Benefity w IT, czyli żegnajcie owocowe czwartki, witajcie spersonalizowane dodatki do pracy

25 marca 2024

Branża IT z jednej strony słynie z atrakcyjnych wynagrodzeń. Z drugiej zaś, trudno o bardziej konkurencyjne środowisko pracy pod względem benefitów. Te, mimo, że nie są najważniejszym kryterium przy wyborze pracodawcy, mają znaczenie dla specjalistów IT. Jakie dokładnie?

Czego oczekują programiści? I jak przygotować ofertę benefitów, która zachęci najlepszych specjalistów do udziału w rekrutacji? Sprawdźmy to! I powiedzmy sobie szczerze — pora zapomnieć o owocowych czwartkach, a skupić się na indywidualnych potrzebach pracowników.

 

Czym są benefity w IT?

Benefity w IT to nie tylko dodatki, ale realny wpływ na komfort pracy, zdrowie i satysfakcję. W wyjątkowych sytuacjach spersonalizowane, unikatowe, a tym samym atrakcyjne benefity mogą przeważyć o wyborze miejsca pracy, nawet jeśli konkurencja oferuje wyższe wynagrodzenie. Dodatki do umownego wynagrodzenia i podstawowej opieki zdrowotnej budują lojalność i zaangażowanie pracowników, a to przekłada się na ich produktywność i jakość pracy.

 

Znaczenie benefitów dla programistów — czego oczekują specjaliści?

Dla programistów benefity są często tak samo ważne, jak wynagrodzenie. Atrakcyjne dodatki mogą pomóc firmie przyciągnąć i utrzymać najlepszych specjalistów. Benefity w IT mogą również poprawić morale i produktywność pracowników. Badania rynkowe pokazują, że programiści cenią benefity, które pozwalają im na:

 • utrzymanie zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym,
 • ciągły rozwój zawodowy,
 • dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne,
 • oszczędność czasu i pieniędzy.

 

Benefity w IT, które znamy

Jednymi z najpopularniejszych benefitów w branży IT to niezmiennie dodatki finansowe. Oprócz konkurencyjnego wynagrodzenia popularne są premie, bonusy, a nawet dofinansowanie do PPK. Poza tym nie można zapomnieć o prywatnym ubezpieczeniu na życie, czy kartach MultiSport — choć te benefity są już traktowane bardziej jako standard, a nie dodatkowa korzyść.

 

Benefity zdrowotne i well-being

Prywatna opieka medyczna to już standard w IT. Do tego dochodzą pakiety sportowe, dofinansowanie do sportu i rekreacji, programy well-being. Coraz więcej firm dba o zdrowie psychiczne swoich pracowników, oferując im opiekę psychologiczną i fizjoterapeutyczną. Wśród benefitów zdrowotnych i well-being najbardziej atrakcyjne są przede wszystkim:

 • prywatna opieka medyczna z rozszerzonym pakietem badań i zabiegów,
 • pakiety sportowe obejmujące karnety na siłownię, basen, czy zajęcia fitness,
 • dofinansowanie do sportu i rekreacji, np. do biegania, jazdy na rowerze lub wycieczek górskich,
 • programy well-being obejmujące warsztaty z zakresu zdrowego żywienia, radzenia sobie ze stresem, mindfulness (z ang. uważność — technika polegająca na świadomym zwracaniu uwagi na otaczający świat i wewnętrzne doświadczenia, bez oceniania ich),
 • opieka psychologiczna i fizjoterapeutyczna,
 • dostęp do strefy relaksu w biurze.

 

Elastyczność i komfort pracy mają znaczenie

Możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej to must-have wśród benefitów IT. Tuż obok plasuje się elastyczny czas pracy, możliwość dostosowania go do swoich potrzeb. Nie można zapomnieć również o dodatkowych dniach urlopowych, dofinansowaniu do żłobka czy opieki nad dziećmi, co ułatwia godzenie życia zawodowego z prywatnym. Mówiąc o komforcie pracy, warto podkreślić znaczenie benefitów takich jak:

 

 • możliwość pracy z biura coworkingowego, czyli z przestrzeni biurowej, w której różne osoby i zespoły pracują w jednym miejscu niezależnie od siebie,
 • dostęp do komfortowego biura z ergonomicznym stanowiskiem pracy,
 • bezpłatne napoje i przekąski w biurze,
 • rozliczanie z wykonanej pracy na zasadzie rezultatu, a nie godzin spędzonych przy biurku,
 • możliwość skorzystania z pralni chemicznej lub prasowania na terenie biura, co jest ogromną zaletą w przypadku nagłych wyjazdów służbowych lub spotkań.

