Praca w Netflix — Wszystko, co musisz wiedzieć
Spośród wszystkich filarów kultury organizacyjnej Netflixa — światowego giganta VOD, wybraliśmy te, które mogą zainspirować właścicieli biznesów do lepszego zarządzania pracownikami. Zobacz, jak Netflix zrewolucjonizował praktyki HR.
Spis treści
Wydaje Ci się, że system zarządzania zespołem w Netflixie nie pasuje do Twojej firmy? Myślisz, że to, co za oceanem na tyle różni się od kultury pracy w Europie, że nie sprawdzi się w polskich firmach? Oczywiście, jedyny przepis na doskonałe zarządzanie pracownikami nie istnieje. Każde przedsiębiorstwo jest inne. To, co działa w Netflixie, nie musi być odpowiedzią na problemy z efektywnością pracowników w innych branżach. Ale może być. Kultura organizacyjna Netflixa jest pełna inspiracji. Właśnie dlatego przyjrzeliśmy się zasadom, jakimi kierują się managerowie jednej z najpopularniejszych platform z filmami online.
Jak dostać pracę w Netflix? Proces rekrutacji
Tym, co już na pierwszym etapie rekrutacji wyróżnia Netflixa, jako pracodawcę jest wyraźny profil pożądanego kandydata. Cechy przyszłego pracownika Netflixa oraz kultura organizacyjna firmy zostały określone w dokumencie, dostępnym w Sieci w formie prezentacji Netflix Culture: Freedom & Responsibility (Kultura Netflixa: Wolność i Odpowiedzialność) oraz w książce autorstwa CEO Netflixa Reeda Hastingsa „Gdy regułą jest brak reguł”. Oczekiwania względem kandydatów to nie sztampowe frazesy, tj.: „szukamy energicznych osób z wysoką kulturą osobistą”. W zamian widzimy nietypowe, choć konkretne wymagania.
Praca w Netflix – Jakie są wymagania?
O pracę w Netflixie mogą starać się osoby, które m.in.:
- potrafią ustalać hierarchię ważności zadań,
- dobrze słuchają,
- szanują innych bez względu na status społeczny,
- mają wiedzę nt. biznesu, środowiska i technologii,
- mądrze podejmują ryzyko,
- potrafią przyznać się do błędu,
- mówią o kimś tylko to, co powiedzieliby mu prosto w oczy,
- stawiają dobro firmy ponad jednostkowe.
Wyraźny profil kandydata — czy warto go określać?
Niewątpliwie innowacyjna praktyka Netflixa w stawianiu wymagań kandydatom ma wady i zalety. Z jeden strony zmniejsza odsetek osób, które prześlą swoje CV, a finalnie nie będą zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną. Tym samym zawęża to pole poszukiwań odpowiednich pracowników. Z drugiej zaś może okazać się, że specjalista, który nie spełnia, chociażby jednego warunku, zniechęci się do aplikowania, co może być dużą stratą dla przedsiębiorstwa.
Najważniejsze filary kultury organizacyjnej Netflixa — inspiracje do zarządzania zespołem
Wolność i odpowiedzialność
Model zarządzania zespołem pracowników Netflixa zakłada wzrost wolności pracowników wraz z rozwojem przedsiębiorstwa. Ta przejawia się głównie w wykonywaniu codziennych obowiązków. W Netflixie nie liczy się to, ile pracujesz, a to, ile osiągasz. Pracownicy Netflixa wykonują swoją pracę w dni powszechne, a często także weekendami i nocami. Inaczej podchodzi się także do dni wolnych. Nie ma jasno określonych zasad przyznawania urlopów, choć managerowie są odpowiedzialni za dawanie pracownikom dobrego przykładu w tym zakresie.
Kontekst zamiast kontroli
Do zadań managerów w Netflixie należy przede wszystkim kierowanie zespołem poprzez kontekst i sprawny przepływ informacji. Oznacza to, że zamiast konkretnych wytycznych, pracownicy mają przedstawiany kontekst — ciekawe zobrazowanie celu. To, jak go osiągną, zależy od nich.
Poza przytoczonymi wyżej filarami Netflix podkreśla, że w pracy z ludźmi ważne są także:
- wartości,
- wysoka wydajność,
- zaangażowanie i autonomia,
- najwyższa stawka na rynku,
- rozwój i poczucie postępu.
Zarządzanie pracownikami na wzór Netflixa — czy to dobry pomysł?
Nie sposób polemizować z tym, że podejście zarządu Netflixa do zespołu pracowników jest innowacyjne. I o ile sporo firm poszukuje nieszablonowych rozwiązań kadrowych, które stawiają je w świetle atrakcyjnych pracodawców, każda z nich musi dopasować styl zarządzania do kultury panującej w organizacji. Owszem, warto korzystać z ciekawych pomysłów i nieoczywistych rozwiązań, ale zawsze na pierwszym miejscu należy stawiać dobro przedsiębiorstwa i pracowników. Tylko dopasowany do branży i wartości firmy styl zarządzania będzie efektywny. Bo nawet najbardziej nowoczesny sposób kierowania ludźmi może nie zdać egzaminu, gdy nie będzie spójny z misją organizacji.
Więcej wpisów
Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy wobec pracowników zdalnych?
Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracowników zdalnych? Sprzęt, koszty, szkolenia, kontrola: wszystko, co warto wiedzieć o organizacji pracy zdalnej zgodnie z prawem.
L4 w 2025 roku: najważniejsze zmiany w zwolnieniach lekarskich
Poznaj najważniejsze zmiany w L4 od 2025 roku! Sprawdź, co będzie dozwolone podczas zwolnienia, jak łączyć pracę z L4 u drugiego pracodawcy i jakie są nowe zasady kontroli ZUS.
Płaca minimalna w 2025 – szansa czy wyzwanie dla gospodarki?
Jak zmieni się płaca minimalna w 2025 roku? Nowa stawka godzinowa i minimalne wynagrodzenie brutto, wpływ na pracowników i pracodawców oraz skutki gospodarcze. Sprawdź, co nas czeka!