Praca tymczasowa — co znaczy?
Czy warto skorzystać?

Zastanawiasz się nad podjęciem pracy tymczasowej, ale jesteś pełen obaw? Wydaje Ci się, że umowa, którą podpiszesz, nie zagwarantuje Ci podstawowych praw? Czy będziesz mógł skorzystać z urlopu? Czy czas pracy tymczasowej będzie brany pod uwagę podczas wyliczania emerytury? Praca tymczasowa może budzić wątpliwości, dlatego dzisiaj postanowiliśmy je rozwiać. Przekonaj się, że podejmując pracę na czas określony za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, możesz sporo zyskać. A my chętnie ci w tym pomożemy!

 

Praca tymczasowa a ustawa

Zacznijmy od krótkiej definicji pracy tymczasowej. Mogłoby się wydawać, że nie można opacznie zrozumieć tego typu pracy. Tymczasem dużo słyszy się o tym, że praca tymczasowa jest uważana za taką, którą wykonuje się poza granicami kraju. Nic bardziej mylnego. Zgodnie z Ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych praca tymczasowa to wykonywanie na rzecz danego pracodawcy użytkownika określonych zadań przez czas nie dłuższy niż wskazany w ustawie. I tu pojawiają się dwa słowa klucze: pracodawca użytkownik i okres pracy określony w ustawie. Jak więc je rozumieć?

Kim jest pracodawca użytkownik?

Pracodawca użytkownik to podmiot, na którego rzecz pracownik tymczasowy wykonuje daną pracę. Nie jest bezpośrednim zatrudniającym. To agencja pracy tymczasowej kieruje do niego pracownika, któremu ten wyznacza zadania i kontroluje ich wykonanie.

Rola agencji pracy w zatrudnieniu pracownika tymczasowego

W przypadku pracy tymczasowej występują trzy podmioty w relacji pracownik — pracodawca: pracownik tymczasowy, pracodawca użytkownik i agencja pracy tymczasowej. To z tą instytucją pracownik tymczasowy zawiera umowę o pracę na czas określony (lub umowę cywilnoprawną), a nie, jak mogłoby się wydawać, z pracodawcą użytkownikiem.

 

Jak długo pracownik może wykonywać pracę tymczasową?

Pracownik tymczasowy może wykonywać pracę na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nie dłuższy niż łącznie 18 miesięcy w okresie 3 kolejnych lat.

Wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę tymczasową — czy to możliwe?

Umowa o pracę tymczasową rozwiązuje się wraz z terminem wskazanym na dokumencie. Oczywiście w przypadku pracy tymczasowej istnieje możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy przez każdą ze stron. Można to zrobić z trzydniowym wypowiedzeniem (w przypadku, gdy została zawarta na okres krótszy niż 2 tygodnie) lub z jednotygodniowym wypowiedzeniem, kiedy została podpisana na dłużej niż 2 tygodnie.

 

Jakie prace może wykonywać pracownik tymczasowy, a jakie są niedopuszczalne?

Zgodnie z prawem pracownik tymczasowy może wykonywać zadania:

  • mające charakter sezonowy, okresowy lub doraźny (wynikające z zapotrzebowania na pracę),
  • których pracownicy zatrudniani bezpośrednio przez pracodawcę użytkownika nie mogą wykonać w terminie,
  • należące do nieobecnego pracownika zatrudnionego bezpośrednio przez pracodawcę użytkownika (tzw. praca na zastępstwo).

Pracownikowi tymczasowemu nie można natomiast powierzyć niektórych zadań. Zalicza się do nich pracę:

  • szczególnie niebezpieczną,
  • wykonywaną na co dzień przez pracownika, który w danym czasie uczestniczy w strajku,
  • tego samego rodzaju co praca wykonywana przez pracownika pracodawcy użytkownika, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w okresie ostatnich 3 miesięcy poprzedzających przewidywany termin rozpoczęcia wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego, jeżeli taka praca miałaby być wykonywana w jakiejkolwiek jednostce organizacyjnej pracodawcy użytkownika położonej w gminie, na terenie której znajduje się lub znajdowała się jednostka organizacyjna, w której był zatrudniony zwolniony pracownik,
  • wymagającą uzbrojenia pracownika ochrony w broń palną bojową lub przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, których posiadanie wymaga uzyskania pozwolenia.

 

Praca tymczasowa a staż pracy

Jeżeli pracownik tymczasowy był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, świadectwa od agencji pracy tymczasowej powinny być zawsze uwzględniane przy wyliczaniu stażu pracy.

 

Czy będąc w ciąży, można wykonywać pracę tymczasową?

Kobieta w ciąży może wykonywać pracę tymczasową, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jednak ze względu na stan, w jakim się znajduje, należy pamiętać o tym, aby:

  • nie wykonywała pracy stojącej w ciągu dnia dłużej niż 3 godziny,
  • nie dźwigała ciężkich przedmiotów,
  • nie pracowała w porze nocnej, czyli ośmiu godzinach, mieszczących się w przedziale od 21:00 do 7:00,
  • jej łączny czas pracy w ciągu dnia nie przekraczał 8 godzin, co wiąże się z niewykonywaniem pracy w godzinach nadliczbowych,
  • nie brała udziału w podróżach służbowych.

Ciąża a praca tymczasowa i Kodeks pracy

Niezależnie od tego, czy pracownica jest zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, czy na umowę o pracę tymczasową — ciąża w żadnym wypadku nie może powodować ograniczeń w prawach pracownika. Dlatego przepisy regulują prawa ciężarnych pracownic tymczasowych. Od pierwszego dnia ciąży przysługują im prawa określone w Kodeksie pracy. Są to m.in. ograniczenia w wykonywaniu pracy, o których wspomnieliśmy w akapicie powyżej. Warto jednak zwrócić uwagę na kwestię przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu. W przypadku pracowników tymczasowych umowa przedłużana jest jedynie pracownicom mającym łączny co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez daną agencję pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę. W związku z tym pracownica będzie upoważniona do otrzymywania zasiłku, wypłacanego przez ZUS od dnia narodzin dziecka. Przy czym należy pamiętać, że planowany termin rozwiązania umowy musi przypadać po 12 tygodniu ciąży.

 

Praca tymczasowa a urlop wypoczynkowy

Obawiasz się, że będąc zatrudnionym jako pracownik tymczasowy, nie będziesz miał prawa do urlopu wypoczynkowego? Możesz odetchnąć z ulgą. Umowa o pracę tymczasową zapewnia pracownikom prawo do urlopu. Pracownikowi tymczasowemu przysługują 2 dni urlopu za każdy miesiąc wykonywania pracy u danego pracodawcy użytkownika. Należy mu się także ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Co więcej, pracownik tymczasowy może skorzystać z urlopu okolicznościowego oraz urlopu na żądanie, który przysługuje w przypadku pracy tymczasowej wykonywanej na okres min. 6 miesięcy.

 

Skorzystaj z ofert pracy Grupy Progres

 

Więcej wpisów

;