Gdańsk i Lwów przy naszym udziale zacieśniają współpracę gospodarczą
27 marca w lwowskim hotelu Leopolis odbyły się spotkania informacyjne dla mieszkańców Lwowa. Dotyczyły one m.in. atrakcyjności Gdańska i Pomorza, jako miejsca do życia oraz szerokiej oferty lokalnego rynku pracy. Podczas oficjalnej wizyty delegacji z Polski na Ukrainie wyrażono wolę współpracy między regionami na wielu polach. Planowane jest podpisanie oficjalnego porozumienie w celu rozwoju stosunków gospodarczych, a jako Grupa Progres mamy w tym swój duży udział.
Spis treści
Informujemy i promujemy
Spotkania informacyjne we Lwowie są elementem szerszego projektu zacieśniania współpracy między regionami z Polski i Ukrainy. Do Lwowa, w celu oficjalnego otwarcia tam Gdańskiego Centrum Informacji i Promocji, udała się 26 marca (pierwszym rejsowym lotem łączącym Gdańsk i Lwów) oficjalna delegacja licząca blisko 50 osób. W jej skład weszli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, Gdańskiego Urzędu Pracy, Gdańskiej Organizacji Turystycznej, Pracodawców Pomorza, lokalnych uczelni, mediów, a także naszej firmy.
– Pracownicy z Ukrainy stali się ważnym elementem funkcjonowania polskiej gospodarki i wielu firm. Proces ten obserwujemy od kilku lat i różnymi działaniami staramy się odpowiadać na potrzeby pracodawców z Polski. Otwieramy kolejne biura na Ukrainie, ale też angażujemy się w projekty, które w różnych obszarach pozwalają rozwijać współpracę między naszymi rynkami i krajami – mówi Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres.
Oprócz konferencji prasowych, odbyły się także otwarte spotkania informacyjne dedykowane mieszkańcom Lwowa, reprezentantom agencji pracy czy klientom Lwowskiego Centrum Zatrudnienia. Opowiadano na nich m.in. o sposobach poszukiwania pracy w Gdańsku, ofercie edukacyjno-opiekuńczej dla dzieci, kosztach życia w Polsce czy instytucjach wspierających cudzoziemców. Przybliżono również obszar edukacji i szkolnictwa wyższego oraz szeroką ofertę pomorskiego rynku pracy. Nasz przedstawiciel, Marcin Kołodziejczyk, opowiedział z kolei o możliwościach zatrudnienia w Polsce na przykładzie dotychczasowych działań firmy.
– Z mojej strony uważam przedsięwzięcie za bardzo udane. Udało się zaangażować lokalne władze i zainteresować media ukraińskie. W wydarzeniu wzięło udział kilku dziennikarzy, była także telewizja. Do tego udało się zorganizować spotkanie dla mieszkańców Lwowa zainteresowanych możliwościami pracy w Polsce. Uczestnicy byli bardzo zainteresowani zagadnieniami prawnymi związanymi z nowymi przepisami. Było dużo pytań, a przy tym atmosfera była bardzo przyjazna. Myślę, że udało się nawiązać kontakty na wielu poziomach i że zaprocentują one w przyszłości – mówi Marcin Kołodziejczyk, dyr. ds. rozwoju współpracy międzynarodowej w Grupie Progres.
Nasza firma wraz z Pracodawcami Pomorza i Gdańskim Urzędem Pracy oficjalnie otworzyła również wspólne biuro we Lwowie, przy ul. Fedkowicza 10. W ramach zespołowego projektu realizować będziemy tam różnorodne cele związane m.in. z badaniem zjawiska migracji Ukraińców do Polski oraz promocją regionu.
