„Walka o świątecznego pracownika trwa od listopada”
„Są firmy, które w listopadzie zwiększają zatrudnienie nawet o 100 proc. Wiele z nich rozpoczyna planowanie przedświątecznego sezonu już w wakacje.” Powiedział Cezary Maciołek, Wiceprezes Grupy Progres na łamach opiniotwórczego dziennika Rzeczpospolita, w artykule redaktor Anity Błaszczak „Pomocnik św. Mikołaja zarobi więcej”
Spis treści
W tekście czytamy m.in., że firmy kurierskie, magazyny, restauracje, sklepy – to miejsca, w których przed świętami Bożego Narodzenia najłatwiej o sezonowe prace i o największy wzrost wynagrodzeń. Niektóre stawki są o jedną trzecią wyższe niż przed rokiem. Według Cezarego Maciołka, który znalazł się w gronie ekspertów podsumowujących sytuację na świątecznym rynku pracy „Są firmy, które w listopadzie zwiększają zatrudnienie nawet o 100 proc. Wiele z nich rozpoczyna planowanie przedświątecznego sezonu już w wakacje. Właściwe rekrutacje ruszają w październiku, najgorętszy sezon to druga połowa listopada i początek grudnia, na ten okres przypada 70 proc. świątecznych rekrutacji”.
Ratunkiem na braki kadrowe w listopadzie i grudniu są Ukraińcy, według danych Grupy Progres, pod koniec października 2018 r. aż 54 proc. Ukraińców planujących wyjazd do Polski w celach zarobkowych deklarowało chęć pracy w czasie świątecznym.
Cały tekst można przeczytać na stronie dziennika Rzeczpospolita.
Anita Błaszczak autorka artykułu jest redaktorem dziennika Rzeczpospolita, od lat pisze o rynku pracy, zarządzaniu, marketingu i przedsiębiorczości, jest również organizatorką debat redakcyjnych poświęconych tej tematyce.
Więcej wpisów
Transparentność wynagrodzeń: zmiany na europejskim rynku pracy
Czeka nas koniec tajemnic o zarobkach! Zobacz, jak transparentność wynagrodzeń wpłynie na rekrutację, atmosferę w firmie i równość płac. Wszystko, co warto wiedzieć o zmianach, które wchodzą w życie w 2025 roku.
Umowy cywilnoprawne a staż pracy: zmiany przepisów w 2026
Czy umowy zlecenie, o dzieło i B2B będą wliczać się do stażu pracy? Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy od 2026: większe uprawnienia pracownicze i emerytalne. Dowiedz się więcej!
Nowe przepisy dla agencji zatrudnienia 2025
Rewolucja czy ewolucja? Dowiedz się, jak nowe przepisy wywrócą rynek agencji zatrudnienia do góry nogami w 2025 roku. Dwuletnie karencje, koniec wirtualnych biur i kary do 100 000 zł zmienią zasady gry!