Pierwszy dzień w pracy – jak się przygotować?

Stres, który dopada kandydatów w trakcie procesu rekrutacji wydaje się znikomy w porównaniu z emocjami pojawiającymi się, gdy zostaliśmy wybrani przez pracodawcę i przed nami pierwszy dzień w nowej firmie. Ten moment dla każdego kandydata oznacza niepewność, jest też wielkim wyzwaniem. Na szczęście nie taki diabeł straszny jak go malują.

Stres przed pierwszym dniem w pracy

Przetrwanie pierwszego dnia w pracy dla wielu z nas wydaje się zadaniem nie do zrealizowania. Niestety, jeśli chcemy rozwijać swoją ścieżkę kariery musimy być przyzwyczajeni do tego typu sytuacji. Jak przygotować się do pierwszego dnia w nowej firmie? Odpowiedź jest prosta – wystarczy kilka kroków, które pozwolą wdrożyć się w życie nowego zespołu bez większych problemów.

Przygotowanie do pierwszego dnia pracy zaczyna się już w momencie, gdy dostajemy ofertę pracy. Dla większości osób jest to stresujący moment, który często kończy się nieprzespaną nocą. Na szczęście można to zmienić. Poznaj nasze sposoby na zminimalizowanie stresu przed pierwszym dniem pracy:

  1. Przygotuj się wcześniej. Zadbaj o to, aby dzień przed rozpoczęciem pracy, wszystko było przygotowane – ubranie, torba, dokumenty i wszystko, czego będziesz potrzebować. Dzięki temu unikniesz stresu i pośpiechu rano.
  2. Znajdź informacje o swojej nowej pracy. Przeczytaj dokładnie ofertę pracy i informacje na stronie internetowej firmy, aby dowiedzieć się, czego możesz się spodziewać. To pozwoli Ci lepiej przygotować się do pierwszego dnia i zminimalizować niepewność.
  3. Wyobraź sobie, że jesteś już w pracy. Wyobrażaj sobie, jak wygląda Twoje miejsce pracy, jakie zadania będziesz wykonywać i jakie będą Twoje obowiązki. Dzięki temu poczujesz się bardziej pewnie i przygotowany na nowe wyzwania.
  4. Przyjdź wcześniej. Zadbanie o to, aby być w pracy kilka minut przed rozpoczęciem dnia, pozwoli Ci na spokojne przygotowanie się do nowych obowiązków i poznanie nowych osób.
  5. Skontaktuj się z przyszłym przełożonym. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z przyszłym przełożonym, aby wyjaśnić wątpliwości i poznać oczekiwania firmy.
  6. Pamiętaj o pozytywnych myślach. Skup się na pozytywnych aspektach nowej pracy, takich jak nowe wyzwania, możliwość rozwoju czy nowe znajomości. Unikaj negatywnych myśli, które mogą tylko zwiększyć Twój stres.

Co nas czeka pierwszego dnia pracy?

Przygotuj się na onboarding. W 66 proc. firm po przyjęciu do pracy nowej osoby już od pierwszego dnia przeprowadza się proces onboardingu. Czekające pracownika szkolenia wstępne są odpowiedzią na potrzebę płynnego wdrożenia w pracę, jaką mają obie strony. W ich efekcie nowy członek organizacji może samodzielnie (bądź przy niewielkim wsparciu mentora) poruszać się w strukturze firmy. Przygotujmy się na to, że otrzymamy wiele informacji, a nie wszystko będzie jasne od razu. Pracodawcy zazwyczaj zapewniają nowym pracownikom wprowadzenie do firmy, w którym zostaną przedstawione zasady panujące w firmie, jej historię, cel, wizję i misję. Zapoznamy się również z regulaminem pracy, a także zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Podczas pierwszego dnia pracy powinniśmy również otrzymać informacje dotyczące naszej roli w firmie, zadania, jakie będziemy mieli do wykonania, a także oczekiwania pracodawcy wobec nas. Przede wszystkim warto pamiętać, że w nowym miejscu pracy musimy być otwarci na naukę i zadawanie pytań. Nie musimy znać wszystkiego od razu, ale jesteśmy zobowiązani do przyswajania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności.

