny beneficjent rynku pracy powinien wspierać działania, które pozwolą nam się do nich przygotować. Magdalena Białek,  Kierownik Regionu Rekrutacji Stałych w Grupie Progres podczas wydarzenia „First step into the Future / Pomeranian Employer’s Business & Economy Week” poprowadziła warsztaty dla blisko 30 uczniów z gdańskich szkół ponadgimnazjalnych, których zadaniem było pobudzenie ich kreatywność poprzez konfrontację z wyzwaniami wymagającymi wyjątkowej zaradność. Przyszli menedżerowie i przedsiębiorcy poznali prognozy dot. przyszłości rynku pracy, dowiedzieli się jak istotne będą działania związane z rekrutacją pracowników oraz zarządzaniem ludźmi. Młodzi uczestnicy poznali odpowiedzi na pytania: k obecnie istniejące zawody będą najbardziej poszukiwane? Jakie nowe profesje pojawią się już za kilka lat i jaką ścieżkę kariery warto wybrać ?

Warsztaty „First step into the Future / Pomeranian Employer’s Business & Economy Week” odbywają się w dniach 19-23 listopada 2018 r. w siedzibie organizacji „Pracodawcy Pomorza”. Prowadzone są w języku angielskim przez grono wyjątkowych mentorów biznesu, którzy pomagają młodzieży wejść w tajniki biznesu, opowiadając m.in. o zarządzaniu zasobami ludzkimi, komunikacji biznesowej, świadomości międzykulturowej, marketingu i promocji, zarządzaniu projektowym, instrumentach i instytucjach finansowych.

Przedsięwzięcie finansuje Miasto Gdańsk, współorganizator wydarzenia, a także partnerzy do grona, których należy również Grupa Progres.  Zadanie rekrutowania uczniów do warsztatów realizowali nauczyciele z poszczególnych szkół. Wybierali uczniów z klas III i IV, kierując się kilkoma wyznacznikami: bardzo dobrą znajomością języka angielskiego, poziomem wiedzy umożliwiającym ich zwolnienie z zajęć szkolnych w terminie warsztatów, wykazanie zainteresowaniem przedsiębiorczością, ekonomią.

 

Więcej wpisów

Kara więzienia za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca?

Kara więzienia za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca?

Dynamiczny rozwój dostrzegalny na rynku pracy przyciąga do Polski tysiące obcokrajowców poszukujących pracy. Obowiązujące w Polsce przepisy umożliwiają zatrudnienie cudzoziemca spoza UE, jednak ich dynamika oraz różnorodność sprawiają, że pracodawca bardzo często nie dopełnia wszystkich obowiązków ciążących na nim. W konsekwencji uchybienie obowiązków powoduje nielegalne zatrudnienie cudzoziemca, które zagrożone jest karami pieniężnymi i nie tylko.

;