Dress code vs rozmowa rekrutacyjna – Eksperci RS
Czy zastanawialiście się kiedyś co wpływa na odbiór Waszej osoby podczas rozmowy rekrutacyjnej? Mogłoby się wydawać, że najważniejsze jest doświadczenie, umiejętność przedstawienia swoich kompetencji, świetny wynik testów osobowościowych. Oczywiście jest to prawda, ale to nie jedyne elementy rysujące w głowie przyszłego, potencjalnego pracodawcy obraz nas jako brakującego ogniwa Jego zespołu. Każdy z nas zna powiedzenie: „Jak Cię widzą, tak Cię piszą” i mimo, iż „Nie szata zdobi człowieka” należy do tematu ubioru podczas rozmowy rekrutacyjnej podejść tak profesjonalnie, jak do stworzenia biznes planu podczas zakładania własnej firmy. Pamiętajmy, że jesteśmy tylko ludźmi i zwracamy uwagę na to jak wyglądamy. Podczas rozmowy każda ze stron zaczyna swoją wzajemną ocenę i niestety pierwsza rubryka, którą uzupełniamy w swojej głowie to rubryka – wygląd.
Spis treści
Elegancko, czyli jak?
Oczywiście należy zawsze się kierować złotymi zasadami: czysto, schludnie, „elegancko”. Nie bez powodu słowo elegancko włożyłam w cudzysłów. Każda branża, jak i każde stanowisko posiada inne definicje słowa „elegancko”. Zależałoby mi, żeby każdy indywidualnie odkrył znaczenie tego słowa w przypadku chęci zmiany pracy. Internet oraz poradniki zasypują nas wskazówkami na temat wyglądu podczas interview, ale czy zawsze one są trafione? Ostatnio przeczytałam, że osoba ubiegająca się o stanowisko kierownicze w firmie odzieżowej powinna wyglądać tak, jakby ubiegała się o stanowisko kierownicze w banku – garnitur, średni obcas, oczywiście koszula. Jednak czy to do końca dobry kierunek? Nie sądzę.
Osoba, która chce pracować w branży odzieżowej powinna mieć styl, powinna nie bać się wyznaczać trendów, powinna pasować do „rodzaju” odzieży, którą sprzedaje firma, do której aplikuje. Wyobrażacie sobie trenera personalnego, idącego na rozmowę rekrutacyjną w garniturze? Albo Dyrektora Generalnego w koszulce polo i joggerach?… Ja też nie ?
Na co zwrócić uwagę?
Gdybym została poproszona o radę w zakresie stylizacji ubioru podczas interview, zdecydowanie udzieliłabym takich wskazówek:
- Załóż czyste i wyprasowane ubranie
- Dopasuj materiał do panującej pogody
- Niech Twoje ubrania nie będą jak zbroja, a będą raczej jak Twoja druga skóra
- Postaw na minimalizm bez względu na to, czy Twój strój jest w stylu biznes czy casual smart
- Pamiętaj o fryzurze i makijażu
- Przede wszystkim – bądź sobą ?
Po zastosowaniu się do tych wskazówek, bez względu na to czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, stań przed lustrem i oceń czy chciałabyś/chciałbyś sama/sam siebie zatrudnić. Jeśli tak, to wychodząc z domu zabierz jeszcze swój uśmiech i ZDOBĄDŹ tę pracę.
Martyna Cichosz – Kierownik Projektów Rekrutacyjnych Grupy Progres
Więcej wpisów
Ile pracują Holendrzy: wymiar godzin pracy w Holandii
Sprawdź, ile godzin pracują Holendrzy i poznaj realia zatrudnienia w Niderlandach. Wymiar godzin, przerwy, benefity i work-life balance.
Dokumenty dla pracowników na umowie B2B
Jakie dokumenty są potrzebne pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy B2B? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim podpiszesz kontrakt B2B z pracodawcą.
System płac w Holandii: zarobki, płaca minimalna
Sprawdź aktualne zarobki w Holandii! Płaca minimalna 2024 i stawki w różnych branżach. Wszystko, co warto wiedzieć przed podjęciem pracy w kraju tulipanów.