Pracownicy z Azji i Afryki — czy ich rekrutacja ma sens? 

Już nie Ukraina, Białoruś i Mołdawia, ale Indie, Nepal, Bangladesz i Maroko — to kraje, z których agencje pracy pozyskują pracowników dla firm działających w Polsce. Czy pracownicy z dalekich zakątków Świata dobrze odnajdują się w realiach polskich przedsiębiorstw? Skąd popularność tych rekrutacji i kiedy warto się na nie zdecydować? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Pracownicy z Azji i Afryki w Polsce

 

Pracownicy z Afryki i Azji są wykwalifikowani, sumienni i zaangażowani w swoją pracę, ponieważ wiedzą, że wiąże się ona z polepszeniem statusu ich rodzin. W związku z tym, że w Polsce mogą spodziewać się dużo lepszych warunków pracy niż we własnym kraju, a co za tym idzie wyższego wynagrodzenia — chętnie podejmują się relokacji i pracy nie tylko tymczasowej, ale i na dłuższy okres. Nierzadko jest też tak, że przyjeżdżają do Polski tylko do pracy. Nie mają innych zajęć, które zajmowałyby im czas, dlatego chętnie przyjmują nadgodziny, także w weekendy. Są lojalni i poszukują stabilnego zatrudnienia, stąd dość niskie prawdopodobieństwo rotacji takich pracowników. Pracownicy z dalekich kontynentów, pozyskiwani przez agencje pracy są z reguły w wieku produkcyjnym. Oznacza to, że zatrudniając ich, pracodawca może wypełnić najczęstsze braki kadrowe pracowników fizycznych — na magazynie lub hali produkcyjnej.

Pracownicy z Azji  to osoby bardzo pracowite, wydajne, zmotywowane  i zaangażowane w powierzone im obowiązki. Z racji sytuacji finansowej i większej ilości czasu, zazwyczaj są zainteresowani pracą w weekendy lub na trzy zmiany. Nie obawiają się wymagających warunków pracy, i cechują się dużą efektywnością, co jest pożądane dla pracodawców. Język, w którym się zazwyczaj porozumiewają, to angielski lub rosyjski. Wiele osób zaczyna uczyć się również języka polskiego. Pracownicy z Azji lubią stabilizację- wolą związać się z jednym pracodawcą na dłużej, co pozwala nie tylko zmniejszyć rotację, ale także koszty poszukiwania i zatrudniania nowych pracowników.

Podobnie jak pracownicy z Azji, pracownicy z Afryki bardzo szanują swoją pracę. Wiąże się to przede wszystkim z ogromnym problemem bezrobocia, panującym na tym kontynencie. Afrykańczycy szanują możliwość pracy, chętnie podejmują się pracy weekendy i kilkuzmianowej lub nadgodzin. Pracownicy z Afryki mają niekonfliktowe charaktery i pozytywne nastawienie, co korzystnie wpływa na atmosferę w zespole.

 

Zatrudnianie pracowników z Azji i Afryki przez agencje rekrutujące coraz bardziej popularne

 

Nie da się ukryć, że deficyt pracowników w branży hotelarskiej, gastronomicznej i turystycznej spowodowany pandemią Covid-19 w znacznym stopniu przyczynia się do licznego zapotrzebowania na pracowników spoza granic Polski. Podobny problem spotkał takie branże jak produkcja, transport czy budownictwo. Brak wykwalifikowanych pracowników utrudnia rozwój i przyczynia się do zwiększenia kosztów działalności. Zatrudnienie pracowników z Azji i Afryki może pomóc w rozwiązaniu tego problemu i zwiększeniu konkurencyjności polskich firm. Poza tym, rekrutacje pracowników z Azji i Afryki stają się coraz bardziej popularne ze względu na:

  • braki kadrowe, wynikające z mniejszego zainteresowania pracą w Polsce pracowników ze wschodu,
  • atrakcyjność pracy na zachodnich rynkach,
  • większe wymagania stawiane przez pracowników z Ukrainy,
  • potrzebę stabilizacji i ciągłości pracy w firmach produkcyjnych, w której zapotrzebowanie na pracowników fizycznych jest szczególnie duże.

 

Dlaczego warto zatrudniać pracowników z Azji i Afryki w Polsce?

Zatrudnienie pracowników z Azji i Afryki wpływa na zwiększenie różnorodności w miejscu pracy. Pracownicy z różnych krajów i kultur mogą przyczynić się do bardziej otwartego i zróżnicowanego środowiska pracy, co wpływa pozytywnie na morale i produktywność pracowników.

Pracownicy z Azji i Afryki zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej, mogą przynieść wiele wartościowych umiejętności i doświadczeń, które przyczynią się do wzrostu efektywności w miejscu pracy. Pracownicy ci często posiadają specjalistyczną wiedzę i umiejętności, które są bardzo potrzebne w wielu branżach, takich jak technologia czy medycyna. Zatrudnianie pracowników z różnych krajów może pomóc w budowaniu międzynarodowych relacji biznesowych i kulturalnych. Pracownicy ci mogą wpływać na rozwój współpracy między Polską a ich krajami pochodzenia, co może przynieść korzyści dla obu stron.

Nierzadko agencje pracy są w stanie znaleźć wykwalifikowanych pracowników i kandydatów w pełni spełniających stawiane im wymagania właśnie daleko poza granicami Polski — w Azji lub w Afryce. Pochodzący stamtąd kandydaci mogą doskonale sprawdzić się w określonej pracy, a formalności związane z ich zatrudnieniem zostaną dopełnione przez agencję pracy. Na tym rola agencji się nie kończy. Wiele firm świadczy usługi związane z tłumaczeniem niezbędnych dokumentów i pomoc w adaptacji pracownika do organizacji. Pozyskiwanie pracowników np. z Nepalu czy Bangladeszu do pracy w Polsce na „własną rękę” nie jest możliwe. Tym może zajmować się tylko legalnie działająca agencja pracy, która ma podpisane wymagane umowy z wieloma (nie tylko polskimi) instytucjami rządowymi. Znalezienie odpowiedniego kandydata, organizacja spotkania, wypełnienie formalności, także tych związanych z wizą, nie należą do najłatwiejszych zadań. Dlatego, aby pozyskać wartościowego pracownika, warto powierzyć je specjalistom z agencji rekrutacyjnej, która pozyskuje kandydatów nawet z najdalszych zakątków Świata.

Więcej wpisów

Nastroje i koniunktura vs. rekrutacyjna rzeczywistość

Nastroje i koniunktura vs. rekrutacyjna rzeczywistość

Przez krajowy rynek pracy i polską gospodarkę przebiega wyraźna granica dzieląca branże na te, które – mimo dynamicznej sytuacji – nadal mają się całkiem dobrze oraz te znajdujące się w gorszej sytuacji. Co widać również w rekrutacji. Mimo osłabienia popytu na pracowników nadal wiele wolnych miejsc czeka w branży spożywczej, handlu detalicznym, produkcji czy logistyce.

Napisz do nas

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania

    ;