Polski Ład 3.0 — Jakie zmiany obowiązują nas od 1 stycznia 2023?

10 stycznia 2023

W 2022 roku dwie, z pierwszym dniem stycznia 2023 roku trzecia — kolejna reforma podatkowa właśnie weszła w życie. Co ze sobą niesie? Jakie zmiany czekają nas w 2023 roku? I czy coś jeszcze poza nowelizacjami podatkowymi zmieni się w perspektywie najbliższych miesięcy? Sprawdźmy to!

 

Co zakłada Polski Ład 3.0?

Z dniem 1 stycznia 2023 roku w życie weszła trzecia nowelizacja reformy podatkowej Polski Ład. Dzięki kolejnej reformie obowiązujące prawo ma być prostsze i korzystniejsze głównie dla przedsiębiorców, a kwestie, które wcześniej wzbudzały wątpliwość — doprecyzowane. Najważniejsze zmiany dotyczą podatków CIT, PIT oraz VAT — podatku minimalnego, ukrytej dywidendy i transakcji rajowych.

 

Podatek CIT (od dochodów osób prawnych)

Jedna z ważniejszych zmian w Polskim Ładzie 3.0 dotyczy wydłużenia okresu zwolnienia z opodatkowania minimalnym podatkiem dochodowym CIT. Nowy podatek wejdzie w życie od dnia 1 stycznia 2023r., co oznacza, iż pierwsze zastosowanie podatku będzie miało miejsce dopiero w 2024r. Co więcej, podwyższeniu uległ wskaźnik rentowności, a dodatkowo zmieniono metodologię wyliczania podatku CIT. Najważniejsza zmiana w podatku CIT dotyczy jednak tzw. ukrytej dywidendy. Od 1 stycznia 2023 roku uchylono regulacje CIT, które miały zapobiegać dystrybucji zysków do wspólników, zmniejszając tym samym dochód podatnika. W związku z niepewną sytuacją gospodarczą spowodowaną wojną na Ukrainie oraz rosnącą inflacją, a także licznymi postulatami przedsiębiorców, podjęto decyzję o uchyleniu regulacji CIT związanych z „ukrytą dywidendą” czyli wypłat na rzecz podmiotu powiązanego (wspólnika) uzależnionych od osiąganych wyników. Jest to dobry krok, ponieważ pierwotne założenia przepisów przewidywały możliwość kwestionowania przez organy podatkowe kosztów podatkowych np. wynikających ze świadczonych przez  spółki powiązane usług niematerialnych, poprzez uznanie ich za ukrytą dywidendę.

 

 

Ulga na złe długi

Ulga na złe długi to ratunek dla podatników VAT, którym nie udało się otrzymać zapłaty za zrealizowane usługi, a termin płatności na fakturze przekroczył 90 dni. Po tym okresie przedsiębiorca może dokonać zmniejszenia kwoty podatku należnego z tytułu nieopłaconej faktury za usługi lub dostawy towarów na terytorium kraju. Polski Ład 3.0 wprowadza kosmetyczną zmianę w uldze na złe długi, mającą na celu uproszczenie obowiązków administracyjnych — zrezygnowano z załącznika do zeznania podatkowego..

 

Dodatkowe, znaczące zmiany na polskim rynku pracy

Podwyżka pensji minimalnej

Z nowym rokiem wzrosła pensja minimalna — z 3010 zł brutto w roku ubiegłym do 3490 zł brutto. Zmianom uległa także minimalna stawka godzinowa. Obecnie wynosi 22,80 zł brutto. Zatrudnieni na minimalną kwotę wynagrodzenia mogą liczyć na kolejną podwyżkę w lipcu tego roku. W lecie minimalna pensja w kraju wyniesie 3600 zł brutto. Prowadzący działalność gospodarczą muszą natomiast liczyć się ze wzrostem składki ZUS, która bez składki zdrowotnej wzrasta o 207,20 zł. Oznacza to, że co miesiąc wyniesie nieco powyżej 1400 złotych.

Waloryzacja emerytur

Emerytury w nowym roku będą wyższe o przynajmniej 250 złotych. Gwarancję wzrostu świadczenia o nie mniej niż 250 zł mają emerytki z co najmniej 20-letnim i emeryci z 25-letnim stażem pracy. Co istotne, od marca 2023 roku najniższa emerytura wzrośnie do kwoty 1588,44 zł. Seniorzy mogą liczyć także na trzynastą oraz czternastą emeryturę.

 

Damian Smukała

Magister prawa zatrudnienia, ekspert w zakresie
kadr i płac z wieloletnim doświadczeniem.
Urodzony szkoleniowiec, uwielbia dzielić się
swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi.

Zobacz więcej moich wpisów

Patrycja Machajska

Więcej wpisów

Pracownik szklarni w Holandii – wynagrodzenie, obowiązki i warunki pracy

Pracownik szklarni w Holandii – wynagrodzenie, obowiązki i warunki pracy

Holandia od lat jest jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków pracy dla pracowników tymczasowych z Polski. Atrakcyjne wynagrodzenia, dogodne warunki pracy oraz stabilność zatrudnienia przyciągają tysiące osób poszukujących lepszych perspektyw zawodowych. Jednym z popularnych stanowisk jest pracownik szklarni. Czym się zajmuje? I na jakie wynagrodzenie może liczyć? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat pracy w szklarni.

Order Picker (komisjoner) — czym się zajmuje?

Order Picker (komisjoner) — czym się zajmuje?

Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda dzień z życia order pickera, jakie umiejętności są potrzebne do efektywnej pracy na tym stanowisku oraz jakie korzyści i wyzwania niesie za sobą rola pracownika magazynu. Przekonaj się, dlaczego praca komisjonera może być nie tylko wymagająca, ale również satysfakcjonująca. Zapraszamy do lektury, która rzuci światło na jeden z cichych filarów branży e-commerce!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

 
;