Urlop na żądanie — Twoje prawo do nieplanowanego wolnego.
Jak z niego skorzystać?

25 lipca 2023

Życie jest pełne niespodziewanych momentów. Czasami jesteśmy zmuszeni dostosować nasze plany i harmonogramy do nieprzewidzianych okoliczności.  Dziecko rozchorowało się z dnia na dzień? Musisz załatwić pilną sprawę w urzędzie? A może po prostu — potrzebujesz dnia wolnego i nie chcesz nikomu tłumaczyć dlaczego? Właśnie w odpowiedzi na takie sytuacje, Kodeks Pracy przewiduje elastyczną formę urlopu, czyli urlop na żądanie. W tym artykule dowiesz się, jak z niego skorzystać i co wiąże się ze wzięciem wolnego bez wcześniejszego planowania.

 

Zasady korzystania z urlopu na żądanie

Zgodnie z polskim prawem, każdy pracownik ma prawo do urlopu na żądanie. Według art. 167 Kodeksu Pracy, w przypadku konieczności wykorzystania takiego dnia wolnego, pracownik ma obowiązek zgłosić pracodawcy żądanie udzielenia urlopu najpóźniej tego samego dnia rano. Łącznie w ciągu jednego roku kalendarzowego przysługują cztery dni urlopu na żądanie, bez względu na staż pracy. Pamiętaj, że chodź urlop na żądanie, jest częścią urlopu wypoczynkowego, to niewykorzystane dni nie przechodzą na kolejny rok kalendarzowy. Nieplanowane wolne możesz wykorzystać, jak chcesz. Co ważne, nie musisz informować pracodawcy o powodach swojej decyzji. Nikt nie będzie dopytywał, dlaczego bez wcześniejszej zapowiedzi i ustaleń bierzesz wolne. To Twoje prawo, z którego możesz skorzystać niezależnie od sytuacji. Z reguły pracodawca nie może odmówić Ci udzielenia urlopu na żądanie. Musisz jednak liczyć się z tym, że w wyjątkowych okolicznościach może się tak zdarzyć. O tych przypadkach przeczytasz niżej.

 

Jak wykorzystać urlop na żądanie?

Możesz wykorzystać każdy dzień osobno, w różnych odstępach czasu — w innych tygodniach roku lub miesiącach. Możesz także połączyć ze sobą kilka dni: dwa, trzy, a nawet pełną pulę czterech. Pamiętaj, że pracodawca nie ma prawa kwestionować Twoich powodów do skorzystania z urlopu na żądanie. Twoje potrzeby są tu priorytetem!

 

Elastyczność bez formalności

Urlop na żądanie to prawdziwa gratka dla tych, którzy cenią sobie spontaniczność i elastyczność lub po prostu chcą mieć pewność, że w razie niespodziewanej sytuacji, będą mogli wziąć dzień wolny od pracy. Nie jest konieczne składanie wcześniejszego wniosku urlopowego, jak ma to miejsce w przypadku urlopu wypoczynkowego. Proces jest prosty i szybki. Wystarczy zgłosić chęć skorzystania z niego do pracodawcy — telefonicznie lub osobiście, jeśli masz taką możliwość. Oczywiście możesz spotkać się też z regułami ustalonymi przez firmę, które dotyczą formy zgłaszania urlopu na żądanie. Niektórzy pracodawcy wymagają dostarczenia specjalnego wniosku, zaraz po powrocie do pracy. Ale o to najlepiej dopytać w dziale HR firmy, w której pracujesz.

 

Kiedy nie dostaniesz urlopu na żądanie?

Pamiętaj, że pracodawca z reguły nie ma prawa odmówić Ci udzielenia urlopu na żądanie, chyba że wynika to z konieczności zapewnienia prawidłowego, ciągłego funkcjonowania miejsca pracy i Twój urlop na żądanie zagroziłby interesowi firmy. Z odmową możesz spotkać się także, gdy zaistniała ważna, nieprzewidziana wcześniej sytuacja lub wykorzystałeś już przysługujące Ci dni tego urlopu.

 

Urlop na żądanie a wynagrodzenie

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej dobrych wiadomości! Korzystając z urlopu na żądanie, nie musisz martwić się o to, że Twoja pensja zostanie obniżona. Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego, dlatego jest płatny w 100%. Możesz wykorzystać ten czas wolny, nie martwiąc się o finanse.

 

Zadbaj o swoje zdrowie i samopoczucie

Praca to ważna część naszego życia, ale nie powinna stanowić jego całego centrum. Urlop na żądanie to świetny sposób, aby zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Czy to na spontaniczną podróż, do regeneracji, czy by załatwić ważne, niespodziewane sprawy — możesz to robić, nie tłumacząc się nikomu i nic na tym nie tracąc.

 

Teraz kiedy już wiesz wszystko na temat urlopu na żądanie, możesz śmiało korzystać z tego przywileju, z pełnym zrozumieniem swoich praw. Pamiętaj, że Twój komfort i dobre samopoczucie są najważniejsze, a urlop na żądanie to doskonałe narzędzie, które może pomóc Ci w utrzymaniu work-life balance. Żyj pełnią życia i korzystaj z niespodziewanych chwil wolnego czasu, kiedy tylko poczujesz, że tego potrzebujesz!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

 
;