Wyzwania rekrutacji w sektorze BPO
Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, Polska będzie działać dla sektora BPO/SSC jak magnes, jeszcze przez lata. Stosunek jakości wykonywanej pracy do jej kosztów w naszym kraju, jest szczególnie atrakcyjny dla firm, które optymalizują modele biznesowe, stawiając przy tym na efektywność. Dzięki temu, sektor BPO/SSC stał się jedną z najszybciej rozwijających się branż w Polsce i jednocześnie branżą, która działa na bardzo wymagającym i konkurencyjnym rynku pracowników. Firmy i ich partnerzy biznesowi, chcąc nadążyć za wymaganiami i potencjałem biznesowym w sektorze, inspirują podejściem do rekrutacji i zatrzymania pracowników. Wprowadzają świeżość i kulturę pracy, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kandydatom i pracownikom. Centra korzystają z wypracowanych rozwiązań na różnych rynkach w najbardziej nowoczesnych organizacjach, modyfikują swoje podejście dostosowując je do lokalnych rynków, a do tego cały czas pracują nad wizerunkiem branży. Tak BPO/SSC stara się być jak najsilniejszym magnesem dla Kandydatów. Warto przyjrzeć się specyfice sektora i czerpać z ich wniosków w obszarze HR – komentuje Ewa Przybylska, Dyrektor ds. Rozwoju Rekrutacji Stałych w Grupie Progres.
Spis treści
Skąd biorą się negatywne opinie o pracy w sektorze BPO ?
Sektor Business Process Outsourcing w Polsce należy do jednego z najszybciej rozwijających się w Europie Środkowo-Wschodniej. Chociaż oferuje coraz więcej etatów na różnym poziomie stanowisk, to dla przysłowiowego Kowalskiego ciągle kojarzy się z niskopłatną pracą na open space w call-center, głównie dla studentów bez lub z małym doświadczeniem zawodowym, którzy posługują się biegle językami obcymi. Kolejnymi zarzutami pod adresem sektora BPO są krótkoterminowe umowy oraz brak możliwości rozwoju zawodowego. Często jednak te negatywne opinie mają niewiele wspólnego z rzeczywistością.
Prawdą jest, że początkowo branża kładła nacisk głównie na znajomość języków obcych, a doświadczenie zawodowe schodziło na drugi plan. Jednak obecnie BPO to nie tylko sektor dedykowany lingwistom. Z powodu wzrostu zaawansowania przetwarzanych operacji, nasi Klienci poszukują doświadczonych Kandydatów z branży HR, finansów, księgowości, sprzedaży czy też IT.
Pracę w omawianym sektorze znajdą więc zarówno osoby, które posiadają doświadczenie zawodowe oraz te, które stawiają pierwsze kroki na rynku pracy. Dla nowicjuszy praca w BPO jest wręcz doskonałym miejscem zatrudnienia, które często oferuje pakiety szkoleniowe oraz wsparcie w początkowym okresie adaptacji. Istotna dla tej grupy jest również możliwość zdobycia unikatowych kompetencji, praca w międzynarodowym środowisku oraz poznanie korporacyjnych zasad funkcjonowania – te wszystkie elementy dają solidne podstawy do dalszej ścieżki kariery. Warto wspomnieć też o bogatych pakietach socjalnych – m.in. prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym, kartach sportowych, współfinansowaniu edukacji oraz pakietach motywacyjnych.
Natomiast Kandydaci mający bogatsze doświadczenie zawodowe w sektorze BPO, mogą liczyć na różnorodne szkolenia z zakresu rozwoju zarówno kompetencji twardych i miękkich, realne możliwości awansu na stanowiska kierownicze oraz, co bardzo istotne, możliwość poznania specyfiki pracy u klientów z wielu obszarów. Otwiera to drogę do pracy, również poza granicami kraju.
W czym tkwi wyzwanie w rekrutacji do tej branży?
W związku z dynamicznym rozwojem obszaru BPO oraz postępującym rynkiem Kandydata, rekrutacje w tym sektorze stają się coraz większym wyzwaniem. Masowe rekrutacje mniej doświadczonych Kandydatów ze znajomością języków obcych, czy też rekrutacje na stanowiska specjalistyczne ze znajomością mało popularnych języków obcych, jak na przykład język fiński czy duński, to twardy orzech do zgryzienia. Utrudnieniem jest również niż demograficzny oraz postępująca emigracja zarobkowa, co skutkuje zmniejszającą się liczbą dostępnych na rynku Kandydatów. Dodatkowo fakt, że Kandydaci mają coraz większe oczekiwania finansowe i widoczna jest presja płacowa na pracodawcach, nie ułatwia zadania. Nic więc dziwnego, że rekruterzy korzystają z wszelkich dostępnych środków, aby dotrzeć do poszukiwanych Kandydatów. Publikacja ogłoszeń, wysyłanie wiadomości zachęcających do rozmowy na temat rekrutacji do potencjalnych Kandydatów, za pomocą portali społecznościowych takich jak LinkedIn, GoldenLine, Branded.me czy nawet Facebook, nie są już kluczem do sukcesu.
Doświadczony rekruter, który chce osiągnąć sukces powinien budować i utrzymywać cenną sieć kontaktów z Kandydatami i budować sieć poleceń.
Łukasz Karaszewski
Menedżer projektów rekrutacyjnych
Jakie są pożądane cechy osobowości idealnego pracownika z perspektywy Pracodawcy w sektorze BPO?