Proces adaptacji jest dla przełożonych niezwykle ważny, bowiem rzutuje na to, czy nowozatrudniony pracownik będzie chciał zostać z nami na dłużej – czy się zaaklimatyzuje i sprawnie wejdzie w nową rolę. Dlatego też już pierwszego decydują się na realizację szeregu działań, mających na celu ułatwienie „wejścia” do przedsiębiorstwa nowemu pracownikowi. Pamiętajmy, że pierwszy dzień pracy jest idealną okazją, aby zadać pytania i wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Pracodawca z pewnością będzie zadowolony, jeśli pokażemy zainteresowanie i zaangażowanie w wykonywane zadania.

 

Jak zrobić dobre wrażenie pierwszego dnia pracy?

Dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz i z pewnością pomoże w tym punktualność. Spóźnianie, zwłaszcza pierwszego dnia, jest niedopuszczalne, podobnie jak krzykliwy ubiór czy aroganckie zachowanie. Znaczenie mają też tematy jakie poruszamy w trakcie rozmów z nowymi współpracownikami. Najlepiej unikać wymiany poglądów nt. polityki, wiary czy poprzedniego pracodawcy – szczególnie, gdy nie wspominamy go dobrze. Niepożądane jest również plotkowanie i to bez względu na to czy dopiero zaczynamy pracę w danej firmie czy jesteśmy w niej od dłuższego czasu.

W trakcie pierwszego dnia pracy warto również zachować pozytywną postawę. Przyjęcie nowych pracowników może być dla firmy trudne i wymagać nieco więcej czasu i energii, dlatego ważne jest, abyśmy byli uśmiechnięci i otwarci. Pozytywna energia zawsze przyciąga innych ludzi i sprawia, że współpraca z nowym zespołem staje się łatwiejsza i przyjemniejsza. Warto również starać się być pomocnym dla innych, szczególnie jeśli mamy doświadczenie w podobnej pracy. Pokazanie, że jesteśmy zaangażowani i zależy nam na dobrym funkcjonowaniu firmy może przyspieszyć proces zaadaptowania się w nowym miejscu pracy.

Podczas pierwszego dnia pracy ważne jest również, aby poznać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Przestrzeganie tych zasad jest nie tylko ważne dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa, ale również dla funkcjonowania całej firmy. Pracodawca z pewnością będzie docenił nasze zainteresowanie tym tematem oraz skrupulatność w przestrzeganiu zasad.

Oprócz powyższych kwestii, ważne jest również zadbanie o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Praca może być wymagająca i stresująca, dlatego warto dbać o siebie, aby być w jak najlepszej formie. Dobrze przespać się przed pierwszym dniem pracy, zjeść zdrowe i pożywne śniadanie, a także zadbać o odpowiednią ilość wody i ruchu w ciągu dnia.

Podsumowując, pierwszy dzień pracy jest zawsze wyzwaniem, ale jednocześnie okazją do pokazania swojego zaangażowania i chęci do pracy. Przygotowanie się odpowiednio do tej sytuacji może pomóc nam w lepszym zaadaptowaniu się w nowym otoczeniu, a tym samym w osiągnięciu sukcesu w nowej pracy.

 

 

Więcej wpisów

Nastroje i koniunktura vs. rekrutacyjna rzeczywistość

Nastroje i koniunktura vs. rekrutacyjna rzeczywistość

Przez krajowy rynek pracy i polską gospodarkę przebiega wyraźna granica dzieląca branże na te, które – mimo dynamicznej sytuacji – nadal mają się całkiem dobrze oraz te znajdujące się w gorszej sytuacji. Co widać również w rekrutacji. Mimo osłabienia popytu na pracowników nadal wiele wolnych miejsc czeka w branży spożywczej, handlu detalicznym, produkcji czy logistyce.

;