Wyjazd do pracy do Holandii. O czym pamiętać?

17 kwietnia 2024

Planowanie wyjazdu do pracy w Holandii to spore wyzwanie, ale też świetna okazja do zdobycia nowych doświadczeń zawodowych i życiowych. Przeprowadzka do innego kraju wymaga dokładnego przygotowania, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy zawodowe i codzienne życie. O czym pamiętać i co zabrać ze sobą na wyjazd do pracy za granicę?

W tym przewodniku znajdziesz przegląd najważniejszych kwestii, o których warto pamiętać przed rozpoczęciem pracy w Holandii. Dzięki temu będziesz mógł skupić się na tym, co najważniejsze – na rozpoczęciu pracy i adaptacji w nowym miejscu.

 

Co zabrać do Holandii? — checklista przydatnych rzeczy

By ułatwić Ci spakowanie walizki do pracy w Holandii, przygotowaliśmy listę podstawowych rzeczy, które warto zabrać. Pamiętaj, że ta lista nie jest wyczerpująca — powinna być uzupełniona o rzeczy do spakowania dostosowane do Twoich konkretnych potrzeb.

 • Spakuj wygodne i praktyczne ubrania odpowiednie do zmiennego, często deszczowego holenderskiego klimatu. Niezbędna będzie ciepła kurtka, płaszcz przeciwdeszczowy i buty wodoodporne. Dodatkowo zadbaj o strój odpowiedni do pracy, w zależności od wymagań danego stanowiska.
 • Zabierz paszport lub dowód osobisty, kopie kwalifikacji, umowę o pracę oraz inne dokumenty związane z zatrudnieniem. Pamiętaj również o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jeśli jesteś uprawniony do kierowania samochodem, weź też prawo jazdy.
 • Regularnie przyjmujesz leki? Spakuj wystarczającą ilość na najbliższą przyszłość i w razie potrzeby zabierz receptę lekarską. Wrzuć do walizki też produkty higieniczne, zwłaszcza te, do których jesteś przyzwyczajony i które mogą być trudno dostępne w Holandii.
 • Obowiązkowo w Twoim bagażu powinien znaleźć się telefon komórkowy z włączonym roamingiem. Możesz zabrać też laptop czy inne niezbędne urządzenia elektroniczne ze sprawnymi ładowarkami. W Holandii Europejczycy nie muszą używać przejściówek, ponieważ stosuje się tam system wtyczek dwu-bolcowych (takich samych jak w Polsce).
 • Weź karty kredytowe/debetowe, akceptowane w Europie, jeśli posługujesz się nimi w codziennych płatnościach. Zabierz też gotówkę, najlepiej w euro. Po przyjeździe możesz założyć holenderskie konto bankowe, jednak warto mieć przy sobie pewną ilość gotówki na pierwsze dni.
 • Przed wyjazdem, zainstaluj w telefonie aplikacje tłumaczące, nawigacyjne, transportowe i bankowe, które pomogą ci się odnaleźć w nowym środowisku. Śledź na bieżąco nasz blog i poszukaj dodatkowych źródeł informacji o lokalnym transporcie publicznym, zakupach, usługach medycznych i innych ważnych aspektach życia w Holandii.

 

Jak zacząć życie w Holandii?

Proces przeprowadzki do Holandii w celu pracy będzie zależał od Twojego obywatelstwa. Jeśli jesteś obywatelem kraju Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), masz prawo do życia i pracy w Holandii bez zezwolenia na pracę. Może być jednak konieczna rejestracja w gminie, w której będziesz mieszkać.

Z kolei, jeśli nie pochodzisz z kraju UE/EOG, będziesz prawdopodobnie potrzebował wizy pracowniczej i pozwolenia na pobyt, aby móc pracować w Holandii. Podejmując zatrudnienie w Holandii za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, możesz liczyć na kompleksową pomoc ze strony pracowników agencji. To oni zadbają o formalności i ułatwią Ci start.

Więcej informacji nt. obcokrajowców, podejmujących pracę w Holandii, znajdziesz na stronie internetowej holenderskiej Imigracji i Naturalizacji (IND).

 

Podjęcie pracy w Holandii za pośrednictwem agencji pracy — pomoc na start

Jeśli Twoja praca i zakwaterowanie zostały już załatwione przez agencję pracy, proces przeprowadzki do Holandii będzie znacznie uproszczony. Pamiętaj jednak o kilku istotnych kwestiach, których powinieneś dopilnować, by bez zmartwień zacząć życie w nowym kraju.

 1. Po przyjeździe do Holandii musisz zarejestrować się w lokalnej gminie, w której będziesz mieszkać. Agencja pracy, z którą współpracujesz, pomoże Ci w tej procedurze i np. udzieli instrukcji, jak to zrobić.
 2. Mimo że masz zapewnione zakwaterowanie i pracę, posiadanie lokalnego konta bankowego jest bardzo przydatne do zarządzania finansami, tj. otrzymywanie wynagrodzenia czy płacenie za codzienne wydatki.

 

Jakie są ceny w Holandii?

Koszty życia w Holandii są umiarkowane w porównaniu do innych krajów Europy Zachodniej. Jednak koszty utrzymania mogą się różnić w zależności od Twojego stylu życia i miasta, w którym mieszkasz. Poniżej znajdziesz przykładowe koszty związane z życiem w Holandii.

 • Wynajem kawalerki w centrum miasta może wynosić od 800 do 1500 euro miesięcznie.
 • Spodziewaj się wydatków rzędu 200-300 euro miesięcznie na żywność.
 • Transport publiczny może być drogi, a miesięczny bilet kosztuje około 70-100 euro, w zależności od miasta i strefy pokrycia. Jazda na rowerze jest popularnym i niedrogim sposobem poruszania się po Holandii.
 • Posiłek w średniej klasy restauracji może kosztować około 20-30 euro za osobę, a zwykły posiłek 10-15 euro.
 • Media tj. prąd, woda i gaz mogą kosztować około 100-200 euro miesięcznie.

Pamiętaj, że ustalanie budżetu jest kluczowe przy przeprowadzce do nowego kraju. Podane ceny to średnie koszty życia w Holandii. Twoje rzeczywiste wydatki mogą być wyższe lub niższe w zależności od Twojej indywidualnej sytuacji.

 

Czy do Holandii potrzebny jest paszport?

Jeśli jesteś obywatelem jednego z krajów należących do Unii Europejskiej, do podróżowania do Holandii wystarczy dowód osobisty. Paszport nie jest wymagany, ale może służyć jako alternatywny dokument tożsamości. Jeśli jednak nie jesteś obywatelem UE, paszport będzie niezbędny, a w niektórych przypadkach mogą być wymagane dodatkowe dokumenty, takie jak wiza.

Przeprowadzka do nowego kraju to niecodzienne przeżycie, ale przy starannej organizacji i przygotowaniu może być również ekscytującą przygodą. Potraktuj nasz przewodnik, jako punkt wyjścia. W przypadku podjęcia pracy w Holandii za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej nie musisz martwić się o formalności. W takiej sytuacji wszystkie kroki możesz skonsultować z agencją, która kompleksowo zadba o przygotowanie Cię do pracy poza granicami kraju.

Szukasz pracy w Holandii? Aplikuj! 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

 
;