Specyfika samej branży wymaga zarówno umiejętności pracy w grupie, jak i dużej samodzielności. Do kolejnych niezbędnych kompetencji zaliczyć można kreatywność, przejmowanie inicjatywy, a także łatwość w dostosowaniu się do obsługi kilku procesów, czyli nieodzowna jest otwartość na zmiany. Wielu Przedsiębiorców zaznacza, że istnieje konieczność ciągłego dbania o zadowolenie Klienta i elastycznego podejścia na niestabilną sytuację rynkową. Rozwijając się w outsourcingu trzeba także charakteryzować się zdecydowaniem w działaniu i zaangażowaniem. Nie jest to praca jedynie dla osób rozpoczynających swoją karierę zawodową. Istnieje duża szansa na międzynarodową karierę dla zatrudnionych, którzy są zorientowani na potrzeby Klienta. Pracodawcy cenią u Kandydatów, takie cechy jak determinacja w dążeniu do wyznaczonych celów i swoboda w sposobie wykonywania powierzonych zadań. Kluczowym wymogiem pożądanym w sektorze BPO jest swoistość funkcjonowania w wielokulturowym otoczeniu, komunikatywność oraz zdolność adaptacji do nowych warunków. Multinarodowy styl pracy obliguje również pracowników do szybkiego przyswajania wiedzy oraz znajomości zagadnień informatycznych, ponieważ system działania tego typu procesów biznesowych opiera się na wyuczeniu określonych procedur i wsparciu zintegrowanego oprogramowania.
W jaki sposób zachęcać osoby do pracy w sektorze BPO?
Centra outsourcingowe rozwijają się w Polsce w dynamicznym tempie, a sam biznes kształtuje się na różnych płaszczyznach. Największą wartością dodaną dla Pracodawców są umiejętności językowe pracowników, które pozwalają na różnorodność obsługiwanych zleceń. Istnieje wielki potencjał w wyprowadzaniu procesów na zewnątrz i powierzaniu ich profesjonalistom. Wypracowane doświadczenie w międzynarodowym środowisku ułatwia realną perspektywę awansu zawodowego oraz nieustanne podnoszenie swoich kwalifikacji. Osoba zatrudniona w mniejszej firmie jest przywiązana do konkretnej branży i jednego przedsiębiorstwa. Natomiast będąc uczestnikiem globalnego procesu często zmieniają się obsługiwane projekty oraz przybywa ilość Klientów, którzy chcą delegować zadania poza obszar firmy, co wpływa na rozmaitość wykonywanych obowiązków z wielu dziedzin. Praca w centrum BPO daje szanse na udział w szkoleniach, migracjach oraz wyjazdach służbowych do innych części świata. Jest to idealna okazja, by zetknąć się z różnymi kręgami kulturowymi. W dzisiejszych czasach jest to ważny aspekt z punktu widzenia Pracodawcy na przyciągnięcie Kandydatów w tej branży. Młodzi ludzie cenią sobie niezależność, możliwość funkcjonowania w wielokulturowym środowisku, a także poznanie korporacyjnego stylu zarządzania. Taki charakter pracy umożliwia przede wszystkim zdobycie unikatowych kompetencji, przyswojenie specjalistycznej wiedzy i w efekcie wyszkolenie się w wąskiej dziedzinie, wyszukanej niszy rynkowej. Dodatkową gratyfikacją zachęcającą szeroką rzeszę Kandydatów do podjęcia zatrudnienia w tej strukturze są oferowane benefity pozapłacowe. Do najbardziej popularnych należą pakiety medyczne i relokacyjne, karty sportowe, dodatkowe ubezpieczenia na życie oraz dofinansowanie do certyfikatów specjalistycznych czy kursów językowych.
Karolina Idczak
Specjalista ds. Rekrutacji
„Trójmiasto to miejsce z charakterem. W Gdańsku od wieków słychać wiele języków, a ludzie tu mieszkający od zawsze chcieli porozumieć się z przybyszami z daleka. Miasto które od zawsze było ważnym węzłem komunikacyjnym Europy, ukształtowało ludzi, którzy dążą do zrozumienia innych – ich języka, myśli, kultury. To sprawia, że każdy czuje się tutaj jak w domu, a w całej Polsce Gdańsk postrzegany jest jako miejsce przyjazne i przyciągające – jak port” tak Miłosz Floriański opisuje miasto, do którego rekrutuje osoby z całej Polski i zagranicy. Ciekawa narracja i atencja dla każdego sposobu komunikacji z kandydatem. Takie metody pozwalają się wybić pracodawcy, przyciągnąć uwagę i zainteresować. Poszukiwania na rynku kandydatów są coraz bardziej wyrafinowane nie tylko nad morzem, ale we wszystkich regionach naszego kraju, dlatego przygotowywanie i wdrożenie komunikacji, która jest jak świeża bryza na zagęszczonym rynku, to obowiązkowy element dla sektora. Dodatkowo sieć kontaktów, zaangażowanie, kreatywność i współpraca w zespole partnera rekrutacyjnego powodują, że kolejne perły i unikatowi kandydaci trafiają na pokład sektora usług BPO/ SSC.
Więcej wpisów
Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy wobec pracowników zdalnych?
Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracowników zdalnych? Sprzęt, koszty, szkolenia, kontrola: wszystko, co warto wiedzieć o organizacji pracy zdalnej zgodnie z prawem.
L4 w 2025 roku: najważniejsze zmiany w zwolnieniach lekarskich
Poznaj najważniejsze zmiany w L4 od 2025 roku! Sprawdź, co będzie dozwolone podczas zwolnienia, jak łączyć pracę z L4 u drugiego pracodawcy i jakie są nowe zasady kontroli ZUS.
Płaca minimalna w 2025 – szansa czy wyzwanie dla gospodarki?
Jak zmieni się płaca minimalna w 2025 roku? Nowa stawka godzinowa i minimalne wynagrodzenie brutto, wpływ na pracowników i pracodawców oraz skutki gospodarcze. Sprawdź, co nas czeka!