Sourcing w rekrutacji IT — sekrety pozyskiwania kandydatów pasywnych

11 czerwca 2024

Jeśli można powiedzieć coś pewnego na temat branży IT, jest to zdecydowanie fakt, że rynek informatyczny dynamicznie się rozwija. Wraz z nim rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. Jednak znalezienie odpowiednich kandydatów może być wyzwaniem, zwłaszcza w obliczu rosnącej konkurencji o talenty. Właśnie dlatego rekruterzy, zamiast czekać na odpowiedź kandydata na ogłoszenie o pracę, wychodzą mu naprzeciw.

Aktywnie poszukują pracowników, docierając do pasywnych kandydatów, którzy mają już zatrudnienie i nie poszukują nowego. Sourcing — bo o nim mowa — staje się coraz ważniejszą strategią w rekrutacji IT.

Dlaczego warto stosować sourcing w rekrutacji IT? Jak robić to dobrze, by nie zniechęcić kandydatów, którzy potencjalnie nie są zainteresowani zmianą pracodawcy? I gdzie ich szukać? Pora rozwiać wątpliwości!

Sourcing w rekrutacji IT — co to jest?

Sourcing jest często utożsamiany z rekrutacją. Tymczasem jest jej częścią, a nie samym procesem rekrutowania pracownika. Zadaniem sourcera jest znalezienie osoby, która idealnie pasuje do danego stanowiska i przekonanie jej do wzięcia udziału w rekrutacji.

Sourcing polega na aktywnym poszukiwaniu takich kandydatów, nawet jeśli nie odpowiadają na ogłoszenie o pracę z własnej inicjatywy. Pozwala to na dotarcie do szerszego grona potencjalnych pracowników i zwiększenie szans na znalezienie idealnego kandydata. Kiedy już kandydat pasywny (osoba aktualnie zatrudniona, która nie szuka aktywnie nowej pracy) wyrazi chęć wzięcia udziału w rekrutacji, zaczyna się praca rekrutera.

Gdzie sourcer może szukać kandydatów pasywnych?

Sourcing różni się od tradycyjnych metod rekrutacji, tj. ogłoszenia o pracę czy targi pracy. Zamiast czekać na zgłoszenia kandydatów, rekruterzy aktywnie wyszukują ich np. poprzez:

 • media społecznościowe: LinkedIn, Facebook, X,
 • bazy danych kandydatów, którymi dysponuje agencja zatrudnienia,
 • popularne portale zrzeszające osoby poszukujące pracy oraz te, które mają już zatrudnienie, jednak nadal ich konta są tam aktywne,
 • networking — spotkania branżowe, konferencje,
 • strony internetowe firm z branży, fora tematyczne, blogi.

 

Dlaczego warto stosować sourcing w rekrutacji IT?

Wśród najważniejszych zalet stosowania sourcingu w rekrutacji, warto wskazać przede wszystkim:

 • Dostęp do szerszego grona kandydató Sourcing pozwala na dotarcie do osób, które niekoniecznie szukają nowej pracy lub nie aplikują na tradycyjne ogłoszenia, ale świetnie pasują do wymagań potencjalnego pracodawcy i mogłyby być ważną częścią zespołu, gdyby do niego dołączyły.
 • Szybszy proces rekrutacji. Aktywne poszukiwanie kandydatów pozwala na skrócenie czasu potrzebnego na znalezienie odpowiedniej osoby.
 • Oszczędność pieniędzy przeznaczonych na proces rekrutacji. Sourcing może być bardziej opłacalny niż tradycyjne metody rekrutacji, ponieważ pozwala na dotarcie do kandydatów, którzy są bardziej dopasowani do stanowiska.
 • Większa efektywność rekrutacji. Zwiększa szanse na znalezienie idealnego kandydata, co przekłada się na lepsze wyniki firmy.

 

Jak pracownicy z branży IT postrzegają sourcing? Strategia win-win

Może wydawać się, że sourcing to nachalna metoda stosowana do rekrutacji pracowników. Ze względu na to wielu pracodawców ma opory przed wdrożeniem tej metody do swoich procesów. Tymczasem okazuje się, że pracownicy z branży IT cenią sobie taki sposób zbierania propozycji pracy. To dla nich wygodne, nie jest czasochłonne, ale to nie wszystko!

