fbpx

Nowoczesne aplikacje wspierające proces rekrutacji

28 sierpnia 2019

PROGRES

Proces rekrutacji jest powiązany z gromadzeniem znacznej ilości danych związanych głównie z nadsyłanymi CV. W związku z tym przedsiębiorstwa stają przed wyzwaniem ich przechowywania i przetwarzania. Wymagania pojawiają się nie tylko ze względu na ogrom informacji, które są gromadzone.  Należy również zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych. Obecnie wykorzystywanie wyłącznie arkuszy kalkulacyjnych czy e-maili odchodzi w przeszłość. Informacje dotyczące kandydatów powinny być dla pracowników HR przejrzyste, co usprawni proces rekrutacji. Istotne jest to zwłaszcza w przypadku, kiedy mamy do czynienia z dużą liczbą aplikacji na dane stanowisko. Z tego względu obecnie stosuje się bardziej rozbudowane rozwiązania informatyczne.

 

Nowe, podstawowe narzędzie

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, a wybór jest uwarukowany różnorodnymi kryteriami, takimi jak m.in. sposób wyszukiwania danych czy ich katalogowanie. Inny ważny aspekt to zarządzanie treścią ogłoszeń. Systemy, dzięki którym możliwe jest zaplanowanie publikacji ofert, ustalenie szaty graficznej czy ich współpraca z platformami służącymi do udostępniania ogłoszeń bądź mediami społecznościowymi, są niezbędnym narzędziem w pracy HR. Poprzez tego rodzaju funkcje dodawanie ofert staje się bardziej intuicyjne, a sama rekrutacja przebiega sprawniej. Zadania rekruterów ograniczają się, dzięki czemu mogą poświęcić uwagę innym elementom aniżeli publikowanie poszczególnych ofert w danym czasie. Można więc założyć, że skraca się również czas całego procesu związanego z przyjmowaniem nowych pracowników.

 

Dane w chmurze

Kolejnym kryterium jest forma oprogramowania. Coraz więcej firm decyduje się na wykorzystywanie programów w modelu SaaS (ang. Software as a Service). Przy użyciu tego typu rozwiązania gromadzone dane są przechowywane na serwerach firmy udostępniającej usługę. Można by stwierdzić, że przechowywanie tzw. danych wrażliwych w chmurze nie jest bezpiecznym rozwiązaniem. Jednak to niesłuszne przekonanie. Informacje znajdujące się na serwerach oprogramowania SaaS są szyfrowane. Co więcej, możliwe jest modyfikowanie haseł dostępu. Funkcja ta pozwala zatem na kontrolowanie tego, kto może wykorzystywać informacje zawarte w CV kandydatów. Poza tym ze względu na możliwość otwierania SaaS w przeglądarce internetowej dostęp do poszczególnych danych jest ułatwiony, ponieważ nie jest uzależniony od zainstalowania programu w systemie konkretnego komputera.

 

Automatyzacja procesów

Warto jednak podkreślić, że proces rekrutacji to nie tylko przetwarzanie danych czy redagowanie i publikacja ogłoszeń. Istotny jest także przepływ informacji, dla przykładu Workflow w ramach procesu Onboardingu – wdrażania nowych pracowników. Automatyzacja tych elementów pozwala na ich usprawnienie, a co za tym idzie, również na czas, jaki jest potrzebny do ich realizacji. Poza tym w przypadku znacznej ilości rekrutacji, dzięki rozwiązaniom IT możliwa staje się monitorowanie drogi poszczególnych kandydatów już od aplikacji na dane stanowisko, przez rozmowę kwalifikacyjną oraz finalnie zatrudnienie, bądź nie, poszczególnych osób. Wykorzystywanie tego typu oprogramowania pozwala na przejrzyste analizowanie danych związanych z postępami kandydatów na przykład przy użyciu wykresów.

 

Również dla kandydata

Aplikacje wykorzystywane w procesie rekrutacji są przydatne nie tylko z perspektywy rekruterów – są one również chętnie używane przez kandydatów. Przesyłanie CV przy użyciu telefonu, wypełnianie przejrzystych formularzy wpływa podwójnie na komfort zainteresowanych. Po pierwsze, możemy aplikować na dane stanowisko w każdym miejscu i czasie, ponieważ nie jest to uzależnione od posiadania przy sobie komputera w konkretnym momencie. Po drugie zaś, forma pozwala na szybkie i wygodne przesłanie odpowiedzi na ogłoszenie.

 

Pomoc w legalizacji pracy

Istotnym wyzwaniem dla firm są formalności związane z zatrudnieniem obcokrajowców. Jednak dzięki rozwiązaniom IT cały proces staje się prostszy, a co za tym idzie, skraca się również czas jego realizacji. Oprogramowanie wykorzystywane przy rekrutacji nierzadko posiada funkcje przydatne przy składaniu wniosków dotyczących wydania pozwolenia na pracę. Ponadto tego typu pozwolenie jest również w późniejszym czasie wprowadzane do systemu, co niweluje biurokratyczny chaos. Porządkowanie procesu rekrutacji poprzez systemy informatyczne daje w tej sytuacji możliwość monitorowania skuteczności poszczególnych rekrutacji.

 

Rozwiązania IT są więc niezbędne dla sprawnego przeprowadzenia procesu rekrutacji. Wybór danego programu powinien być jednak uwarunkowany indywidualnymi potrzebami firmy. Należy wziąć pod uwagę m.in. liczbę rekrutacji i kandydatów czy rodzaj analiz, jakie będą wykonywane z wykorzystaniem poszczególnych danych.

 

 

Maciej Maciejewski – Kierownik Działu IT Grupy Progres

Więcej wpisów

Czy Dress Code jest nadal ważny?

Od zarania dziejów ubiór był czymś, co pomagało ludziom wyróżnić się z tłumu, ukryć mankamenty urody bądź też pokazać to, czym chcielibyśmy się pochwalić. Każdemu także znane jest powiedzenie „jak Cię widzą, tak Cię piszą” co tylko...

czytaj więcej

Życzenia świąteczne

Pełnych ciepła, spokoju i radości Świąt Bożego Narodzenia, a w nadchodzącym Nowym Roku, szczęścia oraz samych sukcesów na polu zawodowym i osobistym Życzą Zarząd... czytaj więcej
;