Outsourcing pracowników — definicja, PKD, kodeks pracy

14 lutego 2024

Outsourcing pracowników stał się kluczową strategią dla wielu firm dążących do optymalizacji kosztów i zwiększenia efektywności. Delegowanie określonych zadań czy funkcji na zewnątrz organizacji nieustannie zyskuje na popularności. Czym dokładnie jest outsourcing pracowników? Co na temat outsourcingu pracowników z Ukrainy mówi kodeks pracy? I czy branża IT nadal wiedzie prym w tym modelu biznesowym? Te i inne kwestie poruszamy w dzisiejszym artykule.

 

Outsourcing pracowników IT. Czy warto?

Outsourcing pracowników IT to coraz częstsza praktyka wśród wielu firm nie tylko z branży technologicznej. Pozwala na elastyczne zarządzanie zasobami i dostęp do wysoko wykwalifikowanych specjalistów bez konieczności angażowania ich na etat. Przedsiębiorstwa często decydują się na tę strategię, aby skupić się na kluczowych aspektach swojej działalności, powierzając zadania IT zewnętrznym wykonawcom. Wartość tego rozwiązania wzrasta zwłaszcza w projektach wymagających specjalistycznej wiedzy lub w przypadku krótkoterminowych zadań.

 

Co mówi kodeks pracy o outsourcingu pracowników z Ukrainy?

Outsourcing pracowników z Ukrainy stał się popularny, szczególnie w branżach, w których duże jest zapotrzebowanie na dodatkowe ręce do pracy jest, tj. budownictwo czy rolnictwo. Kodeks pracy w Polsce pozwala na zatrudnianie pracowników z Ukrainy poprzez outsourcing, pod warunkiem przestrzegania odpowiednich przepisów imigracyjnych i pracowniczych. Co istotne — Rząd pracuje nad wprowadzeniem zmian dotyczących wydawania zezwoleń na pracę w Polsce dla obcokrajowców, co szczególnie wpłynie na działalność firm outsourcingowych, które świadczą usługę outsourcingu pracowników z Ukrainy.

 

Czy w takiej sytuacji outsourcing pracowników z Ukrainy przestanie w Polsce istnieć? Niekoniecznie. Warto pamiętać, że w świetle wspomnianych zmian, Agencja Pracy Tymczasowej niezmiennie będzie mogła dostarczać pracowników spoza granic kraju, uzyskując pozwolenia na legalną pracę w Polsce.

 

Jaki PKD na outsourcing pracowników?

Dla firm zajmujących się outsourcingiem pracowników kluczowe jest właściwe sklasyfikowanie swojej działalności w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). W zależności od charakteru świadczonych usług, może to być np. PKD 78.20.Z — pośrednictwo pracy, jeśli działalność obejmuje rekrutację i dostarczanie pracowników do innych firm, lub PKD 78.30.Z — inne działalności związane z udostępnianiem pracowników, jeśli zakres usług obejmuje szerzej pojęty outsourcing. Prawidłowe zaklasyfikowanie działalności jest istotne dla celów prawnych i podatkowych.

 

Korzyści i wyzwania związane z outsourcingiem pracowników

Outsourcing pracowników oferuje firmom wiele korzyści, tj.:

  • redukcja kosztów,
  • dostęp do specjalistycznych umiejętności wykwalifikowanej kadry i
  • elastyczność zatrudnienia.

Dodatkowo outsourcing pozwala na szybszą adaptację do zmieniających się warunków rynkowych i obniżenie ryzyka związanego z utrzymaniem stałej kadry pracowniczej. Jednak wiąże się też z wyzwaniami, w tym z zapewnieniem ciągłości i jakości pracy, zarządzaniem relacjami z podwykonawcami oraz monitorowaniem przestrzegania przepisów prawa pracy.

 

Outsourcing a rozwój kariery zawodowej pracowników

Outsourcing może mieć także wpływ na rozwój zawodowy pracowników. Dla wielu specjalistów praca w ramach outsourcingu staje się okazją do zdobywania doświadczenia w różnych projektach i branżach. Jednak może to także oznaczać mniejszą stabilność zatrudnienia i ograniczone możliwości awansu wewnątrz jednej firmy.

 

Znaczenie komunikacji w procesie outsourcingu

Jednym z kluczowych elementów skutecznego outsourcingu jest efektywna komunikacja między wszystkimi zaangażowanymi stronami. Wyraźne ustalenia dotyczące zakresu odpowiedzialności, oczekiwań i standardów pracy są niezbędne do utrzymania płynności procesów i zapewnienia wysokiej jakości usług.  Współpraca z agencjami outsourcingowymi wymaga stałego dialogu i transparentności, aby zapobiegać nieporozumieniom i konfliktom. Znakomita komunikacja nie tylko ułatwia zarządzanie zadaniami, ale także buduje mocne relacje biznesowe, które w dłuższej perspektywie mogą przynieść korzyści obu stronom.

Szukasz pracowników i zastanawiasz się, czy outsourcing sprawdzi się w Twojej firmie? A może jesteś profesjonalistą zainteresowanym dynamicznym środowiskiem pracy, jakie oferuje ten model biznesowy? Jeśli tak, trafiłeś w dobre miejsce!

W Grupie Progres łączymy doświadczenie z innowacją, aby zapewnić nie tylko usługi na najwyższym poziomie, ale też realne wyniki, które przekładają się na sukces Twojego biznesu i rozwój kariery. Skontaktuj się z nami. Sprawdź, jak dzięki outsourcingowi pracowników możemy pomóc rozwinąć Twoją firmę lub ścieżkę zawodową.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

 
;