Relokacja okiem pracownika i pracodawcy
Obecnie relokacja pracowników mało kogo dziwi. Absolwenci studiów chętnie decydują się na zmianę miejsca zamieszkania. To, jakie stanowisko zajmują i w jakiej firmie pracują, liczy się bardziej niż miejsce, w którym żyją. Dlaczego i kto podejmuje się relokacji? Czy są zawody, które bardziej niż inne są ku temu skłonne? I jak zachęcić pracownika do podjęcia tak ważnej, życiowej decyzji? O tym wszystkim przeczytasz w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Relokacja pracowników — krótka definicja
Relokacja polega na przeniesieniu pracownika do innej miejscowości lub kraju w związku z rozwojem działalności przedsiębiorstwa. Może dotyczyć pracowników, którzy są już w strukturze organizacji, a także tych, którzy ubiegają się o zatrudnienie lub przeniesienie na inne stanowisko w firmie.
Dlaczego pracodawca decyduje się na relokację pracowników?
Istnieje kilka podstawowych przyczyn, dla których pracodawca decyduje się na relokację swoich pracowników. Dzieje się tak, m.in. dlatego, że:
- tworzy nowy oddział w innej lokalizacji i chce delegować do jego rozwoju sprawdzonych pracowników, którzy poprowadzą nową filię,
- szuka specjalistów na terenie całego kraju lub poza jego granicami, ze względu na trudności znalezienia odpowiedniego kandydata w najbliższej okolicy,
- podejmuje nowe decyzje strategiczne związane ze zmianami celów i potrzeb firm, przenoszeniem oddziałów, a nawet siedziby całej firmy,
- chce poszerzyć działalność swojego przedsiębiorstwa.
Jak pracownik może skorzystać na relokacji?
Jakie są korzyści relokacji dla pracowników? To pytanie zadaje sobie każdy, kto stoi przed podjęciem decyzji o zmianie miejsca zamieszkania w związku z pracą. Oto najważniejsze z nich:
- możliwość rozwoju zawodowego i prywatnego,
- zdobywanie doświadczenia i kształtowanie ścieżki kariery,
- poznawanie nowej kultury i obyczajów,
- wyższe wynagrodzenie, adekwatne do kosztów życia w kraju, do którego pracownik się przeprowadził.
Dodatkowe korzyści z relokacji
Ponadto pracownicy decydują się na relokację z uwagi na benefity od pracodawcy. Czego mogą się spodziewać?
- Zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w związku z podróżą i przeprowadzką.
- Pracodawca może pomóc znaleźć mieszkanie, finansować je na czas poszukiwania stałego miejsca zamieszkania, a w niektórych przypadkach opłacać czynsz przez cały okres pobytu.
- Dodatkowe benefity dla rodziny relokowanego pracownika, np. wsparcie w znalezieniu przedszkola dla dzieci lub pracy dla partnera.
- Pomoc pracodawcy w przystosowaniu się do nowego środowiska.
Warto pamiętać, że żadna z podanych korzyści nie jest obowiązkowa, ani uregulowana prawnie. To, jakie benefity wiążą się z relokacją, zależy od umowy między pracownikiem a pracodawcą.
Relokacja pracownika- dlaczego warto?
Wśród pracowników, którzy mogą zdecydować się na relokację, istnieją grupy, które zrobią to chętniej niż inne. Zalicza się do nich:
- młodych ludzi, którzy nie założyli jeszcze rodzin,
- osoby, które dopiero ukończyły studia i zamierzają podjąć pierwszą pracę,
- absolwenci studiów z mniejszych miast, szukający perspektyw rozwoju,
- byli studenci, którzy w ramach programów uczelnianych wyjeżdżali na zagraniczne wymiany, tj. Erasmus,
- osoby, wykonujące zawody wymagające mobilności, np. handlowcy,
- pracownicy wyższych szczebli w hierarchii organizacji, nastawieni na sukces i chętnie podejmujący nowe wyzwania zawodowe i prywatne.
Więcej wpisów
Współpraca z Agencją Rekrutacyjną: Eksperckie Podejście do Rekrutacji i Rynku Pracy
Dowiedz się jak Grupa Progres pomaga pracodawcom w rekrutacji najlepszych talentów na dynamicznym rynku pracy w Polsce. Innowacyjne podejścia, narzędzia rekrutacyjne i doświadczenie ekspertów gwarantują sukces Twojej organizacji.
Zasady legalnej pracy za granicą: od A do Z
Sprawdź najważniejsze zasady legalnej pracy za granicą. Poznaj prawa i obowiązki pracujących na emigracji: podatki, ubezpieczenia, legalne formy zatrudnienia za granicą.
Jak agencja pracy tymczasowej zwiększa elastyczność zatrudnienia?
Rola agencji pracy tymczasowej w zwiększaniu elastyczności zatrudnienia: korzyści dla pracodawców i pracowników tymczasowych. Odpowiedzi na wymagania rynku, rozwój firm i oczekiwania pracowników wobec współczesnego rynku pracy.