Pracownicy z Azji i Afryki — czy ich rekrutacja ma sens? 

Już nie Ukraina, Białoruś i Mołdawia, ale Indie, Nepal, Bangladesz i Maroko — to kraje, z których agencje pracy pozyskują pracowników dla firm działających w Polsce. Czy pracownicy z dalekich zakątków Świata dobrze odnajdują się w realiach polskich przedsiębiorstw? Skąd popularność tych rekrutacji i kiedy warto się na nie zdecydować? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Pracownicy z Azji i Afryki w Polsce

 

Pracownicy z Afryki i Azji są wykwalifikowani, sumienni i zaangażowani w swoją pracę, ponieważ wiedzą, że wiąże się ona z polepszeniem statusu ich rodzin. W związku z tym, że w Polsce mogą spodziewać się dużo lepszych warunków pracy niż we własnym kraju, a co za tym idzie wyższego wynagrodzenia — chętnie podejmują się relokacji i pracy nie tylko tymczasowej, ale i na dłuższy okres. Nierzadko jest też tak, że przyjeżdżają do Polski tylko do pracy. Nie mają innych zajęć, które zajmowałyby im czas, dlatego chętnie przyjmują nadgodziny, także w weekendy. Są lojalni i poszukują stabilnego zatrudnienia, stąd dość niskie prawdopodobieństwo rotacji takich pracowników. Pracownicy z dalekich kontynentów, pozyskiwani przez agencje pracy są z reguły w wieku produkcyjnym. Oznacza to, że zatrudniając ich, pracodawca może wypełnić najczęstsze braki kadrowe pracowników fizycznych — na magazynie lub hali produkcyjnej.

Pracownicy z Azji  to osoby bardzo pracowite, wydajne, zmotywowane  i zaangażowane w powierzone im obowiązki. Z racji sytuacji finansowej i większej ilości czasu, zazwyczaj są zainteresowani pracą w weekendy lub na trzy zmiany. Nie obawiają się wymagających warunków pracy, i cechują się dużą efektywnością, co jest pożądane dla pracodawców. Język, w którym się zazwyczaj porozumiewają, to angielski lub rosyjski. Wiele osób zaczyna uczyć się również języka polskiego. Pracownicy z Azji lubią stabilizację- wolą związać się z jednym pracodawcą na dłużej, co pozwala nie tylko zmniejszyć rotację, ale także koszty poszukiwania i zatrudniania nowych pracowników.

Podobnie jak pracownicy z Azji, pracownicy z Afryki bardzo szanują swoją pracę. Wiąże się to przede wszystkim z ogromnym problemem bezrobocia, panującym na tym kontynencie. Afrykańczycy szanują możliwość pracy, chętnie podejmują się pracy weekendy i kilkuzmianowej lub nadgodzin. Pracownicy z Afryki mają niekonfliktowe charaktery i pozytywne nastawienie, co korzystnie wpływa na atmosferę w zespole.

 

Zatrudnianie pracowników z Azji i Afryki przez agencje rekrutujące coraz bardziej popularne

 

Nie da się ukryć, że deficyt pracowników w branży hotelarskiej, gastronomicznej i turystycznej spowodowany pandemią Covid-19 w znacznym stopniu przyczynia się do licznego zapotrzebowania na pracowników spoza granic Polski. Podobny problem spotkał takie branże jak produkcja, transport czy budownictwo. Brak wykwalifikowanych pracowników utrudnia rozwój i przyczynia się do zwiększenia kosztów działalności. Zatrudnienie pracowników z Azji i Afryki może pomóc w rozwiązaniu tego problemu i zwiększeniu konkurencyjności polskich firm. Poza tym, rekrutacje pracowników z Azji i Afryki stają się coraz bardziej popularne ze względu na:

  • braki kadrowe, wynikające z mniejszego zainteresowania pracą w Polsce pracowników ze wschodu,
  • atrakcyjność pracy na zachodnich rynkach,
  • większe wymagania stawiane przez pracowników z Ukrainy,
  • potrzebę stabilizacji i ciągłości pracy w firmach produkcyjnych, w której zapotrzebowanie na pracowników fizycznych jest szczególnie duże.