– Jestem dumna z bycia Gdańszczanką i nigdy nie będę żałować decyzji o przyjeździe do tego miasta. Bardzo się cieszę, że właśnie mnie wybrano teraz do prowadzenia przedstawicielstwa Gdańska – mojego miasta we Lwowie. Obie lokalizacje są jak bracia: mają dużo wspólnej historii, nastawienie patriotyczne, rozwiniętą turystykę i świetnie się w nich żyje. Wierzę, że most pomiędzy Gdańskiem, a Lwowem, który będziemy razem tworzyć wpłynie nie tylko na wzmocnienie polsko-ukraińskiej współpracy na poziomie regionalnym, ale również relacji państwowych. Pokładam wielkie nadzieje w tym projekcie i otwarciu biura Pracodawców Pomorza. Zapewniam, że jest ono w dobrych rękach – mówi Marina Ponomarenko, specjalista ds. marketingu międzynarodowego w Grupie Progres.

Napędzamy współpracę
W ramach wyjazdu zorganizowane zostało również spotkanie z udziałem Prezydenta Lwowskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, Prezydenta Pracodawców Pomorza oraz przedstawiciela zarządu naszej firmy. Podkreślono na nim wolę wzajemnej współpracy gospodarczej między regionami i organizacjami, a na maj zaplanowano podpisanie oficjalnego porozumienia w tej sprawie.
– Z naszej perspektywy niezwykle cenna jest wola współpracy widoczna po obu stronach. Ukraina jest naszym partnerem w wielu wymiarach, a tego typu inicjatywy i spotkania pozwalają to uwidocznić. Każdy udał się do Lwowa w celu realizacji indywidualnych celów, ale także ważnej misji – nawiązania szerszego partnerstwa między regionami – dodaje Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres.
Przedstawiciele obu miast, Lwowa i Gdańska, widzą wiele korzyści wynikających z zacieśniania wzajemnych stosunków, a strona ukraińska została już zaproszona do rewizyty w Gdańsku. Efekt tej synergii widoczny będzie z pewnością w przyszłości na wielu polach, administracyjnym, turystycznym, edukacyjnym, sportowym, kulturowym, a także biznesowym. W całym ubiegłym roku za pośrednictwem tylko naszej firmy pracę w Polsce znalazło ponad 10 tys. obywateli Ukrainy. Obecnie posiadamy już 5 biur na Ukrainie (Kijów, Winnica, Krzywy Róg, Kropiwnicki oraz Lwów), a jeszcze w tym roku planujemy otwarcie kolejnego, w Charkowie.
Więcej wpisów
Czy umowa zlecenie wlicza się do lat pracy i emerytury
Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy umowa zlecenie wpływa na Twoje lata pracy i emeryturę. Umowy zlecenie są powszechnie stosowane w Polsce, ale wciąż budzą wiele pytań. Dlatego postanowiliśmy rozwiać Twoje wątpliwości i dostarczyć Ci informacji, które pomogą Ci zrozumieć, jak umowa zlecenie wpływa na Twoją przyszłą emeryturę.
Kobiety w miejscu pracy – wiceprezeski, dyrektorki i kierowniczki: feminatywy na straży równości zawodowej
Równość zawodowa – dlaczego warto mówić o feminatywach? Feminatywy to żeńskie gramatyczne odpowiedniki nazw zawodów, które umożliwiają lepsze wyrażanie tożsamości zawodowej kobiet. Ich stosowanie ma kluczowe znaczenie w kwestii równości zawodowej. Pozwala na docenienie kobiet za ich kompetencje i osiągnięcia, co wpływa na wzrost ich samooceny i motywacji. Mówiąc o feminatywach, uczestniczymy w tworzeniu kultury organizacji, która promuje równość płci i przyczynia się do eliminacji dyskryminacji ze względu na płeć. Dzisiaj mamy dyrektorki, kierowniczki i wiceprezeski — kobiety sukcesu, które swoimi kompetencjami absolutnie nie odstają od swoich kolegów z pracy.
Zawody przyszłości – kto będzie potrzebny za kilka lat?
Zawody przyszłości – to temat, który interesuje nie tylko ekspertów, lecz mnóstwo młodych ludzi. Nie da się ukryć, że świat wprost pędzi do przodu. Coraz częściej i szybciej pojawiają się więc nowe specjalizacje i zawody, które mają szansę stać się kluczowe w przyszłości. Jakie zawody będą na topie w najbliższych latach, a jakie stracą na znaczeniu? W jakim kierunku warto się kształcić? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.