Przywileje jakie niesie ze sobą posiadanie Niebieskiej Karty UE
W ostatnim czasie coraz częściej słychać o Blue Card, Niebieskiej Karcie UE, czyli Karcie pobytu dla wysokich kwalifikacji. Coraz więcej cudzoziemców składa wnioski o takowe zezwolenie na pobyt czasowy, dostrzegając w nim szansę na rozwój zawodowy w krajach UE.
Zwykłe zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, czyli zezwolenie jednolite, jest traktowane jako podstawowy i najbardziej popularny dokument legalizacyjny dla osób pracujących w Polsce. Nie wszyscy natomiast mają świadomość o istnieniu Niebieskiej Karty Unii Europejskiej (Blue Card), co powoduje, że czasami cudzoziemcy spełniający kryteria uzyskania Niebieskiej Karty UE aplikują o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, przez co tracą szereg należnych im przywilejów.
Jeżeli zastanawiasz się, jakie korzyści może przynieść posiadanie Niebieskiej Karty UE, ten artykuł jest dla Ciebie!
Czym jest Niebieska Karta Unii Europejskiej?
Niebieska Karta Unii Europejskiej to specjalne zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, stworzone z myślą o wysoko wykwalifikowanych pracownikach spoza UE. Celem tego programu jest przyciągnięcie do Europy specjalistów, co zwiększa konkurencyjność europejskiej gospodarki.
Co do zasady Niebieska Karta UE nie różni się wizualnie od zwyklej Karty Pobytu i zawiera identyczne dane personalne posiadacza. Jedyną cechą, która ją wyróżnia, jest adnotacja „Niebieska Karta UE” na dokumencie.
Decyzja do takiej karty pobytu jest wydawana na podstawie art. 127 Ustawy o cudzoziemcach i zawiera dane pracodawcy i informacje o warunkach zatrudnienia cudzoziemca.
Kto może ubiegać się o Niebieską Kartę UE?
Aby ubiegać się o Niebieską Kartę UE musisz mieć ukończone studia wyższe (co najmniej 3 lata nieprzerwanych studiów) lub co najmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe na poziomie porównywalnym z wykształceniem wyższym. Ponadto, potrzebujesz umowy o pracę na okres przynajmniej roku lub wiążącej oferty pracy na minimum rok, z wynagrodzeniem wynoszącym co najmniej 1,5-krotność średniego rocznego wynagrodzenia w kraju, w którym zamierzasz pracować.
Oczywiście musisz też posiadać ubezpieczenie zdrowotne lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia w Polsce, a także co do zasady Twój pracodawca musi potwierdzić, że nie ma możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy.
Co zyskujesz dzięki Niebieskiej Karcie UE?
Uzyskanie Niebieskiej Karty UE umożliwia Ci legalny pobyt w Polsce i jednocześnie legalną pracę na rzecz danego pracodawcy przez okres zatrudnienia. Taka karta wydawana jest na okres nie dłuższy niż 3 lata.
Jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie Niebieskiej Karty UE?
1. Elastyczność na rynku pracy po upływie określonego czasu.
Podstawowym przywilejem jest to, iż po upływie 2 lat pobytu w Polsce na podstawie Niebieskiej Karty UE uzyskujesz szerszy dostęp do polskiego rynku pracy: możesz zmienić warunki zatrudnienia lub pracodawcę bez konieczności uzyskiwania nowego zezwolenia, wystarczy na piśmie poinformować o tym zdarzeniu Urząd Wojewódzki.
Do upływu 2 lat pobytu w Polsce na podstawie Niebieskiej Karty UE zmiany w warunkach zatrudnienia wymagają złożenia wniosku o zmianę decyzji, jednak opłata skarbowa za taką czynność jest znacząco mniejsza niż w przypadku zmiany zwykłej decyzji na pobyt czasowy i pracę.
2. Otwarty dostęp do rynku pracy członków rodziny i możliwość „łączenia rodzin”
Członkowie rodziny cudzoziemca posiadającego Niebieską Kartę UE będą mogli do niego dołączyć i otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy w celu połączenia z rodziną zgodnie z art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. h. Zezwolenie takie umożliwia członkom Twojej rodziny swobodny dostęp do polskiego rynku pracy i możliwość jej wykonywania bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę.
3. Dłuższy okres ochronny w przypadku utraty pracy
Jeżeli posiadasz Niebieską Kartę UE i utracisz pracę, możesz skorzystać z okresu ochronnego, w trakcie którego zezwolenie nie może zostać cofnięte. Aktualnie taki okres ochronny wynosi 3 miesiące.
4. Możliwość uzyskania tytułu rezydenta długoterminowego UE w Unii Europejskiej na preferencyjnych warunkach.
Można łączyć okresy pobytu w różnych państwach UE, żeby spełnić wymagania dotyczące długości pobytu.
Musisz wykazać:
a) pięć lat legalnego i nieprzerwanego pobytu na terytorium Unii na podstawie Niebieskiej Karty UE;
oraz
b) legalny i nieprzerwany pobyt przez okres dwóch lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku na podstawie Niebieskiej Karty UE na terytorium państwa członkowskiego, w którym zamierzasz złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt długoterminowego rezydenta UE.
5. Mobilność w obrębie Unii Europejskiej
Osoba posiadająca Niebieską Kartę UE, która przebywa legalnie przez osiemnaście miesięcy w jednym z krajów członkowskich, oraz jej rodzina, mogą przenieść się do innego kraju Unii Europejskiej, aby podjąć pracę wymagającą wysokich kwalifikacji, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.
Niebieska Karta UE to nie tylko legalny pobyt i praca, ale także szereg przywilejów, które mogą znacząco ułatwić życie wysoko wykwalifikowanym cudzoziemcom w Europie.
Już wiadomo, że wkrótce Niebieska Karta UE stanie jeszcze bardziej atrakcyjna i będzie miała więcej korzyści. A o tym, jakie dalsze przywileje planuje wprowadzić ustawodawca dla posiadaczy Niebieskiej Karty UE w Polsce, dowiesz się w naszym kolejnym artykule!
Jako eksperci z usług legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce, już od ponad 20 lat wspieramy naszych Klientów w pozyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Jeżeli masz pytania lub chcesz skorzystać z naszej profesjonalnej pomocy, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej:
oraz bloga, gdzie wyświetlamy aktualne informacje w świecie legalizacji cudzoziemców, HR i prawa pracy:
Mariia Kovalenko
Specjalista ds. Legalizacji Zatrudnienia
mariia.kovalenko@grupaprogres.pl
+48 691 230 408
przeczytaj więcej moich wpisów >>>
Napisz do nas
Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania
Więcej wpisów
8 najczęstszych błędów popełnianych podczas szukania pracy
Jakie są najczęstsze błędy podczas szukania pracy i jak ich uniknąć? Praktyczne wskazówki dla wszystkich branż: od produkcji po IT. Sprawdź, jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.
Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy wobec pracowników zdalnych?
Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracowników zdalnych? Sprzęt, koszty, szkolenia, kontrola: wszystko, co warto wiedzieć o organizacji pracy zdalnej zgodnie z prawem.
L4 w 2025 roku: najważniejsze zmiany w zwolnieniach lekarskich
Poznaj najważniejsze zmiany w L4 od 2025 roku! Sprawdź, co będzie dozwolone podczas zwolnienia, jak łączyć pracę z L4 u drugiego pracodawcy i jakie są nowe zasady kontroli ZUS.