Co zabrać do pracy w Holandii?
Lista niezbędnych rzeczy

18 kwietnia 2024

Wyjazd do pracy za granicą to ekscytująca przygoda, ale też spore wyzwanie logistyczne. Planowanie nowego życia w innym kraju wiąże się z wieloma kwestiami, a jedną z nich jest pakowanie. Co zabrać ze sobą, aby ułatwić sobie start w nowej rzeczywistości?

Na szczęście nie musisz się o to martwić! Przygotowaliśmy dla Ciebie listę niezbędnych rzeczy, które pomogą Ci spakować się mądrze i bez stresu.

 

Pierwszy wyjazd do pracy w Holandii. Co zabrać?

Jeśli robisz to pierwszy raz, pakowanie na wyjazd do pracy za granicę możesz potraktować jak kompletowanie rzeczy na długie wakacje. Pamiętaj jednak o celu, jaki przyświeca Twojemu wyjazdowi. Bo o ile na odpoczynek z pewnością znajdziesz chwilę, o tyle większość czasu poświęcisz pracy i codziennym obowiązkom, które tak jak w Polsce, będziesz wykonywać w nowym miejscu zamieszkania.

 

Jak spakować się do pracy w innym kraju?

Nasza rada? Zanim zaczniesz pakować się na wyjazd do pracy za granicę, dokładnie przeczytaj, jakie obowiązki będziesz pełnić na danym stanowisku i ile czasu w ciągu dnia będziesz na nie poświęcać. Kiedy to zrobisz, będziesz mieć już zarys listy najpotrzebniejszych rzeczy na co dzień. Ale nie zapominaj również o swoich zainteresowaniach. I tak np. jeśli lubisz zwiedzać i odkrywać nowe miejsca, w wolne dni z pewnością chętnie udasz się na wycieczkę po okolicy. Dlatego do swojej listy koniecznie dopisz wygodne buty.

Poniżej znajdziesz szczegółową listę, która ułatwi Ci pakowanie do pracy za granicą. Pamiętaj jednak, by uzupełnić ją, uwzględniając swój styl życia. Dopisz do niej artykuły, których używasz na co dzień i bez których nie wyobrażasz sobie życia w innym kraju. Dobrą praktyką jest też sprawdzenie aktualnych przepisów i obostrzeń wjazdowych do danego kraju.

 

Lista najpotrzebniejszych rzeczy do pracy za granicą

 

Dokumenty, które musisz mieć

 • Paszport lub dowód osobisty — Pamiętaj o ważności dokumentów tożsamości! W niektórych krajach wymagana jest minimalna ważność dłuższa niż 6 miesięcy. Co więcej, nie we wszystkich krajach konieczny będzie paszport. Jeśli jesteś obywatelem UE, a wybierasz się do pracy np. w Holandii, wystarczy ważny dowód osobisty.
 • Wiza — Sprawdź, czy do wybranego kraju wymagana jest wiza i zadbaj o jej wyrobienie z wyprzedzeniem.
 • Karta EKUZ, która zapewni Ci bezpłatną opiekę medyczną w nagłych przypadkach w krajach Unii Europejskiej.
 • Dokumenty, potwierdzające Twoje kwalifikacje i zatrudnienie, czyli ważna umowa o pracę, certyfikaty i CV.
 • Bilety lotnicze/autobusowe — W większości przypadków wystarczą w formie elektronicznej, jednak warto zabrać ze sobą wydrukowane kopie. Na wypadek problemów z otworzeniem plików na smartfonie.

 

Czy do pracy w Holandii trzeba brać pieniądze?

Możesz pomyśleć, że skoro wyjeżdżasz do pracy, masz zagwarantowane pieniądze „na miejscu”. W końcu w zależności od harmonogramu wypłat otrzymasz wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Mimo to warto mieć ze sobą bezpieczny zapas finansów na start. Zarówno w formie elektronicznej, jak i gotówkowej. Dlatego na wyjazd do pracy za granicę, radzimy zabrać:

 • Aktywną za granicą kartę debetową/kredytową, najlepiej z możliwością automatycznego przewalutowania, co będzie dla Ciebie korzystne przy płatnościach kartą np. w supermarkecie lub lokalnym sklepie spożywczym.
 • Gotówkę w lokalnej walucie, która przyda Ci się na pierwsze dni, jeśli pojawi się potrzeba kupienia podstawowych rzeczy. Przed wyjazdem sprawdź, jaka waluta obowiązuje w kraju, do którego się wybierasz i jeszcze w ojczyźnie udaj się do kantora, by wymienić pieniądze. Wybierając się do pracy do Holandii na start możesz zabrać ze sobą np. 200 euro — dzięki temu poczujesz się pewniej.

 

Jakie ubrania zabrać na wyjazd do pracy za granicę?

