Szukasz pracy? – zwróć się do specjalistów

2 lutego 2017

Biura pośrednictwa pracy dysponują wieloma ofertami. To zarówno prace sezonowe, jak i oferty z umowami o pracę. Warto śledzić propozycje zatrudnienia, bo może akurat znajdziemy coś, co idealnie pasuje do naszych kwalifikacji.

W zależności od kwalifikacji znajdziemy bardzo różnorodne oferty: od sprzedawców, kasjerów, pracowników produkcji, po kontrolerów biznesowych, handlowców z językami obcymi, stomatologów czy fizjoterapeutów.

Kto może liczyć na pracę? – Obecnie rynek pracy sprzyja pracownikowi. Jeśli ktoś aktywnie poszukuje zatrudnienia: na bieżąco przegląda portale z ogłoszeniami, odwiedza biura pośrednictwa pracy czy po prostu daje się „znaleźć” wszechobecnym rekruterom, z pewnością ma duże szanse na znalezienie interesującej go oferty pracy – uważa Paulina Ostaszewska, konsultantka z Grupy Progres w Toruniu. – Rekrutujemy kandydatów praktycznie w każdej branży, poczynając od stanowisk operacyjnych, technicznych czy specjalistycznych, na kadrze zarządzającej kończąc.

Kwalifikacje są ważne

Kwalifikacje to podstawa. Obecnie na wyższych stanowiskach od kandydatów oczekuje się oprócz kwalifikacji zawodowych, związanych z daną branżą, znajomości języków obcych. Oprócz – uznawanego już za standard –  angielskiego, warto wykazać się jeszcze znajomością niemieckiego, rosyjskiego, a ostatnio sporo ofert w naszym województwie pojawia się z  hiszpańskim czy szwedzkim. – Najczęstszym błędem, który popełniamy przy szukaniu pracy, jest wysyłanie swojej oferty „na chybił trafił”. Mam wrażenie, że kandydaci nie czytają ofert lub nie potrafią dopasować swoich kompetencji do danego ogłoszenia. Jako rekruter z kilkuletnim doświadczeniem od czasu do czasu spotykam się z sytuacjami, kiedy np. mam ofertę na administratora IT, gdzie są konkretne wymagania: wykształcenie wyższe kierunkowe, znajomość aplikacji bazodanowych, a aplikują osoby posiadające wykształcenie średnie i z doświadczeniem w pracy kelnera. Niestety, mimo najszczerszych chęci nie jestem w stanie zaproponować takim osobom udziału w rozmowie kwalifikacyjnej – wyjaśnia Magdalena Skoczylas, specjalista ds. rekrutacji w Grupie Progres. Pani Magdalena zwraca jednocześnie uwagę na fakt, że niedopasowanie umiejętności do ofert wynika również z niewielkiej ilości atrakcyjnych ogłoszeń oraz dużej konkurencji. Część osób liczy po prostu na łut szczęścia.

Kiedy starać się o pracę sezonową?

Sezonowe oferty pracy dominują w okresach przedświątecznych. Porą roku, która sprzyja pracom dorywczym, jest również lato. Poszukiwani są wówczas pracownicy w przetwórstwie spożywczym, do obsługi kasy, przy obstawie imprez masowych, można znaleźć zatrudnienie przy zbiorze owoców i warzyw, a także w branży turystycznej – w hotelach czy gastronomii – komentuje Paulina Ostaszewska z Grupy Progres.

O jakich pracowników najtrudniej? Trudno znaleźć wykwalifikowanych pracowników produkcji, elektryków, mechaników oraz rzemieślników – ślusarzy, spawaczy, tapicerów. Pracodawcy mają problem ze znalezieniem dobrego sprzedawcy, handlowca czy samodzielnej księgowej. Branża gastronomiczna ma problemy z pozyskiwaniem dobrych kucharzy i kelnerów. Nie słabnie zapotrzebowanie na inżynierów czy specjalistów w  branży IT. Jak bezpiecznie szukać pracy przez biura pośrednictwa? Magdalena Skoczylas uważa, że w większości przypadków nie trzeba się niczego obawiać. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy biuro jest zarejestrowane, czy posiada numer KRAZ, czyli wpis do rejestru Agencji Zatrudnienia. – Istotne jest również to, czy dane biuro nie pobiera opłat za poszukiwanie pracy – wtedy lepiej zdecydować się na szukanie innych ofert. Dobrze jest korzystać z biur, które mają dobre opinie na rynku i działają w miastach, w których mieszkamy – doradza.

 

Hanna Wojtkowska
redakcja@toronto-magazyn.pl

Artykuł ukazał się w Magazynie Toronto.
Pobierz wydanie online.

 

Skontaktuj się z naszym oddziałem w Toruniu:

ul. Panny Marii 13 (I piętro)
87-100 Toruń
tel. 56 674 58 08
e-mail: torun@grupaprogres.pl

Więcej wpisów

Czy umowa zlecenie wlicza się do lat pracy i emerytury

Czy umowa zlecenie wlicza się do lat pracy i emerytury

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy umowa zlecenie wpływa na Twoje lata pracy i emeryturę. Umowy zlecenie są powszechnie stosowane w Polsce, ale wciąż budzą wiele pytań. Dlatego postanowiliśmy rozwiać Twoje wątpliwości i dostarczyć Ci informacji, które pomogą Ci zrozumieć, jak umowa zlecenie wpływa na Twoją przyszłą emeryturę.

Kobiety w miejscu pracy – wiceprezeski, dyrektorki i kierowniczki: feminatywy na straży równości zawodowej

Kobiety w miejscu pracy – wiceprezeski, dyrektorki i kierowniczki: feminatywy na straży równości zawodowej

Równość zawodowa – dlaczego warto mówić o feminatywach? Feminatywy to żeńskie gramatyczne odpowiedniki nazw zawodów, które umożliwiają lepsze wyrażanie tożsamości zawodowej kobiet. Ich stosowanie ma kluczowe znaczenie w kwestii równości zawodowej. Pozwala na docenienie kobiet za ich kompetencje i osiągnięcia, co wpływa na wzrost ich samooceny i motywacji. Mówiąc o feminatywach, uczestniczymy w tworzeniu kultury organizacji, która promuje równość płci i przyczynia się do eliminacji dyskryminacji ze względu na płeć. Dzisiaj mamy dyrektorki, kierowniczki i wiceprezeski — kobiety sukcesu, które swoimi kompetencjami absolutnie nie odstają od swoich kolegów z pracy.

Zawody przyszłości – ranking 2023

Zawody przyszłości – ranking 2023

Zawody przyszłości – to temat, który interesuje nie tylko ekspertów, lecz mnóstwo młodych ludzi. Nie da się ukryć, że świat wprost pędzi do przodu. Coraz częściej i szybciej pojawiają się więc nowe specjalizacje i zawody, które mają szansę stać się kluczowe w przyszłości. Jakie zawody będą na topie w najbliższych latach, a jakie stracą na znaczeniu? W jakim kierunku warto się kształcić? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

 
;