Potentat na rynku produkcji lodów o motywacji pracowników zza wschodniej granicy.
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej rozważają zatrudnianie obcokrajowców. Na tego typu decyzje, ogromny wpływ ma trudna specyfika polskiego rynku pracy, który nie jest dzisiaj rynkiem pracodawcy, tylko wykwalifikowanego pracownika. Niski wskaźnik bezrobocia, wciąż modna ekspansja zarobkowa na zachód, czy brak wykwalifikowanych pracowników, to tylko nieliczne powody, które utrudniają dobór odpowiedniej kadry.
Spis treści
Pracownicy z Ukrainy na polskim rynku pracy
Ze względu na bardzo skomplikowaną sytuację ekonomiczno-polityczną, Ukraina jest jednym z największych potentatów gospodarczych Europy środkowo-wschodniej. Badania wykazują, że Ukraińcy stanowią największy odsetek imigrantów zarobkowych w Unii Europejskiej. Ale są też ogromnym potencjałem w zakresie stabilnej i rzetelnej współpracy.
Naszym flagowym projektem w zakresie współpracy z Ukrainą niewątpliwie jest współpraca z partnerem Kilargo. Z Kilargo rozpoczęliśmy współpracę w lutym 2016r. w zakresie zatrudniania cudzoziemców. Firma miała jednak z trudności w zapewnieniu odpowiedniego poziomu zatrudnienia, jednocześnie przy bardzo niskim bezrobociu w regionie, dlatego zdecydowali się na współpracę z Ukrainą.
Kilka słów o firmie. Kilargo powstało w 1992 roku jako niewielka firma usytuowana w Chechle Pierwszym pod Pabianicami. W ciągu kilkunastu lat firma przekształciła się w jednego z większych producentów lodów w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma wyspecjalizowała się w produkcji marek własnych na zamówienie sieci handlowych, stanowiących większość produkcji. Do jej klientów należą największe sieci marketów spożywczych w Polsce. Lody Kilargo eksportowane są do wielu krajów Europy.
Produkcja prowadzona jest w dwóch fabrykach:
– w Chechle Pierwszym
– w Kaliszu
Dlaczego pracownicy z Ukrainy są dla nas ważni? Skąd pomysł na współpracę? Na te i inne pytania odpowiada Bartłomiej Rydz – Menedżer projektu Kilargo.
Pracownicy z Ukrainy to ludzie, którzy są zadowoleni z możliwości podjęcia pracy w Polsce. Są ludźmi pracowitymi i sumiennymi. Są bardzo otwarci na współpracę, chętni, dokładni, a delegowane zadania wykonują należycie i rzetelnie.
Zwracają oni uwagę na czynniki, które wskazują jako istotne w pracy, dla Polaków oczywiste, na rynku wschodnim nieprzestrzegane, a mianowicie:
– wynagrodzenie
– możliwość prowadzenia konwersacji, rozmów między pracownikami w pracy,
– czystość panującą w zakładzie pracy,
– jakość zabezpieczeń pracowników związane z bezpieczeństwem i higieną pracy
– komfort i warunki pracy
Pracownicy z Ukrainy są bardzo absorbującą grupą pracowników. Niekoniecznie przepadają za wypełnianiem dokumentów.
Lubią kiedy sprawy formalne są regulowane w sposób prosty i klarowny. Ze względu na szeroko znaną i publiczną korupcję na Ukrainie, mają ograniczone zaufanie do instytucji państwowych i wypełniania wszelkich raportów i dokumentacji. Często mają pytania odnośnie procedur przekazywania wynagrodzeń, ustalania grafików, rozliczania wynagrodzeń.
Ukraińcy często wyrażają chęć podwyższania kompetencji, rozwijania się, a oprócz tego chętnie integrują się z polskimi pracownikami, wymieniając się doświadczeniem.
Jacy są pracownicy z Ukrainy?
Podsumowując, pracownicy z Ukrainy to osoby, które są bardzo pracowite, a przy tym nie roszczeniowe. Realizują powierzone zadania z dużym zaangażowaniem. Często dopytują o możliwość podjęcia dalszego zatrudnienia i współpracy z Grupą Progres po zakończeniu realizacji projektu w firmie Kilargo. Są zainteresowani podjęciem zatrudnienia w innych firmach i na innych stanowiskach.
Bartłomiej Rydz
Menedżer Projektu Kilargo
Więcej wpisów
Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy wobec pracowników zdalnych?
Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracowników zdalnych? Sprzęt, koszty, szkolenia, kontrola: wszystko, co warto wiedzieć o organizacji pracy zdalnej zgodnie z prawem.
L4 w 2025 roku: najważniejsze zmiany w zwolnieniach lekarskich
Poznaj najważniejsze zmiany w L4 od 2025 roku! Sprawdź, co będzie dozwolone podczas zwolnienia, jak łączyć pracę z L4 u drugiego pracodawcy i jakie są nowe zasady kontroli ZUS.
Płaca minimalna w 2025 – szansa czy wyzwanie dla gospodarki?
Jak zmieni się płaca minimalna w 2025 roku? Nowa stawka godzinowa i minimalne wynagrodzenie brutto, wpływ na pracowników i pracodawców oraz skutki gospodarcze. Sprawdź, co nas czeka!