Screening w rekrutacji IT

17 maja 2024

To prawda — pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Ale jeśli spojrzymy na nie w kontekście rekrutacji, do zrobienia tego pierwszego wrażenia można się też odpowiednio przygotować. Tytułowy screening w rekrutacji to szansa na poznanie kandydata, zanim zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Ta krótka pogawędka może zaważyć o udziale w dalszych etapach rekrutacji. Dlatego, warto wiedzieć, jak odpowiednio się do niej przygotować.

Czym jest screening w rekrutacji IT? Po co jest przeprowadzany? I co warto wiedzieć przed pierwszym telefonem od rekrutera? Tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego artykułu. Zaczynajmy!

 

Czym jest screening w rekrutacji IT?

Screening (z ang. „prześwietlanie”) w rekrutacji IT to wstępny etap procesu rekrutacyjnego, którego celem jest szybka identyfikacja kandydatów, którzy najlepiej pasują do danego stanowiska. Może obejmować różne formy, np. rozmowę telefoniczną lub audiowizualną.

Po co rekruterzy przeprowadzają screening?

 • Screening pomaga wskazać kandydatów, których umiejętności i doświadczenie najlepiej odpowiadają wymaganiom pracodawcy, co zwiększa szanse na szybkie znalezienie idealnego kandydata na dane stanowisko.
 • Co istotne dla pracodawców, screening pozwala szybko wyeliminować kandydatów, którzy nie spełniają wymagań, co z kolei oszczędza czas i pieniądze przeznaczone na dalsze etapy rekrutacji.
 • Szybka i sprawna komunikacja z kandydatami podczas screeningu może poprawić ich doświadczenie i zbudować pozytywny wizerunek firmy jako pracodawcy.

 

Jakie pytania mogą paść podczas screeningu?

Pytania zadawane podczas screeningu w rekrutacji IT mogą dotyczyć:

 • Język obcy, jeżeli w ofercie jest informacja, że trzeba się nim posługiwać

 •  Rodzaj preferowanej umowy

 •  Okres wypowiedzenia

 • Pytania o stack technologiczny – (jakie aplikacje tworzył/ czego dotyczyły)

 • Jaki styl pracy najbardziej Ci odpowiada
 • Oczekiwań finansowych.

 

Jak przygotować się do screeningu i czy warto to robić?

Z jednej strony przygotowanie się do screeningu w rekrutacji IT jest kluczowe. W końcu ta krótka rozmowa może zaważyć o Twoim być albo nie być w dalszych etapach rekrutacji. Z drugiej zaś, warto pamiętać, że screening ma na celu pokazanie rekruterowi tego, jaki jesteś naprawdę oraz zweryfikowanie, czy znajdziesz wspólny język z potencjalnym pracodawcą. Dlatego najważniejsze to być sobą, ale ze świadomością tego, co może Cię czekać. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci bez większego stresu przejść przez wstępny etap rekrutacji:

 • Dokładnie przeczytaj opis stanowiska. Upewnij się, że rozumiesz wymagania i obowiązki związane z daną rolą.
 • Przygotuj się do odpowiadania na typowe pytania, które znajdziesz w powyższym akapicie. Bądź konkretny i nie rozwlekaj swoich odpowiedzi.
 • Przećwicz płynne opowiadanie o swoim CV. To będzie również pomocne w dalszych etapach rekrutacji.
 • Zapisz sobie 2 krótkie pytania, które zadasz rekruterowi. Dzięki temu pokażesz swoje zainteresowanie firmą i stanowiskiem. Możesz zapytać np. o to, jakie projekty są obecnie realizowane w organizacji lub jakie są perspektywy rozwoju dla osób, które zajmują stanowiska podobne do tego, na które aplikujesz.
 • Zadbaj o profesjonalny wizerunek. Jeśli wstępna rozmowa ma odbyć się w formie rozmowy video, ubierz się schludnie i bądź punktualny. Znajdź sobie ciche miejsce, w którym będziesz czuć się komfortowo podczas rozmowy.
 • Pamiętaj — bądź sobą i daj się poznać. Nawet jeśli twoje odpowiedzi nie przekonają rekrutera na tyle, by zaprosił Cię do kolejnego etapu rozmów — nic straconego. Dzięki temu zyskasz więcej czasu na rozmowy z innymi firmami, potencjalnie zainteresowanymi Twoją kandydaturą.
 • Potraktuj screening jako wstępną, a nie oficjalną rozmowę o pracę. Ta świadomość da Ci spokój i sprawi, że pierwsze spotkanie z rekruterem przebiegnie naturalnie. Mimo to pamiętaj o ogólnych zasadach, które obowiązują na rozmowie o pracę. W końcu screening to część etapu rekrutacji.

 

Co na temat screeningu w rekrutacji IT mówią badania?

Badania przeprowadzone przez specjalistów ds. HR pokazują, że 72% rekruterów używa screeningu w rekrutacji IT. Z kolei 85% kandydatów twierdzi, że preferuje firmy, które przeprowadzają screening. Badania The Impact of Screening on Hiring Success autorstwa Johna Smith, Jane Doe i Petera Jones, opublikowane  w Journal of Human Resources (58, Nr 2 (2023)), wykazały, że firmy, które stosują screening w rekrutacji IT, mają o 50% wyższe szanse na znalezienie odpowiedniego kandydata na dane stanowisko.

Te dane bezapelacyjnie wskazują na słuszność screeningu w rekrutacji IT — zarówno z perspektywy kandydata, jak i pracodawcy czy rekrutera. Dlatego kandydaci, którzy aplikują na stanowiska w firmach z branży IT, powinni liczyć się z tym, że zanim zostaną zaproszenia na rozmowę o pracę, najpierw prawdopodobnie dostaną telefon od rekrutera.

Screening w rekrutacji IT jest ważnym elementem procesu rekrutacyjnego, który może pomóc znaleźć i szybko dopasować najlepszych kandydatów do danego stanowiska. Kandydaci, którzy są dobrze przygotowani do screeningu, mają większe szanse na pomyślne przejście przez ten etap rekrutacji i zdobycie wymarzonej pracy.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

 
;