Będziemy badać migracje Ukraińców i promować Pomorze
Wspólnie z Gdańskim Urzędem Pracy oraz Pracodawcami Pomorza realizujemy projekt na Ukrainie. Jego celem jest zbadanie zjawiska migracji Ukraińców do Polski, a przy okazji promocja regionu Pomorza, jako atrakcyjnego miejsca do życia i pracy.
Spis treści
Biuro z innowacją
Niedawno otworzyliśmy we Lwowie nasze kolejne, 5 już biuro na Ukrainie. Ma jednak nieco inny charakter. Powstało w ramach projektu, który realizować będzie Gdański Urząd Pracy i Pracodawcy Pomorza we współpracy z naszą firmą, a celem tej niezależnie funkcjonującej komórki jest zbadanie zjawiska migracji Ukraińców do Polski.
– Rynek w Polsce wykazuje ogromne potrzeby w zakresie pozyskiwania pracowników, co w dużej mierze zaspokajają pracownicy ze Wschodu, głównie z Ukrainy. Jako firma działająca w branży HR, staramy się ciągle dywersyfikować kanały rekrutacyjne, ale też pozyskiwać wiedzę z rynku. Postanowiliśmy więc wspólnie z Pracodawcami Pomorza przyjrzeć się przepływom migracyjnym pracowników z Ukrainy i poznać ich charakterystykę – mówi Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres.
W ramach wspólnego projektu biuro we Lwowie przez okres 12 miesięcy prowadzić będzie badania dotyczące m.in. powodów, długości czy kierunków wyjazdów Ukraińców do Polski. Analizowane będą różne grupy wiekowe i różne regiony, aby rozdzielić ruch turystyczny od edukacyjnego czy zarobkowego i na tej podstawie móc wyciągać wnioski.
– Ta inicjatywy zrodziła się z potrzeby i obserwacji rynku. Jesteśmy organizacją, która próbuje sprostać oczekiwaniom pomorskich przedsiębiorców. Badamy już popyt na pracowników z Ukrainy, a wspólnie z Grupą Progres zbadamy również podaż pracowników z tamtego rynku. Będziemy też promować nasz region nie tylko w aspekcie racy, ale też edukacji czy turystyki – mówi Tomasz Limon reprezentujący Pracodawców Pomorza.
Do tej pory migrację z tego kierunku analizowano głównie w oparciu o dane z polskich urzędów zajmujących się legalizacją pobytu czy pozwoleniami o pracę. Cenne będzie więc spojrzenie na to zjawisko z perspektywy rynku ukraińskiego i zbadanie procentowego rozkładu wyjazdów w zależności od ich charakteru.
– Dla nas, jako firmy HR-owej, szczególne cenne będzie potwierdzenie elementów związanych z atrakcyjnością polskiego rynku pracy oraz świadomością Ukraińców w zakresie jego szerokiej oferty – dodaje Cezary Maciołek.
W całym ubiegłym roku za pośrednictwem Grupy Progres pracę w Polsce podjęło 9056 obywateli Ukrainy.
Więcej wpisów
Kiedy zmienić pracę? 5 sygnałów
Zastanawiasz się, czy to dobry moment na zmianę pracy? Znajdziesz tu 5 wyraźnych sygnałów, które mówią, że to już pora, aby podjąć decyzję o zmianie pracodawcy.
Zatrudniasz cudzoziemców? Sprawdź, czy wszystko jest zgodne z przepisami!
Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce staje się coraz bardziej powszechne, co niesie ze sobą konieczność przestrzegania przepisów dotyczących legalności ich zatrudnienia. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas ewentualnej kontroli, warto samodzielnie przeprowadzić audyt wewnętrzny w swojej organizacji. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak to zrobić.
Rekrutacja w FMCG: wyzwania, trendy i rozwiązania
Od magazynu po zarząd: jak skutecznie rekrutować w FMCG? Sprawdzone metody i nowe trendy w pozyskiwaniu pracowników. Praktyczne wskazówki dla działów HR.