Ułatwienia dla obywateli Białorusi:
polski dokument podróży tymczasową alternatywą dla paszportu

25 października 2023

W ostatnim czasie było głośno o wprowadzonych przez władze Białoruskie przepisach uniemożliwiających obywatelom Białorusi przedłużenie lub pozyskanie paszportów w białoruskich placówkach dyplomatycznych. W praktyce oznacza to, iż obywatel Białorusi za każdym razem musi się osobiście udać na Białoruś celem pozyskania nowego dokumentu podróży.

W związku z zaistniałą sytuacją coraz częściej zgłaszają się do nas obywatele Białorusi z pytaniem, jakie rozwiązanie można zastosować w sytuacji, gdy osoba nie może / nie chce wyjechać na Białoruś z obawy o swoje bezpieczeństwo i powrót do Polski.

 

Czym jest polski dokument podróży dla cudzoziemca?

Polski dokument podróży dla cudzoziemca wydaje się cudzoziemcowi, który spełnia jeden z warunków:

 • cudzoziemiec utracił swój dokument podróży;
 • dokument podróży uległ zniszczeniu;
 • dokument podróży utracił ważność;
 • cudzoziemiec nie posiadał dotąd dokumentu podróży (dotyczy to białoruskich dzieci urodzonych w Polsce)

oraz ma aktualną podstawę pobytu w Polsce, o czym szczegółowo opowiemy w kolejnej części.

Co ważne, obywatele Białorusi nie mają obowiązku wykazywania, że nie jest możliwe otrzymanie przez tę osobę nowego dokumentu podróży u władz państwa jej obywatelstwa, np. w białoruskim konsulacie w Polsce.

 

Polski dokument podróży dla obywateli Białorusi – zmiany

Dotychczas polski dokument podróży cudzoziemcy mogli otrzymać tylko w przypadku posiadania:

 1. zezwolenia na pobyt stały;
 2. zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE;
 3. zezwolenia na pobyt czasowy, o którym mowa w art. 186 ust. 1 pkt 9 (pobyt czasowy udzielony w związku z posiadaniem wizy wydanej ze względów humanitarnych):
 4. ochrony uzupełniającej;
 5. zgody na pobyt ze względów humanitarnych.

Po ostatnich zmianach, ustawodawca rozszerzył dla obywateli Białorusi powyższy katalog o zezwolenie na pobyt czasowy, bez względu na podstawę jego wydania.

 

Zwolnienie z opłaty dla obywateli Białorusi

Na podstawie rozporządzenia obywatele Białorusi zostali zwolnieni z obowiązku uiszczenia opłaty za wydanie polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca. Zwolnienie będzie obowiązywać tak długo, jak w mocy będzie pozostawać rozporządzenie.

 

Na jaki okres jest wydawany polski dokument podróży?

Polski dokument podróży może zostać wydany na okres 1 roku i uprawnia do przekroczenia granicy polskiej. Warto pamiętać, że polski dokument podróży może być używany zamiast paszportu, jednak nie zwalnia z obowiązku posiadania karty pobytu potwierdzającej posiadanie podstawy pobytowej w Polsce. Należy podkreślić, iż otrzymanie polskiego dokumentu podróży nie oznacza uzyskania polskiego obywatelstwa.

 

Gdzie złożyć wniosek o wydanie polskiego dokumentu podróży?

Tak jak w przypadku zezwoleń na pobyt, wniosek należy złożyć do wojewody właściwego ze względu na miejsce zamieszkania cudzoziemca.

 

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

W celu uzyskania polskiego dokumentu podróży dla obywatela Białorusi należy złożyć:

 • wniosek o wydanie tymczasowego polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca (aktualny wzór wniosku można pobrać klikając w poniższy link: https://mos.cudzoziemcy.gov.pl/wniosek);
 • 2 aktualne zdjęcia;
 • kserokopia ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość (oryginał do wglądu) lub kserokopia poprzednio posiadanego dokumentu;
 • dokumenty niezbędne do potwierdzenia danych i okoliczności podanych we wniosku (np. dokumenty potwierdzające posiadanie statusu bezpaństwowca, decyzja w sprawie udzielenia ochrony uzupełniającej na terytorium Polski lub zgody na pobyt ze względów humanitarnych, kopia karty pobytu i zezwolenia na pobyt);
 • potwierdzanie zameldowania na pobyt stały lub czasowy.

W związku z powyższym obywatele Białorusi nie mają aktualnie ograniczeń w zakresie podstaw do wydania polskiego dokumentu podróży, jeżeli posiadają dowolny rodzaj zezwolenia na pobyt czasowy.

Uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce jest zdecydowanie celowe dla obywateli Białorusi, ponieważ stanowi to nie tylko legalny status pobytu, ale także otwiera drzwi do możliwości uzyskania polskiego dokumentu podróży w sytuacji, gdy paszport został utracony lub nieważny. To rozwiązanie, które zapewnia bezpieczeństwo i mobilność.

 

Jako eksperci z usług legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce, już od ponad 20 lat wspieramy naszych klientów w pozyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Jeżeli macie pytania lub chcecie skorzystać z naszej profesjonalnej pomocy, zapraszamy do odwiedzenia naszej nowej strony internetowej:

https://legalnodopolshi.com/

oraz bloga, gdzie wyświetlamy aktualne informacje w świecie legalizacji cudzoziemców, HR i prawa pracy:

 https://grupaprogres.pl/blog/

 

Mariia Kovalenko

Specjalista ds. Legalizacji Zatrudnienia
Przeczytaj więcej moich artykułów

mariia.kovalenko@grupaprogres.pl
+48 691 230 408

Napisz do nas

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania

  Więcej wpisów

  Co zabrać do pracy w Holandii? Lista niezbędnych rzeczy
  Co zabrać do pracy w Holandii? Lista niezbędnych rzeczy

  Wyjazd do pracy za granicą to ekscytująca przygoda, ale też spore wyzwanie logistyczne. Planowanie nowego życia w innym kraju wiąże się z wieloma kwestiami, a jedną z nich jest pakowanie. Co zabrać ze sobą, aby ułatwić sobie start w nowej rzeczywistości? Na szczęście nie musisz się o to martwić! Przygotowaliśmy dla Ciebie listę niezbędnych rzeczy, które pomogą Ci spakować się mądrze i bez stresu.

  Payroll, czyli obsługa kadrowo-płacowa — outsourcing formalności związanych z zatrudnieniem
  Payroll, czyli obsługa kadrowo-płacowa — outsourcing formalności związanych z zatrudnieniem

  Outsourcing zarządzania kadrą i procesami płacowymi staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców, którzy chcą skupić się na kluczowych aspektach działalności, jednocześnie dbając o profesjonalną obsługę kadrowo-płacową w swojej firmie. Jest to możliwe dzięki usłudze Payroll. Sprawdź, na co możesz liczyć, decydując się na outsourcing kadrowo-płacowy i kiedy warto to zrobić.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

   
  ;