Rynek pracy w II kwartale 2022 roku — podsumowanie
Kolejny kwartał roku za nami, więc pora na krótkie podsumowanie. Czego nowego dowiedzieliśmy się o kierunku, w jakim zmierza gospodarka? Jakie zmiany przyniesie to na rynku pracy? Czy jest się czego obawiać? A może wręcz przeciwnie — czeka nas wzrost zapotrzebowania na nowych pracowników? Zapraszamy na HR-owe podsumowanie II kwartału 2022 roku.
Spis treści
Inflacja i wzrost cen a poziom płac w Polsce
Jak pokazały minione miesiące, wciąż rosnąca inflacja, a wraz z nią koszt życia, nieuchronnie wiąże się z oczekiwaniami pracowników względem wyższych pensji. Jeszcze do niedawna wskutek pandemii koronawirusa, jedną z największych potrzeb pracowników była elastyczność — praca zdalna lub hybrydowa. Dzisiaj obecna sytuacja gospodarcza zweryfikowała priorytety. Warto podkreślić, że w związku z inflacją, podwyższenie płac wcale nie oznacza, że będziemy zarabiać więcej. Eksperci są zgodni — po podwyżkach, za nową pensję będziemy mogli kupić tyle samo, co przed zmianą wynagrodzenia i wzrostem inflacji.
Zmiana pracy w dobie kryzysu
Wraz z oczekiwaniami wyższych płac zauważalny jest inny, równie ważny trend. Pracownicy, którzy nie otrzymują obietnic wzrostu wynagrodzeń, są skłonni zmienić pracodawcę. Oferty pracy są atrakcyjne, a firmy z brakami kadrowymi prześcigają się w propozycjach, które mają przyciągnąć wykwalifikowanych specjalistów. W związku z tym, częściej niż kiedykolwiek, może powstawać kompresja płac, która oznacza, że nowy pracownik otrzymuje wyższą pensję niż już zatrudniony. To kolejne wyzwanie dla kadry menadżerskiej i właścicieli biznesów.
Większe koszty produkcji wyzwaniem dla przedsiębiorców
Jednym z ważniejszych czynników, kształtujących sytuację na rynku pracy w II kwartale 2022 roku jest niewątpliwie wojna na Ukrainie, która wiąże się ze wzrostem cen energii i żywności w całej Europie. Przedsiębiorcy są zmuszeni do szukania oszczędności i rozwiązań, które pozwolą zachować ciągłość produkcji, a co za tym idzie działalności firmy. Pod tym względem zmianom może ulegać np. poziom zatrudnienia, który w obecnej sytuacji widma kryzysu musi być dostosowany do potrzeb rynkowych i możliwości przedsiębiorstwa, choć przewidywania na II kwartał roku 2022 wskazywały zupełnie odwrotny trend.
Branża spożywcza w Polsce — wzrost zapotrzebowania na pracowników
Jak wiesz z naszego artykułu Wzrost branży spożywczej w Polsce, na skutek powstania Krajowej Grupy Spożywczej S.A. prognozuje się wzrost tej gałęzi gospodarki. Polska ma przejąć rolę jednego z kluczowych producentów żywności dla Europy. Dzięki wsparciu rządowej strategii bezpieczeństwa żywnościowego Polski, pracownicy sektora spożywczego będą w najbliższym czasie jednymi z najchętniej pozyskiwanych.
Emigranci z Ukrainy pracujący w Polsce
Kiedy na początku wojny wydawało się, że polski rynek pracy zaleje fala pracowników z Ukrainy, napawało to optymizmem. Okazało się, że o ile faktycznie, do Polski przybyło kilkaset tysięcy aktywnych zawodowo kobiet z Ukrainy, o tyle wielu mężczyzn, którzy od lat pracowali w Polsce, powróciło do swojego kraju bronić ojczyzny. Takie ruchy dały nie do końca pozytywny bilans. Na miejsce wykwalifikowanych pracowników (głównie z branży produkcyjnej i transportowej) pojawiło się sporo kobiet, których potencjał, nierzadko ze względu np. na wyższe kompetencje, niż wymagane przez pracodawców nie może być w pełni wykorzystany. Potrzeba pracowników, którzy zastąpią lukę powstałą głównie w branży produkcyjnej, a większość kobiet z Ukrainy, przebywających obecnie w Polsce, ma wykształcenie wyższe.
Więcej wpisów
Ile pracują Holendrzy: wymiar godzin pracy w Holandii
Sprawdź, ile godzin pracują Holendrzy i poznaj realia zatrudnienia w Niderlandach. Wymiar godzin, przerwy, benefity i work-life balance.
System płac w Holandii: zarobki, płaca minimalna
Sprawdź aktualne zarobki w Holandii! Płaca minimalna 2024 i stawki w różnych branżach. Wszystko, co warto wiedzieć przed podjęciem pracy w kraju tulipanów.
Zaufaj Ekspertom: Skuteczna rekrutacja kluczowych talentów w twojej firmie
Skuteczna rekrutacja kluczowych talentów: dlaczego warto zaufać ekspertom? Proces, korzyści i sprawdzone metody, które pomagają szybciej znaleźć idealnych kandydatów i budować silniejsze zespoły.