Spis treści
Kompetencje twarde czy miękkie — które z nich doceni rekruter?
Nie wiesz, w którym kierunku iść, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? Postawić na rozwój kompetencji miękkich czy wziąć udział w technicznych kursach zawodowych? Co tak naprawdę bardziej doceni Twój potencjalny pracodawca? Przekonaj się, które kompetencje warto rozwijać, by zostać zauważonym i wyróżnić się na tle konkurencyjnych CV.
Kompetencje miękkie i twarde
Każdy z nas ma jakieś kompetencje miękkie. Niektórzy mają je rozwinięte bardziej, inni mniej. Jedno jest pewne — da się, a nawet trzeba, nad nimi pracować. Szczególnie wtedy, kiedy staramy się o nowe stanowisko lub szukamy swojej pierwszej pracy. Czym tak naprawdę są te kompetencje miękkie? To zbiór umiejętności interpersonalnych. Nie da się ich zmierzyć za pomocą skali, ocen i poziomów. Można je natomiast zweryfikować w konkretnych sytuacjach. Kompetencje miękkie mogą określać typ osobowości.
Kompetencje twarde to nic innego jak wiedza i umiejętności, nabyte podczas nauki. Możemy zaliczyć do nich to, co wynieśliśmy ze szkoły i studiów oraz dodatkowych kursów. W przeciwieństwie do kompetencji miękkich można je zmierzyć i określić np. za pomocą skali lub poziomów. Kompetencje twarde to te, które najczęściej są udokumentowane i pozwalają nam na wykonywanie określonego zawodu. To nimi kierujemy się przy wyborze ogłoszeń, w odpowiedzi, na które zamierzamy aplikować.
Kompetencje miękkie- przykłady
- asertywność
- dobra organizacja pracy
- wysoka kultura osobista
- skuteczne radzenie sobie ze stresem
- otwartość na nowe wyzwania
- umiejętność pracy pod presją czasu
Umiejętności twarde
Umiejętności twarde są kluczowe w wielu dziedzinach, takich jak na przykład informatyka, nauki ścisłe, finanse, inżynieria, produkcja i wiele innych. Posiadanie umiejętności twardych jest niezwykle ważne, aby móc wykonywać określone zadania i osiągać wyznaczone cele w pracy zawodowej.
Wybrane kompetencje twarde
- prawo jazdy np. kat. B
- znajomość języków obcych, np. angielskiego na poziomie C1
- doświadczenie w pracy z pakietem MS Office
- umiejętność obsługi programów graficznych
- obsługa maszyn CNC
Jakie kompetencje liczą się dla pracodawców — miękkie czy twarde?
Bezsprzecznie to kompetencje twarde są tymi podstawowymi. Mają znaczenie zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i kandydata na dane stanowisko. To od nich zależy która kandydatura będzie rozpatrywana oraz czy w ogóle zostanie złożona. Nie da się jednak ukryć, że to miękkie umiejętności kandydatów coraz bardziej liczą się dla pracodawców. Dlaczego? Po pierwsze trudniej się ich nauczyć. Wypracowanie asertywności, czy pewności siebie potrafi zająć sporo czasu. Po drugie kompetencje twarde będą efektywnie wykorzystywane tylko wtedy, kiedy zostaną podparte miękkimi. Dopiero wtedy tak naprawdę mają znaczenie. Co więcej, kompetencje miękkie mają ogromny wpływ na atmosferę i kulturę pracy. Oba rodzaje umiejętności kandydata są weryfikowane na rozmowie kwalifikacyjnej. Najczęściej to w kolejnych etapach rozmów rekrutacyjnych, podczas zadań, kandydat może wykazać się umiejętnościami twardymi. Wtedy w praktyce ma szansę udowodnić to, co widnieje w CV. Warto to sobie umożliwić, pokazując się z najlepszej strony, przy wykorzystaniu kompetencji miękkich.
Warto podkreślić, że umiejętności miękkie i twardze są ze sobą powiązane i uzupełniają się. Wymagają one jednak różnych podejść w procesie szkolenia i doskonalenia. W przypadku umiejętności twardych, szkolenia i kursy mogą pomóc w zdobyciu niezbędnej wiedzy i umiejętności. Natomiast w przypadku umiejętności miękkich, konieczne jest bardziej indywidualne podejście, skupiające się na praktycznych przykładach i ćwiczeniach.
Które kompetencje miękkie warto umieścić w CV?
Zarówno kompetencje miękkie, jak i twarde mają swoje odpowiednie miejsce w CV. Warto wyszczególnić wszystkie z nich, aby zwiększyć szansę na rozmowę kwalifikacyjną i kto wie, być może na zdobycie wymarzonego stanowiska. Wiemy, które kompetencje miękkie na pewno przykują wzrok pracodawcy. Oto najważniejsze z nich:
- dyscyplina i dobra organizacja pracy,
- umiejętność pracy pod presją czasu,
- kreatywność,
- komunikatywność oraz odwaga,
- ciekawość i chęć rozwoju,
- umiejętność pracy w zespole
- zdolności przywódcze.
Podsumowując, kompetencje miękkie i twarde są ważnymi elementami w karierze zawodowej każdej osoby. Umiejętności twarde dotyczą wiedzy technicznej i umiejętności praktycznych, natomiast umiejętności miękkie obejmują cechy osobowości, takie jak umiejętność pracy w zespole, komunikację, przywództwo, zdolność do rozwiązywania problemów oraz podejmowania decyzji. Ważne jest, aby w swoim CV zawrzeć zarówno umiejętności miękkie, jak i twarde, ponieważ to daje pracodawcom pełniejszy obraz naszych zdolności. Rozwój kompetencji miękkich jest kluczowy w obecnych czasach, kiedy to umiejętności interpersonalne i umiejętność pracy zespołowej są coraz bardziej pożądane przez pracodawców. Ostatecznie, równowaga między kompetencjami miękkimi a twardymi jest kluczem do osiągnięcia sukcesu zawodowego i satysfakcji z pracy.
Grupa Progres
Więcej wpisów
Ile pracują Holendrzy: wymiar godzin pracy w Holandii
Sprawdź, ile godzin pracują Holendrzy i poznaj realia zatrudnienia w Niderlandach. Wymiar godzin, przerwy, benefity i work-life balance.
System płac w Holandii: zarobki, płaca minimalna
Sprawdź aktualne zarobki w Holandii! Płaca minimalna 2024 i stawki w różnych branżach. Wszystko, co warto wiedzieć przed podjęciem pracy w kraju tulipanów.
Zaufaj Ekspertom: Skuteczna rekrutacja kluczowych talentów w twojej firmie
Skuteczna rekrutacja kluczowych talentów: dlaczego warto zaufać ekspertom? Proces, korzyści i sprawdzone metody, które pomagają szybciej znaleźć idealnych kandydatów i budować silniejsze zespoły.