#EtyczniPracodawcy
Wręczanie „pensji pod stołem” – konsekwencje pracodawcy
Patologiczny proceder wypłat „pod stołem” kwitnie. Obecne przepisy konsekwentnie karzą zarówno pracownika (link do treści blogowej ), jak i pracodawcę a to buduje między nimi solidarność. Dlatego resort finansów zaproponował uszczelnienie systemu. Zmiana przepisów dotyczy przede wszystkim przerzucenia odpowiedzialności za opłacenie całości podatków na pracodawcę, po ujawnieniu wypłat, które dokonywał „pod stołem”.
Spis treści
Jaka odpowiedzialność podatkowa za wypłacone wynagrodzenie „pod stołem” grozi nierzetelnemu pracodawcy (płatnikowi) obecnie?
Kogo nazywamy płatnikiem? Wg art. 8 Ordynacji podatkowej płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku oraz wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Zagadnienie odpowiedzialności podatkowej płatnika uregulowane jest w art. 30 § 1 Ordynacji podatkowej, gdzie możemy przeczytać, że płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony. Odpowiada on za należności całym swoim majątkiem.
Wyjątek od reguły ogólnej
W tym zakresie istnieje jeden wyjątek od reguły ogólnej. W myśl Art. 30 § 5 Ordynacji podatkowej przepisów dotyczących odpowiedzialności płatnika nie stosuje się, gdy odrębne przepisy stanowią inaczej albo jeżeli podatek nie został pobrany z winy podatnika. W tych przypadkach organ podatkowy wydaje decyzję o odpowiedzialności podatnika, która może mieć formę decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego. Przy czym – na mocy art. 26a § 2 Ordynacji podatkowej – w przypadku zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania z tytułu stosunku pracy podatnika tego wyjątku nie stosujemy. Powoduje to wprowadzenie bezwzględnej odpowiedzialności pracodawcy za niepobranie podatku od wynagrodzenia wypłaconego „pod stołem”.
Jacek Grzywa Radca Prawny, Kierownik Działu Prawnego Grupa Progres
Więcej wpisów
Opieka zdrowotna w Holandii – jak działa system i jak uzyskać dostęp do lekarza?
Holandia słynie z wysokiej jakości usług medycznych, ale jak w praktyce wygląda dostęp do leczenia? Gdzie szukać lekarza pierwszego kontaktu i do kogo zgłosić się w nagłych przypadkach wymagających interwencji medyków?
Benefity pracownicze: zmiany preferencji i top dodatki do pracy
Jakie benefity pracownicze są teraz na topie? Jak zmieniają się preferencje pracowników i czego szukają u potencjalnych pracodawców? Poznaj zmiany preferencji i trendy: bądź o krok przed konkurencją.
Employer branding 2024: Jak przyciągnąć najlepsze talenty
Zobacz, jak przyciągnąć top talenty, angażować pokolenie Z i wykorzystać innowacyjne narzędzia w budowaniu marki pracodawcy. Praktyczne porady, najnowsze trendy i strategie employer brandingu.