Niedobór pracowników w Polsce — jak sobie z tym radzić?

PROGRES

Prognozowany niedobór pracowników w Polsce stał się faktem. Mimo, że czarne chmury i widmo kryzysu wiszą nad Polską gospodarką, obserwujemy duże zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych. Czym jest spowodowane? I jak radzić sobie z brakami kadrowymi w niepewnych czasach? Sprawdźmy to!

 

Jakie jest zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w Polsce?

Z badań, które przeprowadziliśmy w lipcu 2022 roku, wynika, że zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w Polsce wzrosło w pierwszej połowie 2022 roku o 22% w porównaniu z tym samym okresem w roku 2021. A ta wartość będzie nadal rosnąć.

 

Dlaczego w Polsce brakuje pracowników?

Mimo tego, że mamy obecnie w Polsce rekordowo niskie bezrobocie (według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w czerwcu b.r. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 4,9%, a to najniższa wartość od 32 lat), rąk do pracy wciąż brakuje. Widzimy to szczególnie w małych przedsiębiorstwach, branży produkcyjnej i IT oraz w firmach z sektora przetwórstwa spożywczego i rolnictwa. Dlaczego? Nie da się ukryć, że ogromny wpływ na duże zapotrzebowanie na pracowników ma przejęcie przez Polskę roli głównego producenta żywności w Europie i zastąpienie tym samym Ukrainy, która od drugiej połowy lutego 2022 roku zmaga się z rosyjską inwazją. Co więcej, niedobór pracowników na polskim rynku pracy jest też spowodowany koniecznością zapewnienia ciągłości działania przedsiębiorstw. W czasach niepewności gospodarczej to elastyczność i dopasowanie do zmiennych wymagań rynku odgrywa kluczową rolę w biznesie. Stąd chęć zatrudniania pracowników tymczasowych, którzy mogą realizować bieżące zadania.

 

Wpływ wojny na Ukrainie na niedobór pracowników w Polsce

O ile w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę odnotowaliśmy w Polsce obecność aktywnych zawodowo Ukrainek (stanowią 78% nowych pracowników z Ukrainy), o tyle wyraźnie widoczne jest zmniejszenie liczby ukraińskich mężczyzn, pracujących w Polsce. Jest to spowodowane tym, że Ukraińcy w znacznej części powrócili do ojczyzny, bronić swojego kraju.

 

Jakich pracowników brakuje w Polsce w 2022 roku?

Jak wynika z raportu Barometr Zawodów, opublikowanego w tym roku na zlecenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, największe zapotrzebowanie na pracowników w Polsce wykazuje branża:

  • budowlana,
  • medyczno-opiekuńcza,
  • produkcyjna,
  • transportowa,
  • finansowa,
  • edukacyjna,
  • spożywczo-gastronomiczna.

 

Jak rozwiązać problem niedoboru pracowników?

Wydaje się, że jednym z najlepszych pomysłów na uzupełnienie braków kadrowych jest rekrutowanie pracowników z różnych, często zupełnie nowych kierunków. Warto poszukiwać pracowników na innych kontynentach, nie tylko w Europie, ale np. w Azji czy Afryce. Dobra agencja pracy tymczasowej dysponuje dużą bazą doświadczonych i chętnych do pracy w Polsce kandydatów także z odległych kierunków. Skuteczną praktyką w pozyskiwaniu pracowników jest niewątpliwie oferowanie możliwości rozwoju — zapewnianie dostępu do dodatkowych szkoleń. Ponadto by przekonać do siebie najlepszych kandydatów, wiele firm proponuje konkurencyjne wynagrodzenie początkowe i poszerza ofertę benefitów pracowniczych. Poza tym nie można zapominać o aktywizacji zawodowej silver generation. Przyjrzeliśmy się tej grupie potencjalnych pracowników nieco bliżej. Czy warto ich zatrudniać? Zajrzyj do naszego wpisu i zobacz sam! 

 

Więcej wpisów

Kara więzienia za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca?

Kara więzienia za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca?

Dynamiczny rozwój dostrzegalny na rynku pracy przyciąga do Polski tysiące obcokrajowców poszukujących pracy. Obowiązujące w Polsce przepisy umożliwiają zatrudnienie cudzoziemca spoza UE, jednak ich dynamika oraz różnorodność sprawiają, że pracodawca bardzo często nie dopełnia wszystkich obowiązków ciążących na nim. W konsekwencji uchybienie obowiązków powoduje nielegalne zatrudnienie cudzoziemca, które zagrożone jest karami pieniężnymi i nie tylko.

Legalizacja pracy i pobytu cudzoziemca będącego obywatelem Unii Europejskiej – krok po kroku

Legalizacja pracy i pobytu cudzoziemca będącego obywatelem Unii Europejskiej – krok po kroku

Obecnie Unia Europejska liczy 27 państw. Co warto zauważyć liczba krajów chcących dołączyć do organizacji stale się zwiększa, dlatego nie jest niczym nadzwyczajnym stwierdzenie, że Polska zaczyna być atrakcyjna pod względem poziomu życia nie tylko dla obywateli krajów spoza UE, ale również członków UE. Członkostwo w Unii Europejskiej daje szereg swobód, które sprawiają, że powierzenie pracy cudzoziemcowi będącemu obywatelem Unii Europejskiej nie zakłada spełniania szczególnych wymagań. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć temat zatrudnienia i pobytu cudzoziemca z Unii Europejskiej oraz podpowiemy na co należy zwrócić uwagę, aby zatrudnienie oraz pobyt było uznawane za legalne.

;