Ochrona czasowa dla cudzoziemców- wydłużenie okresu legalnego pobytu
Decyzją wykonawczą Rady UE, w marcu 2022 roku, uruchomiono unikalny mechanizm ochrony czasowej dla cudzoziemców, którzy zostali wysiedleni w wyniku konfliktu zbrojnego na terytorium tego kraju. Początkowo zaplanowany na rok, mechanizm ten został niedawno przedłużony na kolejny rok, aż do 4 marca 2025 r. Ta decyzja ma na celu zapewnienie ciągłej pomocy i ochrony dla tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji. Wraz z przedłużeniem mechanizmu ochrony czasowej, również termin obowiązywania dotychczasowych zaświadczeń o objęciu ochroną czasową został wydłużony.
Ochrona tymczasowa- jakie dokumenty?
Osoby, które otrzymały zaświadczenie w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców z datą ważności do 4 marca 2023 r., 4 września 2023 r. lub 4 marca 2024 r., nie muszą składać wniosków o nowe dokumenty. Istniejące zaświadczenia zachowają ważność do 4 marca 2025 r. – to ważna wiadomość dla cudzoziemców, którzy już skorzystali z tego mechanizmu.
Przepisy nie przewidują możliwości wymiany dotychczasowych zaświadczeń z powodu przedłużenia obowiązywania ochrony czasowej. Dokumenty te zostaną automatycznie przedłużone, a ich nowa ważność została potwierdzona stosowną adnotacją. Dzięki temu cudzoziemcy, którzy już otrzymali zaświadczenia, mogą bez obaw korzystać z nich jako dokumentów potwierdzających ich legalny status pobytowy.
Kto może skorzystać z ochrony czasowej?
Osoby, które nie są objęte ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym, ale należą do kategorii wysiedleńców wymienionych w decyzji wykonawczej Rady UE, mogą skorzystać z ochrony czasowej na terytorium Polski. W tym przypadku kluczowym dokumentem potwierdzającym korzystanie z ochrony czasowej jest zaświadczenie wydawane przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.
Julia Nowicka
Koordynator Usług Legalizacji Cudzoziemców
julia.nowicka@grupaprogres.pl
+48 603 980 200
przeczytaj więcej moich wpisów >>>
Napisz do nas
Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania
Więcej wpisów
Transparentność wynagrodzeń: zmiany na europejskim rynku pracy
Czeka nas koniec tajemnic o zarobkach! Zobacz, jak transparentność wynagrodzeń wpłynie na rekrutację, atmosferę w firmie i równość płac. Wszystko, co warto wiedzieć o zmianach, które wchodzą w życie w 2025 roku.
Umowy cywilnoprawne a staż pracy: zmiany przepisów w 2026
Czy umowy zlecenie, o dzieło i B2B będą wliczać się do stażu pracy? Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy od 2026: większe uprawnienia pracownicze i emerytalne. Dowiedz się więcej!
Nowe przepisy dla agencji zatrudnienia 2025
Rewolucja czy ewolucja? Dowiedz się, jak nowe przepisy wywrócą rynek agencji zatrudnienia do góry nogami w 2025 roku. Dwuletnie karencje, koniec wirtualnych biur i kary do 100 000 zł zmienią zasady gry!