Pierwszy dzień w pracy

– jak się przygotować?

Stres, który dopada kandydatów w trakcie procesu rekrutacji wydaje się znikomy w porównaniu z emocjami pojawiającymi się, gdy zostaliśmy wybrani przez pracodawcę i przed nami pierwszy dzień w nowej firmie. Ten moment dla każdego kandydata oznacza niepewność, jest też wielkim wyzwaniem. Na szczęście nie taki diabeł straszny jak go malują.

Przetrwanie pierwszego dnia w pracy dla wielu z nas wydaje się zadaniem nie do zrealizowania. Niestety, jeśli chcemy rozwijać swoją ścieżkę kariery musimy być przyzwyczajeni do tego typu sytuacji. Jak przygotować się do pierwszego dnia w nowej firmie? Odpowiedź jest prosta – wystarczy kilka kroków, które pozwolą wdrożyć się w życie nowego zespołu bez większych problemów.

Na ogół boimy się tego, czego nie znamy. Dlatego też najlepszą receptą na stres przed pierwszym dniem w pracy jest odpowiednie przygotowanie i wiedza o miejscu, w którym będziemy spędzać dużo czasu. Skąd ją czerpać? Na przykład z Internetu. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej to pierwszy dzień w pracy jest ostatnim dzwonkiem, by tę wiedzę uzupełnić zaglądając na stronę internetową firmy, na której znajdziemy informacje o jej strukturze, pracownikach, realizowanych działaniach czy aktualnych wydarzeniach z życia organizacji. Prześledzenie tych treści z pewnością ułatwi nawiązanie szybkiego kontaktu z nowym przełożonym i kolegami z pracy. Na szczęście wielu również pracodawców stara się ułatwić integrację osoby, która dopiero wkracza na pokład przedsiębiorstwa z załogą zatrudnioną wcześniej.

 

Co nas czeka pierwszego dnia pracy?

Przygotuj się na onboarding. W 66 proc. firm po przyjęciu do pracy nowej osoby już od pierwszego dnia przeprowadza się proces onboardingu. Czekające pracownika szkolenia wstępne są odpowiedzią na potrzebę płynnego wdrożenia w pracę, jaką mają obie strony. W ich efekcie nowy członek organizacji może samodzielnie (bądź przy niewielkim wsparciu mentora) poruszać się w strukturze firmy.

Proces adaptacji jest dla przełożonych niezwykle ważny, bowiem rzutuje na to, czy nowozatrudniony pracownik będzie chciał zostać z nami na dłużej – czy się zaaklimatyzuje i sprawnie wejdzie w nową rolę. Dlatego też już pierwszego decydują się na realizację szeregu działań, mających na celu ułatwienie „wejścia” do przedsiębiorstwa nowemu pracownikowi.

 

Jak zrobić dobre wrażenie pierwszego dnia pracy?

Dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz i z pewnością pomoże w tym punktualność. Spóźnianie, zwłaszcza pierwszego dnia, jest niedopuszczalne, podobnie jak krzykliwy ubiór czy aroganckie zachowanie. Znaczenie mają też tematy jakie poruszamy w trakcie rozmów z nowymi współpracownikami. Najlepiej unikać wymiany poglądów nt. polityki, wiary czy poprzedniego pracodawcy – szczególnie, gdy nie wspominamy go dobrze. Niepożądane jest również plotkowanie i to bez względu na to czy dopiero zaczynamy pracę w danej firmie czy jesteśmy w niej od dłuższego czasu.

A jakie rady dla nowych pracowników mają eksperci Ewa Błaszczyńska – Dyrektor Regionu w Grupie Progres i Paweł Dąbrowski – Dyrektor Regionu w Grupie Progres?

Sprawdźcie na:

 

 

 

Więcej wpisów

Kara więzienia za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca?

Kara więzienia za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca?

Dynamiczny rozwój dostrzegalny na rynku pracy przyciąga do Polski tysiące obcokrajowców poszukujących pracy. Obowiązujące w Polsce przepisy umożliwiają zatrudnienie cudzoziemca spoza UE, jednak ich dynamika oraz różnorodność sprawiają, że pracodawca bardzo często nie dopełnia wszystkich obowiązków ciążących na nim. W konsekwencji uchybienie obowiązków powoduje nielegalne zatrudnienie cudzoziemca, które zagrożone jest karami pieniężnymi i nie tylko.

;