 

Dlaczego warto zatrudniać pracowników z Azji i Afryki w Polsce?

Zatrudnienie pracowników z Azji i Afryki wpływa na zwiększenie różnorodności w miejscu pracy. Pracownicy z różnych krajów i kultur mogą przyczynić się do bardziej otwartego i zróżnicowanego środowiska pracy, co wpływa pozytywnie na morale i produktywność pracowników.

Pracownicy z Azji i Afryki zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej, mogą przynieść wiele wartościowych umiejętności i doświadczeń, które przyczynią się do wzrostu efektywności w miejscu pracy. Pracownicy ci często posiadają specjalistyczną wiedzę i umiejętności, które są bardzo potrzebne w wielu branżach, takich jak technologia czy medycyna. Zatrudnianie pracowników z różnych krajów może pomóc w budowaniu międzynarodowych relacji biznesowych i kulturalnych. Pracownicy ci mogą wpływać na rozwój współpracy między Polską a ich krajami pochodzenia, co może przynieść korzyści dla obu stron.

Nierzadko agencje pracy są w stanie znaleźć wykwalifikowanych pracowników i kandydatów w pełni spełniających stawiane im wymagania właśnie daleko poza granicami Polski — w Azji lub w Afryce. Pochodzący stamtąd kandydaci mogą doskonale sprawdzić się w określonej pracy, a formalności związane z ich zatrudnieniem zostaną dopełnione przez agencję pracy. Na tym rola agencji się nie kończy. Wiele firm świadczy usługi związane z tłumaczeniem niezbędnych dokumentów i pomoc w adaptacji pracownika do organizacji. Pozyskiwanie pracowników np. z Nepalu czy Bangladeszu do pracy w Polsce na „własną rękę” nie jest możliwe. Tym może zajmować się tylko legalnie działająca agencja pracy, która ma podpisane wymagane umowy z wieloma (nie tylko polskimi) instytucjami rządowymi. Znalezienie odpowiedniego kandydata, organizacja spotkania, wypełnienie formalności, także tych związanych z wizą, nie należą do najłatwiejszych zadań. Dlatego, aby pozyskać wartościowego pracownika, warto powierzyć je specjalistom z agencji rekrutacyjnej, która pozyskuje kandydatów nawet z najdalszych zakątków Świata.

Więcej wpisów

Portfolio programisty — jak je przygotować i na co zwrócić uwagę w trakcie rekrutacji?

Portfolio programisty — jak je przygotować i na co zwrócić uwagę w trakcie rekrutacji?

W dzisiejszych czasach, kiedy rynek pracy IT jest bardziej konkurencyjny niż kiedykolwiek, wyjątkowe portfolio programisty może być kluczem do sukcesu zarówno dla kandydatów, jak i dla pracodawców poszukujących talentów. Aby stworzyć portfolio, które przyciągnie uwagę pracodawcy, warto potraktować je jako coś więcej niż tylko zbiór projektów. W końcu to Twoja historia, Twoje umiejętności i pasja do kodowania — wszystko zamknięte w jednym, łatwo dostępnym miejscu.

Modernizacja procesów czy to krok do przodu? Nadchodzą ważne zmiany w prawie imigracyjnym w Polsce

Modernizacja procesów czy to krok do przodu? Nadchodzą ważne zmiany w prawie imigracyjnym w Polsce

Polska przygotowuje się do istotnych zmian w swoim prawie imigracyjnym, mających na celu usprawnienie procesu legalizacji pobytu dla cudzoziemców.
Nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach przynosi szereg innowacyjnych rozwiązań, których celem jest dostosowanie się do nowych standardów unijnych oraz poprawa efektywności administracyjnej.

Napisz do nas

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

     
    ;