​Godziny pracy — jaki jest wymiar czasu pracy w 2024 roku?

Zastanawiasz się, jak będzie wyglądał wymiar czasu pracy w 2024 roku? Jeśli tak, przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz tu najważniejsze informacje z Kodeksu Pracy oraz wyliczenie liczby pracujących dni i godzin. Zobacz, ile dni pracy czeka Cię w tym roku i już teraz zaplanuj, jak je optymalnie wykorzystać!

 

Czas pracy — czym jest i jak się wylicza?

Czas pracy jest ściśle regulowany przez Kodeks Pracy. Zgodnie z jego przepisami (art. 129 § 1), Zgodnie z jego przepisami (art. 129 § 1), pracownik nie powinien pracować więcej niż 8 godzin dziennie, a średni tydzień pracy nie powinien przekraczać 40 godzin, przy założeniu pięciodniowego tygodnia pracy. To wszystko rozlicza się w okresie, który nie może być dłuższy niż 4 miesiące. Warto dodać, że założenia wykazane w przytoczonym paragrafie dotyczą jedynie podstawowego systemu czasu pracy. W każdym innym zarówno normy dobowe/tygodniowe, jak również okres rozliczeniowy mogą być odmienne.

Zgodnie z art. 130 § 1 Kodeksu Pracy, aby obliczyć wymiar czasu pracy dla danego okresu rozliczeniowego, należy:

 • pomnożyć liczbę 40, która odpowiada godzinom pracy tygodniowo, przez liczbę tygodni w danym okresie rozliczeniowym. Przykładowo, w przypadku miesięcznego okresu rozliczeniowego, będą to zazwyczaj 4 tygodnie;
 • dodać do tej sumy liczbę godzin wynikających z pozostałych dni roboczych w okresie rozliczeniowym, które nie tworzą pełnego tygodnia. Każdy z tych dni (od poniedziałku do piątku) liczy się jako 8 godzin pracy;
 • odjąć od tej sumy po 8 godzin za każde święto ustawowo wolne od pracy, które wypada w dzień inny niż niedziela.

 

Ile godzin przepracujemy w 2024 roku?

Całkowity, roczny wymiar czasu pracy w 2024 roku wynosi 2008 godzin, czyli 251 dni po 8 godzin. Pierwszy kwartał 2024 roku będzie jednym z dwóch, w którym przepracujemy ponad 500 godzin, a dokładniej 504 godziny. W okresie od kwietnia do czerwca będziemy pracować przez 488 godzin. Najwięcej — 520 godzin pracy czeka nas w trzecim kwartale, z kolei w ostatnich trzech miesiącach 2024 roku będziemy pracować zdecydowanie mniej, czyli 496 godzin.

 

Wymiar czasu pracy przy zatrudnieniu na część etatu — jak wyliczyć?

W przypadku osób zatrudnionych na część etatu wymiar czasu pracy jest proporcjonalnie zmniejszany w stosunku do standardowego pełnego wymiaru godzin. Na przykład, jeśli standardowy wymiar czasu pracy w danym miesiącu to 160 godzin, to pracownik zatrudniony na pół etatu będzie miał wymiar czasu pracy wynoszący 80 godzin. Z kolei dla osoby pracującej na 3/4 etatu liczba godzin pracy w tym samym okresie wyniesie 120 godzin, co stanowi 3/4 z 160 godzin.

 

Dni robocze (pracujące) w 2024 roku i dni wolne

W 2024 roku czeka nas 251 dni pracy, czyli 2008 godzin. Najwięcej dni przepracujemy w październiku (23 dni robocze), z kolei najmniej (19 dni pracujących) już w listopadzie. Z drugiej strony czeka nas także 115 dni wolnych od pracy, przypadających odpowiednio na poszczególne kwartały:

 • pierwszy kwartał 2024: 28 dni,
 • drugi kwartał 2024: 30 dni,
 • trzeci kwartał 2024: 27 dni,
 • czwarty kwartał 2024: 30 dni.

