Kiedy wziąć urlop w 2024 roku?
Najlepsze wykorzystanie dni ustawowo wolnych od pracy

20 grudnia 2023

W nadchodzącym roku czeka nas sporo możliwości na optymalne wykorzystanie dni wolnych. Kiedy wziąć urlop w 2024 roku i jak mądrze go zaplanować? Aby w pełni korzystać z zasłużonego odpoczynku, warto już teraz zapoznać się z kalendarzem. Ten artykuł Ci w tym pomoże. Pora zorganizować dni wolne od pracy na przyszły rok, uwzględniając święta oraz najlepsze okresy na długie weekendy i wypoczynek.

 

Dni ustawowo wolne od pracy w 2024 roku

Na rok 2024 przewidzianych jest 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Oznacza to, że do przepracowania będziemy mieć 251 dni. Sprawdźmy, jakie dni ustawowo wolne od pracy warto uwzględnić przy planowaniu wypoczynku w 2024 roku. Będą to:

 • 1 stycznia — Nowy Rok,
 • 6 stycznia — Trzech Króli,
 • 31 marca — Wielkanoc,
 • 1 kwietnia — Poniedziałek Wielkanocny,
 • 1 maja — Święto Pracy,
 • 3 maja — Święto Konstytucji 3 Maja,
 • 19 maja — Zielone Świątki,
 • 30 maja — Boże Ciało,
 • 15 sierpnia — Święto Wojska Polskiego,
 • 1 listopada — Wszystkich Świętych,
 • 11 listopada — Święto Niepodległości,
 • 25 grudnia — Boże Narodzenie,
 • 26 grudnia — drugi dzień Bożego Narodzenia.

 

Ze względu na to, że 10 dni z wszystkich 13 ustawowo wolnych od pracy wypada w dniu roboczym, pracownicy będą mieli w przyszłym roku spore pole do popisu jeśli chodzi o planowanie długich weekendów. Dodatkowo przepisy stanowią, że za święta, które wypadają w sobotę, przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy, który każdy z pracowników ma prawo odebrać. Taki urlop nie przysługuje natomiast za święta wypadające w niedzielę.

 

Ile dni wolnego przysługuje pracownikom w 2024 roku?

Biorąc pod uwagę kalendarz na rok 2024 i święta, które są w Polsce dniami ustawowo wolnymi od pracy, okazuje się, że przy dobrej organizacji i rozplanowaniu przysługujących dni urlopowych, pracownik może mieć nawet aż 33 dni wolnego. Jednak zanim przejdziemy do strategicznego planowania długich weekendów, przypomnijmy, ile dni urlopu przysługuje każdemu pracownikowi. I tak osobom, które mają powyżej 10 lat stażu pracy (w tym także nauki), przysługuje 26 dni urlopu w roku. Z kolei pracownikom ze stażem pracy do 10 lat należy się 20 dni urlopu.

 

Jak strategicznie planować urlop? Postaw na długie weekendy!

Kluczem do efektywnego wykorzystania wolnych dni jest planowanie tzw. mostów, czyli dodatkowych dni urlopu, które pozwalają na przedłużenie weekendów. Przykładem może być dodanie jednego dnia urlopu do majowego weekendu, co może dać kilkudniowy urlop na Majówkę lub zaplanowanie piątku i poniedziałku na wypoczynek podczas ważnych wydarzeń lub uroczystości rodzinnych, jak np. ślub czy Komunia Święta.

 

Kiedy najlepiej wziąć urlop w pierwszym kwartale 2024 roku?

Nowy rok przywita nas prezentem w postaci dnia do odebrania za Święto Trzech Króli, które wypada w sobotę 6 stycznia. Wystarczy, że złożysz wniosek o odebranie tego dnia w piątek 5 stycznia lub w poniedziałek po święcie, a będziesz mieć pierwszy długi weekend w nowym roku szybciej, niż myślałeś.

 

Długi weekend majowy 2024 i wolne pod koniec miesiąca

Majówka w 2024 roku zacznie się już w środę 1 maja. Jeśli weźmiesz wolne w czwartek, połączysz pierwszy dzień Majówki z 3 Maja, a to da Ci łącznie z weekendem 5 dni wolnego. Ale to nie wszystko! Jeśli uda Ci się zorganizować w pracy zastępstwo na 29 i 30 kwietnia, z pięciodniowej Majówki zrobi się aż 9 dni wolnego. To się dopiero nazywa Majówka! Dodatkowo w Maju będzie jeszcze jedno święto, w które nie pracujemy. To Boże Ciało, które wypada w czwartek 30 maja. Wolne w piątek zapewni Ci kolejny długi weekend w tym miesiącu.

 

Urlop w drugim kwartale 2024 roku — kiedy najlepiej wziąć wolne?

Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wypadają w czwartek 15 sierpnia 2024 roku. To dzień ustawowo wolny od pracy. Urlop w piątek 16 sierpnia zagwarantuje Ci długi letni weekend, który z pewnością wykorzystasz na zasłużony odpoczynek po przepracowaniu ponad połowy roku!

 

Zimowy urlop — jak wypadają święta w listopadzie i w grudniu 2024?

Już na początku listopada możemy spodziewać się przedłużonego weekendu. A to za sprawą 1 listopada, czyli Dnia Wszystkich Świętych, który wypada w piątek. Drugie listopadowe święto — Dzień Niepodległości 11 listopada, przypada z kolei na poniedziałek. Jeśli chcesz wydłużyć sobie wtedy wolne, możesz złożyć wniosek do pracodawcy o przyznanie urlopu na 8 lub 12 listopada, co da Ci kolejny w tym roku długi weekend.

 

Jak wypada Boże Narodzenie w 2024?

Na koniec mamy informację, która z pewnością ucieszy miłośników Bożego Narodzenia i tych, którzy w ten czas wyjeżdżają do rodziny poza miejsce pracy i zamieszkania. Czy wiesz, że dobrze planując wolne w grudniowe święto, możesz liczyć na prawie 2 tygodnie wolnego? Wystarczy, że weźmiesz wolne w poniedziałek 23 grudnia, w Wigilię oraz tuż po świętach, czyli 27, 30 i 31 grudnia. Dzięki temu zyskasz 12 dni wolnych od pracy.

 

Planowanie urlopu w 2024 roku wcale nie musi być trudne. Mamy nadzieję, że nasz artykuł ułatwi Ci zagospodarowanie przysługującego Ci urlopu tak, by maksymalnie wykorzystać możliwość odpoczęcia podczas długich weekendów. Jednocześnie pamiętaj, że urlop to czas na regenerację, więc planuj go z myślą o sobie i swoich i potrzebach. Jeśli nie potrzebujesz aż 2 tygodni urlopu na Święta Bożego Narodzenia, pozwól innym kolegom z pracy na wykorzystanie tych dni i zaproponuj zastępstwo. A jeśli wręcz przeciwnie — nie możesz doczekać się tylu dni wolnego pod koniec roku 2024 — spiesz się z planowaniem, by nikt Cię nie ubiegł! Początek roku to idealny czas na planowanie urlopów.

;