Ukraina dźwignią polskiego rynku pracy

30 sierpnia 2016

PROGRES

Zatrudnianie obcokrajowców to dla firm nie lada wyzwanie, ale i bardzo złożony proces. Chcąc uniknąć szeregu formalności związanych z tą procedurą, firmy powierzają to zadanie agencjom pracy.

Te działania zdecydowanie ułatwiają pracodawcom podejmowanie nowych wyzwań i spełniania oczekiwań rynku. Ich przedsiębiorstwa nadal funkcjonują bez zarzutu i nie muszą się martwić o kruczki prawne. Mimo tak niskiego wskaźnika bezrobocia, nadal obserwujemy ogromne potrzeby w przypadku prac tymczasowych i sezonowych. Przedsiębiorcy z Polski szczególnie zainteresowani są zatrudnianiem pracowników ze wschodu.

W 2015 r. odnotowano aż 800 tyś. oświadczeń pracodawców, z czego 98% dotyczyło Ukraińców. „Obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania zatrudnianiem cudzoziemców, głównie ze wschodu, co jest spowodowane coraz bardziej odczuwalnym deficytem pracowników na lokalnych rynkach w Polsce. Nawet firmy, które do tej pory niechętnie otwierały się na zatrudnianie obcokrajowców, dzisiaj bez wahania próbują w ten sposób zaspokajać swoje rekrutacyjne potrzeby” – komentuje Marcin Kołodziejczyk, Dyrektor ds. Rozwoju Projektów Międzynarodowych w Grupie Progres.

Rok rocznie odnotowujemy coraz większe zainteresowanie polskim rynkiem. W 2014 roku pracodawcy złożyli 372 946 oświadczeń, gdzie tylko w pierwszym kwartale tego roku było ich aż 309 528. Liczby te jednoznacznie wskazują dynamikę i rozwój polskiego rynku pracy.

Które regiony, jako cel migracji są najczęściej wybierane przez naszych wschodnich sąsiadów? W jakich branżach specjalizują się najbardziej? Przeczytasz o tym w artykule: Pracownicy z Ukrainy dźwigają polską gospodarkę w portalu hrpolska.pl

Więcej wpisów