Gdańsk i Lwów przy naszym udziale zacieśniają współpracę gospodarczą

30 marca 2018

27 marca w lwowskim hotelu Leopolis odbyły się spotkania informacyjne dla mieszkańców Lwowa. Dotyczyły one m.in. atrakcyjności Gdańska i Pomorza, jako miejsca do życia oraz szerokiej oferty lokalnego rynku pracy. Podczas oficjalnej wizyty delegacji z Polski na Ukrainie wyrażono wolę współpracy między regionami na wielu polach. Planowane jest podpisanie oficjalnego porozumienie w celu rozwoju stosunków gospodarczych, a jako Grupa Progres mamy w tym swój duży udział.

Informujemy i promujemy

Spotkania informacyjne we Lwowie są elementem szerszego projektu zacieśniania współpracy między regionami z Polski i Ukrainy. Do Lwowa, w celu oficjalnego otwarcia tam Gdańskiego Centrum Informacji i Promocji, udała się 26 marca (pierwszym rejsowym lotem łączącym Gdańsk i Lwów) oficjalna delegacja licząca blisko 50 osób. W jej skład weszli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, Gdańskiego Urzędu Pracy, Gdańskiej Organizacji Turystycznej, Pracodawców Pomorza, lokalnych uczelni, mediów, a także naszej firmy.

– Pracownicy z Ukrainy stali się ważnym elementem funkcjonowania polskiej gospodarki i wielu firm. Proces ten obserwujemy od kilku lat i różnymi działaniami staramy się odpowiadać na potrzeby pracodawców z Polski. Otwieramy kolejne biura na Ukrainie, ale też angażujemy się w projekty, które w różnych obszarach pozwalają rozwijać współpracę między naszymi rynkami i krajami – mówi Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres.

Oprócz konferencji prasowych, odbyły się także otwarte spotkania informacyjne dedykowane mieszkańcom Lwowa, reprezentantom agencji pracy czy klientom Lwowskiego Centrum Zatrudnienia. Opowiadano na nich m.in. o sposobach poszukiwania pracy w Gdańsku, ofercie edukacyjno-opiekuńczej dla dzieci, kosztach życia w Polsce czy instytucjach wspierających cudzoziemców. Przybliżono również obszar edukacji i szkolnictwa wyższego oraz szeroką ofertę pomorskiego rynku pracy. Nasz przedstawiciel, Marcin Kołodziejczyk, opowiedział z kolei o możliwościach zatrudnienia w Polsce na przykładzie dotychczasowych działań firmy.

– Z mojej strony uważam przedsięwzięcie za bardzo udane. Udało się zaangażować lokalne władze i zainteresować media ukraińskie. W wydarzeniu wzięło udział kilku dziennikarzy, była także telewizja. Do tego udało się zorganizować spotkanie dla mieszkańców Lwowa zainteresowanych możliwościami pracy w Polsce. Uczestnicy byli bardzo zainteresowani zagadnieniami prawnymi związanymi z nowymi przepisami. Było dużo pytań, a przy tym atmosfera była bardzo przyjazna. Myślę, że udało się nawiązać kontakty na wielu poziomach i że zaprocentują one w przyszłościmówi Marcin Kołodziejczyk, dyr. ds. rozwoju współpracy międzynarodowej w Grupie Progres.

 

Nasza firma wraz z Pracodawcami Pomorza i Gdańskim Urzędem Pracy oficjalnie otworzyła również wspólne biuro we Lwowie, przy ul. Fedkowicza 10. W ramach zespołowego projektu realizować będziemy tam różnorodne cele związane m.in. z badaniem zjawiska migracji Ukraińców do Polski oraz promocją regionu.

– Jestem dumna z bycia Gdańszczanką i nigdy nie będę żałować decyzji o przyjeździe do tego miasta. Bardzo się cieszę, że właśnie mnie wybrano teraz do prowadzenia przedstawicielstwa Gdańska – mojego miasta we Lwowie. Obie lokalizacje są jak bracia: mają dużo wspólnej historii, nastawienie patriotyczne, rozwiniętą turystykę i świetnie się w nich żyje. Wierzę, że most pomiędzy Gdańskiem, a Lwowem, który będziemy razem tworzyć wpłynie nie tylko na wzmocnienie polsko-ukraińskiej współpracy na poziomie regionalnym, ale również relacji państwowych. Pokładam wielkie nadzieje w tym projekcie i otwarciu biura Pracodawców Pomorza. Zapewniam, że jest ono w dobrych rękach – mówi Marina Ponomarenko, specjalista ds. marketingu międzynarodowego w Grupie Progres.

 Napędzamy współpracę

W ramach wyjazdu zorganizowane zostało również spotkanie z udziałem Prezydenta Lwowskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, Prezydenta Pracodawców Pomorza oraz przedstawiciela zarządu naszej firmy. Podkreślono na nim wolę wzajemnej współpracy gospodarczej między regionami i organizacjami, a na maj zaplanowano podpisanie oficjalnego porozumienia w tej sprawie.

– Z naszej perspektywy niezwykle cenna jest wola współpracy widoczna po obu stronach. Ukraina jest naszym partnerem w wielu wymiarach, a tego typu inicjatywy i spotkania pozwalają to uwidocznić. Każdy udał się do Lwowa w celu realizacji indywidualnych celów, ale także ważnej misji – nawiązania szerszego partnerstwa między regionami – dodaje Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres.

Przedstawiciele obu miast, Lwowa i Gdańska, widzą wiele korzyści wynikających z zacieśniania wzajemnych stosunków, a strona ukraińska została już zaproszona do rewizyty w Gdańsku. Efekt tej synergii widoczny będzie z pewnością  w przyszłości na wielu polach, administracyjnym, turystycznym, edukacyjnym, sportowym, kulturowym, a także biznesowym. W całym ubiegłym roku za pośrednictwem tylko naszej firmy pracę w Polsce znalazło ponad 10 tys. obywateli Ukrainy. Obecnie posiadamy już 5 biur na Ukrainie (Kijów, Winnica, Krzywy Róg, Kropiwnicki oraz Lwów), a jeszcze w tym roku planujemy otwarcie kolejnego, w Charkowie.

Więcej wpisów

Przywileje jakie niesie ze sobą posiadanie Niebieskiej Karty UE

Przywileje jakie niesie ze sobą posiadanie Niebieskiej Karty UE

W ostatnim czasie coraz częściej słychać o Blue Card, Niebieskiej Karcie UE, czyli Karcie pobytu dla wysokich kwalifikacji. Coraz więcej cudzoziemców składa wnioski o takowe zezwolenie na pobyt czasowy, dostrzegając w nim szansę na rozwój zawodowy w krajach UE. Czym jest Niebieska Karta UE? Kto może się o nią ubiegać? Co zyskujesz dzięki Niebieskiej Karcie UE?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

 
;