 • Odpowiednie do rodzaju pracy. Dostosuj swoje ubrania do specyfiki pracy, którą będziesz wykonywać. Zabierz strój roboczy, a jeśli Twoje stanowisko wymaga określonego dress codu — wrzuć do walizki np. kilka eleganckich kompletów.
 • Dopasowane do warunków pogodowych. Sprawdź prognozę pogody w danym kraju i spakuj ubrania odpowiednie na różne temperatury. Zadbaj też o swój komfort w trakcie pracy i jeśli wiesz, że większość dnia spędzisz np. w chłodnym magazynie — nie zapomnij o ciepłej bluzie, a nawet bieliźnie termoaktywnej.
 • Wygodne buty to podstawa bez względu na rodzaj wykonywanej pracy. To must have na każdy wyjazd, także ten do pracy za granicę.
 • Bielizna i ubrania na co dzień.

 

Przybory toaletowe i elektronika na wyjazd zarobkowy do Holandii — podstawowa lista

 • Zabierz swoje ulubione kosmetyki, ale pamiętaj o ograniczeniach wagowych bagażu. Te najczęściej obowiązują, jeśli środkiem transportu do pracy za granicę jest samolot.
 • W miejscu Twojego zakwaterowania, możesz mieć dostęp do ręczników i pościeli, ale upewnij się, że tak będzie. W przeciwnym wypadku koniecznie zabierz ze sobą przynajmniej trzy ręczniki i dwa komplety pościeli.
 • Spakuj niezbędne leki, a także recepty, jeśli przyjmujesz leki na stałe. Dobrze, jeśli przed wyjazdem skompletujesz sobie apteczkę pierwszej pomocy na każdą ewentualność. W niej powinny znaleźć się m.in. opatrunki, środki odkażające, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe oraz inne, które uznasz za przydatne.
 • Weź naładowany telefon z włączonym roamingiem. Pamiętaj o ładowarce i adapterze (jeśli potrzebny). Kiedy będziesz już na miejscu, będziesz mógł kupić kartę do telefonu z krajowym numerem. To może okazać się pomocne do codziennego kontaktu, jeśli nie będziesz mieć możliwości bezproblemowego korzystania z Wi-Fi. Jeszcze z Polski możesz zabrać również przenośny modem, dzięki któremu będziesz mieć dostęp do Internetu, gdziekolwiek będziesz.
 • Zapakuj laptop lub inne urządzenia przenośne, z których korzystasz na co dzień, np. tablet, czytnik e-booków, aparat fotograficzny czy słuchawki.

 

Jakie jedzenie zabrać na wyjazd za granicę?

Wybierając się do pracy za granicę, warto zadbać o to, aby mieć ze sobą zapas jedzenia na pierwsze dni. Pomoże Ci to zaoszczędzić czas i pieniądze, a także uniknąć stresu związanego z szukaniem sklepu i kupowaniem produktów w nieznanym języku.

Jakie jedzenie ze sobą zabrać? Przede wszystkim postaw na produkty trwałe i lekkie, które nie ulegną zepsuciu podczas transportu. Dobrym pomysłem będzie  zabranie np. makaronu, ryżu, kaszy oraz suszonych owoców i warzyw. Możesz również zabrać ze sobą orzechy, batony energetyczne i chipsy lub produkty, które spożywasz ze względu na stosowaną dietę. Pamiętaj, że jeśli Twoja dieta opiera się na np. produktach bezglutenowych lub niskowęglowodanowych, po przyjeździe możesz potrzebować więcej czasu na znalezienie sklepu, który ma je w swojej ofercie. Dlatego lepiej, jeśli zabierzesz ze sobą dania dietetyczne, które wystarczą Ci przynajmniej na tydzień.

Pamiętaj też, aby spakować herbatę i kawę oraz dodatki, których używasz do gorących napojów. Ważne jest również, aby zabrać ze sobą zapas wody. Jeśli masz taką możliwość, weź ze sobą nawet kilka butelek. Jedzenie spakuj w szczelne pojemniki, aby nie uległo uszkodzeniu podczas transportu.

 

Pakowanie na wyjazd do pracy za granicę — 5 wskazówek

 1. Pakuj się z rozwagą i weź tylko to, co naprawdę jest Ci potrzebne. Nie zabieraj ze sobą zbędnych rzeczy, które tylko obciążą Twój bagaż.
 2. Zwróć uwagę na limity wagowe i gabarytowe bagażu. Sprawdź je na stronie linii lotniczej lub przewoźnika autobusowego, którym będziesz podróżować.
 3. Spakuj rzeczy w wodoszczelne torby lub walizki. Ochroni to Twoje rzeczy przed zniszczeniem w trakcie transportu.
 4. Zabierz ze sobą kopie najważniejszych dokumentów. W razie zgubienia oryginałów kopie będą niezastąpione.
 5. Pamiętaj o ubezpieczeniu podróżnym. Ubezpieczy Cię ono na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, tj. choroba czy utrata lub zniszczenie bagażu.

 

Wyjazd do pracy za granicą to świetna okazja na poznanie nowej kultury i zdobycie cennego doświadczenia zawodowego. Dobrze spakowany bagaż to połowa sukcesu. Korzystając z naszej listy i wskazówek, bez problemu spakujesz się na wyjazd i będziesz mógł cieszyć się nową przygodą. Powodzenia!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

 
;