 

Rozwój i edukacja na wysokim miejscu w rankingu benefitów w branży IT

Branża IT stawia na ciągły rozwój. Firmy chętnie dofinansowują swoim pracownikom szkolenia, kursy językowe, konferencje. Dostęp do platform e-learningowych (szczególnie w zakresie nauki języków obcych) i bibliotek to kolejny sposób na wspieranie rozwoju pracowników. Jakie jeszcze benefity rozwojowe w branży IT warto rozważyć? Mamy kilka ciekawych propozycji!

 • Możliwość udziału w konferencjach i branżowych wydarzeniach.
 • Programy mentoringowe i coachingowe.
 • Wewnętrzne szkolenia i warsztaty.
 • Budżet na rozwój osobisty.

 

Benefity w branży IT — jak zbudować atrakcyjną ofertę dla pracowników?

Innowacyjne benefity, dopasowane do potrzeb programistów, mogą stać się atutem firmy w walce o talenty. Zanim zaczniesz wypisywać z głowy dodatki dla przyszłych i obecnych pracowników, zastanów się, czego tak naprawdę potrzebują. Równie ważne jest to, by benefity były spójne z wartościami firmy i kulturą organizacyjną. Ale od czego zacząć?

 

Zrób research na rynku i sprawdź, co oferują Twoi konkurenci. Dobrą praktyką jest także przeprowadzenie ankiety wewnątrz firmy, a gdy pojawi się okazja — indywidualne pytanie pracowników o ich oczekiwania względem benefitów. W ankiecie możesz wykorzystać pytania, które dadzą Ci konkretny feedback, np.:

 • Z jakich benefitów korzystasz lub korzystałeś w poprzednim miejscu pracy?
 • Czego brakuje Ci w aktualnej ofercie benefitów?
 • Czy któreś z benefitów są dla Ciebie zupełnie zbędne? Z których nie korzystasz?
 • Dlaczego nie korzystasz z benefitów, które wskazałeś w punkcie wyżej?

 

Pamiętaj — jeśli proponowane przez ankietowanych benefity nie są w Twoim zasięgu, ponieważ np. przekraczają budżet lub prowadzisz firmę w małej miejscowości, w której możliwości dodatków pracowniczych są ograniczone — idź na kompromis. Oferuj realne i dopasowane do oczekiwań Twoich pracowników benefity w IT. Nie wydawaj pieniędzy na to, z czego twój zespół nie korzysta.

 

Przyszłość benefitów w branży IT — na co powinni przygotować się pracodawcy?

Rynek benefitów w branży IT stale ewoluuje, odpowiadając na zmieniające się potrzeby pracowników. Coraz większą popularność zyskują benefity związane z well-beingiem, work-life balance i rozwojem osobistym. Personalizacja benefitów i elastyczność w ich doborze to przyszłość employer brandingu w IT. Pracownicy będą chcieli móc wybierać benefity, które odpowiadają ich potrzebom i preferencjom. Firmy będą musiały być gotowe na dostosowanie dodatków pracowniczych do indywidualnych oczekiwań.

 

A gdyby tak zapewnić pracownikowi osobistego asystenta?

Dobrze przeczytałeś — w powyższym nie ma błędu. Tak, proponujemy Ci rozważenie benefitu na miarę naszych czasów i wymagań branży IT. Ciągły pośpiech, natłok obowiązków i chęć zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym mogą być wyzwaniem. Dlatego zapewnienie pracownikom dostępu do wirtualnego asystenta to rozwiązanie, które zyskuje na popularności. Asystent może pełnić funkcję nie jednego, a kilku benefitów, poprzez pomoc pracownikom np. w załatwianiu codziennych spraw, czy w opiece nad domowymi zwierzętami.

 

Niestandardowe benefity w branży IT

Oprócz tradycyjnych benefitów, firmy mogą wyróżnić się na rynku pracy, oferując niestandardowe rozwiązania, takie jak:

 • opieka weterynaryjna — refundacja kosztów wizyt u weterynarza, szczepień i innych zabiegów dla zwierząt domowych,
 • przedszkole lub żłobek pracowniczy,
 • urlopy menstruacyjne,
 • możliwość przyprowadzania zwierząt domowych do biura.

Oferowanie niestandardowych benefitów może być kluczowym czynnikiem w przyciąganiu i utrzymaniu talentów w firmie. Pokazuje to, że firma dba o swoich pracowników i troszczy się o ich komfort życia oraz well-being.

Wraz z rozwojem branży IT, benefity stają się coraz bardziej konkurencyjne i zróżnicowane, dopasowane do indywidualnych potrzeb pracowników. Firmy coraz częściej rozumieją, że benefity to nie tylko sposób na przyciągnięcie talentów, ale również na budowanie zaangażowania i lojalności wśród obecnych pracowników. Innowacyjne, spersonalizowane dodatki mogą stać się atutem firmy w walce o najlepszych specjalistów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

 
;