fbpx

Czego unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

14 sierpnia 2019

PROGRES

Rozmowa kwalifikacyjna jest dla wielu z nas bardzo stresującą częścią szukania pracy. Zatem dlaczego wiele osób zmniejsza swoje szanse na zdobycie pracy przychodząc na spotkanie nieprzygotowanym? Jako doświadczony rekruter zdradzę Wam sekret.. Wykorzystaj swoją szansę i przygotuj się. ZAWSZE warto być przygotowanym, bo nawet jeśli nie spełniasz wszystkich oczekiwań pracodawcy, Twoja motywacja może wpłynąć na pozytywną decyzję rekrutera. Dodatkowo stres jest mniejszy 😉

Dlatego drogi Kandydacie zachęcam abyś „odrobił” pracę domową i dowiedział się: do jakiej firmy aplikowałeś, na jakie stanowisko i dlaczego.

 

Poniżej, w dużym skrócie znajdziesz wskazówki, dzięki którym dowiesz się, czego unikać podczas rozmowy rekrutacyjnej.

 1. Nie spóźniaj się. Jeśli jednak nie dasz rady być na czas, uprzedź o tym rekrutera. Pierwsze wrażenie robi się tylko… raz.
 2. Jeśli musisz odwołać spotkanie, zadzwoń i poproś o przełożenie terminu.
 3. Nie przychodź za wcześnie. Sprawdź ile czasu zajmie Ci dojazd, jeśli przyjdziesz wcześniej poczekaj.
 4. Unikaj ekstrawagancji w ubiorze – jeśli jesteś osobą śledzącą trendy w modzie – możesz zaakcentować to stylowymi dodatkami. Pamiętaj jednak, że rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie biznesowe, dlatego strój powinien być dostosowany do tej sytuacji i stanowiska.
 5. Nie okazuj zdenerwowania. Każdej rozmowie może towarzyszyć stres. Pokaż jednak, że potrafisz kontrolować emocje. Pracodawca chce widzieć przed sobą osobę, która da sobie radę w różnego rodzaju stresujących sytuacjach, jakie zdarzają się w miejscy pracy.
 6. Nawet jeśli jesteś pewien swoich kompetencji niedopuszczalne jest nieprzygotowanie do rozmowy. Informacje nt. firmy, do której wysłałeś CV i stanowiska, o które się ubiegasz to absolutne minimum. Jeśli uczestniczysz w rekrutacji ukrytej – zawsze możesz zapytać rekrutera o wskazówki dot. przygotowania do spotkania.
 7. Nie każ ciągnąć się za język, ale i nie popadaj w gadulstwo, nie spoufalaj się.
 8. Na pytania dotyczące Twojego doświadczenia nie odpowiadaj, że wszystko jest w CV. Rekruter zadaje pytania, bo to jego praca 😉, jak inaczej miałby Cię poznać?
 9. Unikaj hipotetycznych wypowiedzi. Odpowiadaj konkretnie mówiąc o wyzwaniach, z którymi sobie poradziłeś w przeszłości.
 10. Nie mów źle o obecnym/ byłym pracodawcy.
 11. Nie okazuj znudzenia. Po drugiej stronie jest człowiek, którego być może spotkasz w innej sytuacji – zawodowej, bądź prywatnej. Kultura osobista zawsze jest w modzie.
 12. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Bądź naturalny.

 

Pamiętaj, jeśli przygotujesz się do spotkania rekrutacyjnego zwiększysz swoje szanse
na zatrudnienie. Jako osoba z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu rekrutacji miewam sytuacje, w których wracam do kandydatów, którzy „wypadli” dobrze, przy okazji następnych projektów rekrutacyjnych. Warto pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie z drugą osobą, której warto okazać szacunek. Dlaczego? Ponieważ świadczy to o naszej kulturze osobistej, po prostu.

 

Kamila Dowgiałło – Specjalista ds. Personalnych Grupy Progres

Więcej wpisów

;