Sourcing pokazuje możliwości, o których nie wiedzieli

Sourcing pozwala pracownikom IT na dostęp do szerszego grona potencjalnych pracodawców niż tradycyjne metody rekrutacyjne. Oznacza to, że mogą znaleźć oferty pracy, o których nie wiedzieliby z innych źródeł, a które mogą być idealnie dopasowane do ich umiejętności, doświadczenia i preferencji.

Programiści chcą większej kontroli nad swoim zatrudnieniem — sourcing to umożliwia

Podczas sourcowania pracownicy IT sami decydują, z kim chcą rozmawiać i z jakimi ofertami pracy chcą się zapoznać. Mają większą kontrolę nad procesem rekrutacji i mogą wybrać firmy, które najbardziej ich interesują. Co więcej, pracownicy IT, z którymi kontaktują się sourcerzy, mają większe możliwości negocjowania warunków pracy, tj. wynagrodzenie, świadczenia i benefity.

Możliwość budowania sieci kontaktów

Sourcing to świetny sposób na budowanie sieci kontaktów z sourcerami i z firmami z branży. Może to być przydatne w przyszłości, gdy specjalista IT będzie szukał nowej pracy lub chciał zmienić ścieżkę kariery.

Czas to pieniądz!

Sourcing może być bardziej efektywnym sposobem na znalezienie pracy niż tradycyjne metody rekrutacyjne. Dlaczego? Po pierwsze specjalista IT nie ma presji — nie musi szukać pracy, ponieważ jest już zatrudniony. Po drugie, nawet jeśli przeszło mu przez myśl to, że chciałby zmienić miejsce zatrudnienia, nie musi poświęcać na to czasu i przeglądać setek ogłoszeń o pracę, które mogą nie być dla niego odpowiednie. Może zachować ciągłość zatrudnienia i… czekać. Kiedy zostanie wyszukany przez sourcera, dostanie konkret — propozycję skrojoną na miarę jego potrzeb.

 

Jak skutecznie wykorzystać sourcing w rekrutacji IT? 5 wskazówek

Aby skutecznie wykorzystać sourcing w rekrutacji IT, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 1. Sprecyzuj jasne wymagania dla stanowiska. Dokładnie określ umiejętności, doświadczenie i cechy osobowości, których szukasz u kandydata.
 2. Stwórz profil idealnego kandydata — personę. Zdefiniuj, czym charakteryzuje się idealny kandydat na dane stanowisko. Wskaż przede wszystkim, jakie powinien mieć doświadczenie, kompetencje i oczekiwania finansowe. Pomoże to w ukierunkowaniu poszukiwań.
 3. Stwórz bazę narzędzi, z których będzie korzystać sourcer. Pamiętaj o sile mediów społecznościowych. Jeśli dysponujesz kontaktami do kandydatów z poprzednich rekrutacji — przejrzyj je i zbuduj bazę z tych, którzy najlepiej odpowiadają wymaganiom na dane stanowisko. Co istotne — największymi i najbardziej dopasowanymi bazami kandydatów dysponuje agencja rekrutacji. To jeden z wielu powodów, dla których warto powierzyć sourcing specjalistom.
 4. Buduj relacje. Nawiązuj kontakt z potencjalnymi kandydatami, nawet jeśli nie są aktualnie zainteresowani nową pracą. Rób to w nieoczywisty sposób tak, by zwrócić uwagę rozmówcy, a jednocześnie nie zniechęcić go do udziału w rekrutacji, o której do tej pory nawet nie wiedział. Jeśli nie będzie zainteresowany zmianą pracy teraz, łatwiej będzie wrócić do podobnej rozmowy w przyszłości.
 5. Monitoruj trendy IT. Bądź na bieżąco z najnowszymi technologiami i trendami na rynku — to pomoże Ci zacząć rozmowę i powiązać możliwości rozwoju w firmie z wymaganiami, jakie mogą mieć kandydaci.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

 
;