Niedoświadczona kadra – jak pomóc w rozwoju młodego pracownika?
Młodzi pracownicy mimo braku doświadczenia posiadają wiele istotnych cech, które przekonują do zatrudnienia ich w firmie. Chcą się rozwijać i zdobywać doświadczenie dzięki pracy przy ciekawych projektach prowadzonych przez specjalistów z wieloletnim stażem. Jak przeprowadzić ten proces i nie popełnić błędów?
Spis treści
Od czego zacząć? Bazą powinno być indywidualne podeście do osoby, która dopiero zaczyna swoją ścieżkę kariery w naszej organizacji. Już na początku trzeba dostosować prowadzone działania zarówno do jej oczekiwań i możliwości, jak i wymogów zespołu i firmy. To w dużej mierze zadanie Działu Personalnego, który powinien dopasować profil pracownika do obszarów działania komórek organizacyjnych firmy, odpowiadając na potrzeby każdej ze stron.
Prawidłowy onboarding
Nie zostawiajmy nowych osób samych sobie. Od pierwszego dnia powinny być one wprowadzane w działania firmy i traktowane jako równoprawni członkowie zespołu. Pozwólmy im zajmować się bieżącymi sprawami i wspomagajmy poprzez doświadczonych managerów. Jednocześnie dajmy im poczucie, że mogą polegać na zaangażowanych pracownika i ich ciągłej opiece merytorycznej. Działu Personalnego oraz wsparciu mentora, czyli doświadczonego pracownika działu, w którym pracują. Ważne jest także przygotowanie młodych osób do danych obowiązków i uświadomienie im celu ich pracy w naszej firmie oraz możliwości najpełniejszego skorzystania z oferowanych szans rozwoju w jej strukturach.
Dzięki takiemu podejściu młody pracownik nabędzie dobrych wzorów i praktycznych umiejętności poprzez realizowanie zadań w wybranym dziale, zdobędzie doświadczenie zawodowe zwiększające szansę na wzmocnienie zespołu, w którym pracuje.
Szansa dla stażystów
Jak to wygląda w praktyce? Przykładem może być Grupa Progres. W ramach współpracy w ostatnim roku, przyjęliśmy na staż do Centrali firmy w Gdańsku siedem osób. Każdy ze stażystów miał szansę poznać specyfikę pracy w branży HR. Ich opiekunowie obserwując codzienną pracę swoich podopiecznych delegowali młodych pracowników do zadań, które nie tylko rozwijały ich umiejętności i wiedzę, ale też pozwoliły wzmocnić indywidualne cechy pomagające w rozwoju zawodowym. Każdy ze stażystów został skierowany do działu zgodnego z jego predyspozycjami zawodowymi oraz oczekiwaniami dotyczącymi obszaru wykonywanej pracy. Cztery osób z odbywających staż zostały zatrudnione w Centrali – dział IT, Księgowość, Kadry i Płace oraz Marketing. Jedna przyjęła ofertę pracy po stażu, jednak z przyczyn osobistych nie mogła jej przedłużyć, dwie osoby nadal obywają staż i mają szansę na pracę w Grupie Progres w działach Zarządzania Przepływami Pieniężnymi i Legalizacji Zatrudnienia.
Jeśli zainwestujemy w rozwój młodego pracownika bardzo szybko przekonamy się, że zyski z tego działania przewyższają włożony w nie kapitał czego nasza firma jest najlepszym przykładem.
Więcej wpisów
Sztuka rekrutacji – jak stworzyć skuteczną strategię rekrutacyjną?
Współczesny rynek pracy zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Skuteczna rekrutacja wymaga dziś strategicznego podejścia, które integruje dane, technologię, personalizację i employer branding. Jak zaprojektować proces, który przyciąga najlepszych kandydatów z branży? Przekonaj się!
Transparentność wynagrodzeń: zmiany na europejskim rynku pracy
Czeka nas koniec tajemnic o zarobkach! Zobacz, jak transparentność wynagrodzeń wpłynie na rekrutację, atmosferę w firmie i równość płac. Wszystko, co warto wiedzieć o zmianach, które wchodzą w życie w 2025 roku.
Umowy cywilnoprawne a staż pracy: zmiany przepisów w 2026
Czy umowy zlecenie, o dzieło i B2B będą wliczać się do stażu pracy? Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy od 2026: większe uprawnienia pracownicze i emerytalne. Dowiedz się więcej!