Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować?

14 lutego 2023

Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów w procesie rekrutacyjnym.  Dla pracodawcy jest to okazja, aby lepiej poznać potencjalnych pracowników, natomiast dla kandydata szansa na zaprezentowanie swoich umiejętności i doświadczenia. Aby odnieść sukces na rozmowie kwalifikacyjnej, istnieje kilka rzeczy, których należy unikać. W tym artykule omówimy, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i czego na niej nie robić.

Czego nie robić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Unikaj spóźnień

Jednym z najbardziej rzucających się w oczy elementów podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest punktualność. Przyjście na spotkanie o czasie jest oznaką szacunku wobec potencjalnego pracodawcy i świadczy o odpowiedzialnym podejściu do pracy. Zadbaj o to, aby odpowiednio się przygotować i dotrzeć na spotkanie kilka minut przed planowanym czasem. Weź pod uwagę potencjalne korki lub awarię komunikacji miejskiej.

Przed spotkaniem warto sprawdzić dokładną lokalizację miejsca rozmowy oraz zaplanować swój dojazd. Pamiętaj, że spóźnienie może stworzyć negatywne wrażenie i wpływać na Twoją końcową ocenę. Jeśli rozmowa rekrutacyjna odbywa się online, odpowiednio wcześniej sprawdź swój sprzęt, połączenie internetowe i pomieszczenie, w którym masz zamiar ją przeprowadzić.

Przygotuj się do rozmowy

Kolejnym błędem, którego należy unikać, jest brak odpowiedniego przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Przed spotkaniem koniecznie dowiedz się więcej o firmie, w której odbywa się rekrutacja, poznaj jej działalność, wartości i misję.

Ważne jest również zapoznanie się z wymaganiami dotyczącymi stanowiska, na które aplikujesz oraz przemyślenie swojego doświadczenia i umiejętności, które możesz wykorzystać na tym stanowisku. Przygotowanie do rozmowy pokazuje pracodawcy, że kandydat jest zainteresowany i angażuje się w proces rekrutacyjny.

Unikaj negatywnych uwag o poprzednich pracodawcach

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej ważne jest, aby unikać wyrażania negatywnych uwag lub krytyki dotyczącej poprzednich pracodawców czy współpracowników. Choć złe sytuacje mogą się zdarzać, warto skupić się na pozytywnych aspektach własnego doświadczenia. Wyrażanie negatywnych opinii może wzbudzić wątpliwości u pracodawcy co do postawy kandydata i wpływać negatywnie na wynik rozmowy kwalifikacyjnej.

Nie opowiadaj zbyt osobistych historii

W trakcie rozmowy o pracę pokaż swój profesjonalizm i skup się na tematach związanych z pracą. Unikaj opowiadania zbyt osobistych historii lub udzielania zbyt dużo informacji na temat swojego życia prywatnego. Pracodawca jest zainteresowany przede wszystkim umiejętnościami i doświadczeniem kandydata, dlatego należy skupić się na tych aspektach podczas rozmowy..

Unikaj nieodpowiednich zachowań

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy zachować profesjonalizm. Zadbaj o odpowiedni ubiór, wykazuj się szacunkiem wobec rozmówcy. Staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy i unikać nieodpowiednich gestów czy słownictwa. Warto pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna jest okazją do zaprezentowania swojego najlepszego wizerunku.

Zadbaj o odpowiedni ubiór

Jak ubrać się na rozmowę o pracę? Postaw na formalny strój, taki jak garnitur lub spodnie i marynarka dla mężczyzn. Dla kobiet mogą to być eleganckie spodnie i bluzka lub garsonka/ garnitur. Unikaj ubrań zbyt luźnych, zmechaconych lub pogniecionych. Postaw na stonowane kolory.  Jeśli nie masz pewności, jaki strój będzie odpowiedni, zastanów się nad branżą i oczekiwaniami dotyczącymi wyglądu. Niektóre branże, takie jak finanse czy prawo, wymagają bardziej formalnego stroju, podczas gdy inne, takie jak np. IT, dopuszczają bardziej swobodne ubrania w stylu business casual.

Upewnij się, że twoje ubrania są czyste, wyprasowane i zadbane. Zwróć uwagę na detale, takie jak wypastowane buty i ułożone włosy.

Pamiętaj, że ważne jest również, aby czuć się komfortowo i pewnie w swoim ubiorze. Wybierz ubrania, w których dobrze się czujesz i które pasują do twojej osobowości. Przygotowanie odpowiedniego stroju na rozmowę kwalifikacyjną pomoże Ci stworzyć pozytywne pierwsze wrażenie i wykazać profesjonalizm.

Co ważne, jeżeli rozmowa o pracę odbywa się online, warto zadbać o profesjonalny strój od stóp do głów. Może dojść do sytuacji, w którejś z jakichś przyczyn będziesz musiał/a wstać- warto być przygotowanym na taką okazję.

