Wakacje to nie tylko czas wypoczynku w ciepłych krajach i urlopów w egzotycznych kurortach. Lato to także najpopularniejszy okres, jeśli chodzi o łapanie dodatkowych możliwości zarobkowych. Praca sezonowa na wakacje jest bardzo popularna szczególnie wśród młodzieży — świeżo upieczonych studentów i starszych licealistów. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad taką formą zarobku, zobacz, co warto o niej wiedzieć i na co uważać. Sprawdź, jakie prace sezonowe mamy w naszej ofercie i zacznij legalną, wakacyjną pracę od zaraz!

 

Praca na wakacje 2023

Praca sezonowa to forma zarobku, popularna wśród młodych ludzi. Często jest pierwszą prawdziwą pracą, którą można wpisać w CV. Charakteryzuje się odpłatnym wykonywaniem danych obowiązków przez określony czas. Najczęściej jest związana z sezonowością branży — porą roku i związanym z nią zapotrzebowaniem. Praca sezonowa na wakacje może być wykonywana tak w kraju, jak i za granicą. Co najważniejsze — musi być legalna. Dlatego szukanie pracy wakacyjnej „na własną rękę” nie jest do końca dobrym pomysłem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej. W przeciwnym razie w najlepszym wypadku, zamiast podreperować swój budżet, dodatkowo go obciążysz. Jakie rodzaje prac są najczęściej wybierane?

 

Praca sezonowa – zwykle w branży turystycznej, np. w hotelach, kwaterach prywatnych, na campingach, parkach wodnych itp.

Handel i usługi – najczęściej w sklepach spożywczych, ale również w galeriach handlowych, sklepach z odzieżą czy elektroniką.

Praca na recepcji – zazwyczaj w hotelach, hostelach czy ośrodkach wypoczynkowych.

Gastronomia – czyli praca w restauracjach, kawiarniach, pizzeriach czy fast foodach.

Praca fizyczna – najczęściej dotyczy prac porządkowych, np. w magazynach, zakładach produkcyjnych czy na budowie.

Praca biurowa – zazwyczaj jako stażysta lub pomoc biurowa, np. w firmach doradztwa personalnego czy w dziale administracyjnym firmy.

 

Dlaczego warto podjąć pracę sezonową na wakacjach?

  • Praca sezonowa to możliwość dodatkowego zarobku i zgromadzenia oszczędności na konkretny cel, których na co dzień nie udaje się odłożyć.
  • Wakacyjna praca daje doświadczenie, które można wpisać do CV.
  • Pracując w wakacje, zyskujesz nowe perspektywy i znajomości.
  • Praca na wakacje to pierwszy poważny obowiązek, który pomaga nastolatkom odnaleźć się w dorosłym życiu. Uczy samodzielności i odpowiedzialności.

 

Praca w ciepłych krajach – na co uważać?

Dobrze wiemy, że praca wakacyjna (szczególnie pierwsza w życiu) może być stresująca. Obawy o legalność zatrudnienia i otrzymanie wynagrodzenia są bardzo powszechne wśród pracowników sezonowych. Dlatego zawsze zachęcamy do poszukiwania pracy sezonowej za pośrednictwem agencji pracy. Jednocześnie podkreślamy, jak ważne jest:

  • podpisanie umowy z pracodawcą,
  • sprawdzenie opinii o potencjalnym pracodawcy w Internecie,
  • uzyskanie informacji nt. kosztów zakwaterowania oraz transportu i tego, czy leżą po stronie pracodawcy,
  • ustalenie godzin pracy i zdecydowanie, czy określona forma będzie dla nas odpowiednia (nierzadko są to prace zmianowe, także w nocy),
  • doprecyzowanie warunków wypłaty wynagrodzenia.

