Sprawdź, ile godzin pracują Holendrzy i poznaj realia zatrudnienia w Niderlandach. Wymiar godzin, przerwy, benefity i work-life balance.
Rynek pracy w I kwartale 2022 roku — problemy i wyzwania
Rynek pracy w I kwartale 2022 roku — problemy i wyzwania
Rok 2022 zapowiadał spore rewolucje na rynku pracy. Jednak nikt nie spodziewał się, że sytuacja gospodarcza po pandemii i agresja Rosji na Ukrainę przyniesie aż tak wiele znaczących i trudnych do przeskoczenia zmian oraz wyzwań.
I kwartał roku 2022 dobiega końca. To czas krótkiego podsumowania i refleksji na temat pierwszych miesięcy nowego roku i sytuacji na rynku pracy. Zobacz, czego doświadczyliśmy i jakie pojawiają się perspektywy na przyszłość.
Prognozy najważniejszych trendów na rynku pracy w roku 2022
Zanim bliżej przyjrzymy się problemom i wyzwaniom, które pojawiły się na rynku pracy w I kwartale 2022 roku, warto zwrócić uwagę na trendy prognozowane z końcem grudnia 2021. Do najważniejszych, spodziewanych trendów na rynku pracy w roku 2022 należały m.in.:
- globalna rekrutacja — poszukiwanie pracowników na światowych rynkach pracy,
- praca hybrydowa jako standard,
- większe przywiązywanie wagi do work-life balance,
- nacisk na inwestycję w rozwój pracowników i indywidualne szkolenia,
- częstsze przekwalifikowania,
- wzrost zapotrzebowania na nowych pracowników,
- popularyzacja niszowych umiejętności kandydatów, np. zdolności przystosowania się do zmian lub łączenia różnych kompetencji,
- podwyższenie płac,
- rozwój technologii.
Problemy i wyzwania w I kwartale 2022 roku
Agresja Rosji na Ukrainę i jej wpływ na zmiany na rynku pracy w Polsce
Dramatyczna sytuacja, która od końca lutego ma miejsce u naszych wschodnich sąsiadów, realnie przekłada się na rynek pracy w Polsce. Z jednej strony ukraińscy mężczyźni, którzy do tej pory stanowili znaczącą część pracowników fizycznych w Polsce, wracają do swojej ojczyzny, bronić jej niepodległości. Z drugiej zaś do Polski napływa coraz więcej imigrantów z Ukrainy, których większość stanowią kobiety i dzieci. Ta sytuacja tworzy na polskim rynku pracy dwa wyzwania:
- uzupełnienie braków spowodowanych nagłym porzuceniem pracy przez mężczyzn,
- zapewnienie zatrudnienia kobietom, na których obowiązki podaż będzie coraz większa.
Wzrost inflacji a płace
Eksperci są zgodni — wojna jeszcze bardziej niż w I kwartale 2022 roku przyspieszy wzrost inflacji. W związku z tym należy spodziewać się równie wysokich oczekiwań w stosunku do oferowanych zarobków.
Niepewność i stan psychiczny pracowników
Nie tylko wojna, która, choć nie bezpośrednio, dotyka polskich pracowników, ale i skutki pandemii koronawirusa. Te dwa zjawiska przyczyniły się w I kwartale 2022 roku do pogorszenia nastrojów wśród pracowników i poczucia braku stabilności. To ogromne wyzwanie, przed jakim stoją pracodawcy. Wydaje się, że kolejne kwartały 2022 roku będą testem cierpliwości i lojalności dla zatrudniających i wykonujących pracę.
Aktualne trendy na rynku pracy w 2022 roku — problemy czy nowe perspektywy?
Mimo tego, że mało kto wygłaszał śmiałe tezy o wojnie i jej wpływie na polski rynek pracy, wszystkie prognozowane trendy na rok 2022 są aktualne. Pracownicy wymagają zaangażowania pracodawcy i elastycznego podejścia do zatrudnienia. Z drugiej strony pracodawcy poszukują idealnych kandydatów — takich, którzy będą wyróżniać się szczególnymi, niszowymi umiejętnościami. Poza tym firmy kładą spory nacisk na optymalizację działań i automatyzację procesów. Znalezienie złotego środka na dość niepewnym i dynamicznym rynku pracy w I kwartale 2022 roku niewątpliwie wymaga kompromisów i chęci ich wypracowania z obu stron.
Więcej wpisów
Ile pracują Holendrzy: wymiar godzin pracy w Holandii
System płac w Holandii: zarobki, płaca minimalna
Sprawdź aktualne zarobki w Holandii! Płaca minimalna 2024 i stawki w różnych branżach. Wszystko, co warto wiedzieć przed podjęciem pracy w kraju tulipanów.
Zaufaj Ekspertom: Skuteczna rekrutacja kluczowych talentów w twojej firmie
Skuteczna rekrutacja kluczowych talentów: dlaczego warto zaufać ekspertom? Proces, korzyści i sprawdzone metody, które pomagają szybciej znaleźć idealnych kandydatów i budować silniejsze zespoły.
Najnowsze komentarze