Brak entuzjazmu

Kandydat, który emanuje obojętnością wyraźnie pokazuje, że nie zależy mu na otrzymaniu potencjalnej oferty pracy od rekrutera bądź pracodawcy. Zadbaj o to, by wykazać entuzjazm i zainteresowanie- zarówno drugim rozmówcą, jak i ofertą pracy, a także samą firmą, do której aplikujesz.

Gadatliwość

Istotnym aspektem rozmowy kwalifikacyjnej jest precyzyjne odpowiadanie na zadawane pytania. Kandydat powinien uważnie słuchać rozmówcy i trzymać się omawianego tematu. Trudno ocenić umiejętności potencjalnego pracownika, jeśli jego odpowiedzi są niezwiązane merytorycznie, nieprecyzyjne lub zbaczają na zupełnie inne tematy. Przerywanie rekruterowi lub niedopuszczanie go do głosu stanowi podstawowy błąd. Pamiętaj, że celem rozmowy rekrutacyjnej jest wzajemny dialog i poznanie swoich oczekiwań. Jeśli Twoja nadmierna gadatliwość uniemożliwi rekruterowi zdobycie niezbędnych informacji do podjęcia decyzji o zatrudnieniu, istnieje większe prawdopodobieństwo, że oferta pracy zostanie złożona komuś innemu.

Przełożenie rozmowy kwalifikacyjnej – czy warto i co zrobić, kiedy nie można przyjść?

Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy niemożliwe jest fizyczne stawienie się na rozmowie kwalifikacyjnej. Może to być spowodowane nagłymi okolicznościami, chorobą lub innymi ważnymi zobowiązaniami. W takim przypadku warto skontaktować się jak najwcześniej z rekruterem i poinformować o sytuacji. Można od razu zaproponować alternatywne rozwiązanie, takie jak przeprowadzenie rozmowy online za pomocą narzędzi do wideokonferencji. Ważne jest, aby wykazać inicjatywę i gotowość do znalezienia rozwiązania, które będzie odpowiednie zarówno dla kandydata, jak i rekrutera.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej istnieje kilka elementów, których należy unikać. Należy być punktualnym, dobrze przygotowanym, unikać negatywnych uwag odnośnie wcześniejszych pracodawców, zachować profesjonalizm i nie zadawać zbyt osobistych pytań. Dodatkowo, w przypadku niemożliwości fizycznego stawienia się na rozmowie, warto skontaktować się z rekruterem i zaproponować alternatywne rozwiązanie. Zachowanie tych zasad podczas rozmowy kwalifikacyjnej może znacząco zwiększyć Twoje szanse na sukces w procesie rekrutacyjnym i  pozytywne wrażenie w oczach pracodawcy.

Rozmowa kwalfikacyjna słabe strony – jak o nich mówić?

Mówienie o swoich słabościach podczas rozmowy kwalifikacyjnej może być trudne, ale jest to ważny element, który może przynieść korzyści. Ważne jest, aby być szczerym i świadomym swoich słabości, jednocześnie prezentując pozytywne podejście do ich rozwoju. Zamiast skupiać się na wadach, warto skoncentrować się na sposobach, w jaki pracujemy nad poprawą tych aspektów. Ważne jest również wykazanie determinacji i gotowości do nauki. Pracodawcy doceniają kandydatów, którzy potrafią rozpoznać swoje słabości i podejmują wysiłek w celu ich naprawy. Pokazanie takiego podejścia może świadczyć o elastyczności, umiejętnościach samorozwoju i chęci do ciągłego doskonalenia.

Więcej wpisów

Pracownik szklarni w Holandii – wynagrodzenie, obowiązki i warunki pracy

Pracownik szklarni w Holandii – wynagrodzenie, obowiązki i warunki pracy

Holandia od lat jest jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków pracy dla pracowników tymczasowych z Polski. Atrakcyjne wynagrodzenia, dogodne warunki pracy oraz stabilność zatrudnienia przyciągają tysiące osób poszukujących lepszych perspektyw zawodowych. Jednym z popularnych stanowisk jest pracownik szklarni. Czym się zajmuje? I na jakie wynagrodzenie może liczyć? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat pracy w szklarni.

Order Picker (komisjoner) — czym się zajmuje?

Order Picker (komisjoner) — czym się zajmuje?

Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda dzień z życia order pickera, jakie umiejętności są potrzebne do efektywnej pracy na tym stanowisku oraz jakie korzyści i wyzwania niesie za sobą rola pracownika magazynu. Przekonaj się, dlaczego praca komisjonera może być nie tylko wymagająca, ale również satysfakcjonująca. Zapraszamy do lektury, która rzuci światło na jeden z cichych filarów branży e-commerce!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

 
;