 

W związku z tym, że praca sezonowa na wakacje jest wykonywana przez dany okres, popularną formą umowy wiążącej pracodawcę i pracownika jest umowa o pracę na czas określony lub alternatywnie umowa cywilnoprawna — o dzieło lub zlecenie. Warto pamiętać, że podpisanie pełnoprawnej umowy jest gwarancją dla pracownika. Zyskujesz bezpieczeństwo i pewność, że otrzymasz wynagrodzenie za swoją pracę. W przypadku pracy sezonowej na wakacje (szczególnie w obcym kraju lub mieście) podpisanie umowy z pracodawcą powinno być dla Ciebie priorytetem.

Zanim wyjedziesz za granicę, upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak ważny paszport, wizę i ubezpieczenie zdrowotne. W niektórych krajach konieczne jest również posiadanie dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, takie jak dyplomy czy certyfikaty. Przygotuj również swoje CV oraz list motywacyjny w języku, którym posługują się pracodawcy w kraju docelowym.

Pamiętaj, by nie czekać na ostatnią chwilę! Jeśli chcesz znaleźć pracę na wakacje, ważne jest, aby zacząć poszukiwania odpowiednio wcześniej. Wiele firm poszukuje pracowników już na kilka tygodni przed sezonem letnim, więc im wcześniej zaczniesz szukać, tym większe masz szanse na znalezienie dobrej pracy.

Szukasz pracy na wakacje? Nie dodawaj sobie dodatkowego stresu. Postaw na sprawdzone oferty. Wybieraj tylko spośród uczciwych pracodawców. Sprawdź nasze możliwości. Zajrzyj do zakładki oferty pracy i daj nam znać, czy któraś z propozycji Cię zainteresowała. Resztę zostaw nam. Pomożemy Ci dostać opłacalną i uczciwą pracę wakacyjną.

Więcej wpisów

Czy umowa zlecenie wlicza się do lat pracy i emerytury

Czy umowa zlecenie wlicza się do lat pracy i emerytury

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy umowa zlecenie wpływa na Twoje lata pracy i emeryturę. Umowy zlecenie są powszechnie stosowane w Polsce, ale wciąż budzą wiele pytań. Dlatego postanowiliśmy rozwiać Twoje wątpliwości i dostarczyć Ci informacji, które pomogą Ci zrozumieć, jak umowa zlecenie wpływa na Twoją przyszłą emeryturę.

Kobiety w miejscu pracy – wiceprezeski, dyrektorki i kierowniczki: feminatywy na straży równości zawodowej

Kobiety w miejscu pracy – wiceprezeski, dyrektorki i kierowniczki: feminatywy na straży równości zawodowej

Równość zawodowa – dlaczego warto mówić o feminatywach? Feminatywy to żeńskie gramatyczne odpowiedniki nazw zawodów, które umożliwiają lepsze wyrażanie tożsamości zawodowej kobiet. Ich stosowanie ma kluczowe znaczenie w kwestii równości zawodowej. Pozwala na docenienie kobiet za ich kompetencje i osiągnięcia, co wpływa na wzrost ich samooceny i motywacji. Mówiąc o feminatywach, uczestniczymy w tworzeniu kultury organizacji, która promuje równość płci i przyczynia się do eliminacji dyskryminacji ze względu na płeć. Dzisiaj mamy dyrektorki, kierowniczki i wiceprezeski — kobiety sukcesu, które swoimi kompetencjami absolutnie nie odstają od swoich kolegów z pracy.

Zawody przyszłości – ranking 2023

Zawody przyszłości – ranking 2023

Zawody przyszłości – to temat, który interesuje nie tylko ekspertów, lecz mnóstwo młodych ludzi. Nie da się ukryć, że świat wprost pędzi do przodu. Coraz częściej i szybciej pojawiają się więc nowe specjalizacje i zawody, które mają szansę stać się kluczowe w przyszłości. Jakie zawody będą na topie w najbliższych latach, a jakie stracą na znaczeniu? W jakim kierunku warto się kształcić? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

 
;