 

Dni ustawowo wolne od pracy i niedziele handlowe 2024

W 2024 roku dni ustawowo wolne od pracy wypadają w następujące dni:

 • 1 stycznia (poniedziałek): Nowy Rok,
 • 6 stycznia (sobota): Święto Trzech Króli — za ten dzień pracownicy mogą odebrać dzień wolny w roku rozliczeniowym 2024,
 • 31 marca (niedziela): pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
 • 1 kwietnia (poniedziałek): drugi dzień Wielkanocny,
 • 1 maja (środa): Święto Pracy,
 • 3 maja (piątek): Święto Narodowe Trzeciego Maja,
 • 19 maja (niedziela): pierwszy dzień Zielonych Świątek,
 • 30 maja (czwartek): Boże Ciało,
 • 15 sierpnia (czwartek): Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 • 1 listopada (piątek): Wszystkich Świętych,
 • 11 listopada (poniedziałek): Narodowe Święto Niepodległości,
 • 25 grudnia (środa): pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
 • 26 grudnia (czwartek): drugi dzień Bożego Narodzenia.

Dodatkowo w 2024 roku wypada 7 niedziel handlowych odpowiednio: 28 stycznia, 24 marca, 28 kwietnia, 30 czerwca, 25 sierpnia, 15 i 22 grudnia.

 

Szkolenie z planowania i rozliczania czasu pracy

Zajmujesz się rozliczaniem i ewidencjonowaniem czasu pracy? Pracujesz w dziale kadr, płac lub personalnym i chcesz odświeżyć swoją wiedzę z zakresu planowania czasu pracy? Nie przegap szansy – zapisz się już dziś na nasze szkolenie! Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę w tej dziedzinie, czy masz już pewne doświadczenie, mamy coś, co z pewnością Cię zainteresuje. Zapraszamy do wzięcia udziału w naszym kompleksowym szkoleniu. To doskonała okazja, by zdobyć praktyczne umiejętności i cenne wskazówki od doświadczonych ekspertów.

 

 

  Imię i nazwisko:
  Nazwa firmy:
  Adres email:
  Numer telefonu:
  Preferowana data:
  Liczba uczestników:
  Online czy stacjonarnie?

  Damian Smukała

  Magister prawa zatrudnienia, ekspert w zakresie
  kadr i płac z wieloletnim doświadczeniem.
  Urodzony szkoleniowiec, uwielbia dzielić się
  swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi.

  Zobacz więcej moich wpisów

  Patrycja Machajska

  Więcej wpisów

  Rosnące zjawisko nielegalnego zatrudnienia. Konsekwencje nielegalnej pracy i pobytu cudzoziemców w Polsce

  Rosnące zjawisko nielegalnego zatrudnienia. Konsekwencje nielegalnej pracy i pobytu cudzoziemców w Polsce

  W ostatnim roku, Morski Oddział Straży Granicznej (MOSG) przeprowadził szeroko zakrojone kontrole w zakresie legalności zatrudnienia cudzoziemców w Polsce. Wyniki tych kontroli są alarmujące, ale również dają jasny obraz tego, w jaki sposób pracodawcy mogą działać zgodnie z prawem, zapewniając legalne warunki pracy dla obcokrajowców.

  Portfolio programisty — jak je przygotować i na co zwrócić uwagę w trakcie rekrutacji?

  Portfolio programisty — jak je przygotować i na co zwrócić uwagę w trakcie rekrutacji?

  W dzisiejszych czasach, kiedy rynek pracy IT jest bardziej konkurencyjny niż kiedykolwiek, wyjątkowe portfolio programisty może być kluczem do sukcesu zarówno dla kandydatów, jak i dla pracodawców poszukujących talentów. Aby stworzyć portfolio, które przyciągnie uwagę pracodawcy, warto potraktować je jako coś więcej niż tylko zbiór projektów. W końcu to Twoja historia, Twoje umiejętności i pasja do kodowania — wszystko zamknięte w jednym, łatwo dostępnym miejscu.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

   
  ;