Parasol Progresu przeciw dyskryminacji w miejscu pracy

26 kwietnia 2023

Zmiany demograficzne i społeczne mają coraz większy wpływ na działanie firm próbujących nadążyć za rzeczywistością, w której funkcjonują. Co niejednokrotnie okazuje się dużym wyzwaniem, bo na polskim rynku pracy jest wiele grup, które na co dzień spotykają się w miejscach zatrudnienia. Różni je płeć, wiek, orientacja, religia, narodowość, kolor skóry czy stan zdrowia. Dlatego, jak wynika z naszych badań, 54 proc. firm wprowadziło lub zmodyfikowało ostatnio kodeksy etyki i programy dedykowane poszczególnym grupom pracowników oczekującym, że ich prawa będą przestrzegane.

 

Niemal 60 proc. Polaków aktywnych zawodowo uważa, że ich firmy powinny być bardziej zróżnicowane i otwarte na różnorodność. Co więcej, decyzję o udziale w procesie rekrutacji uzależnią od tego, w jaki sposób dana organizacja dba o swój zespół i prawa tworzących je osób. Sygnały płynące ze świata mobilizują więc firmy do tworzenia własnych programów wspierających poszczególne grupy społeczne. Na polskim rynku pracy obecnych jest bowiem kilka pokoleń – możemy wyróżnić ich nawet pięć. W tym coraz liczniejsza jest grupa Silver Generation – w 2020 r. osoby w wieku 50-64 lat stanowiło blisko 30 proc. ogółu zatrudnionych. Przybywa też obcokrajowców, z naszych badań wynika, że pracownicy tymczasowi w Polsce reprezentują ponad 50 narodowości, ale też różne wyznania.

 

Biorąc pod uwagę także kolor skóry, płeć, orientację seksualną czy stan zdrowia (tylko w 2019 r. ponad pół miliona osób z niepełnosprawnością pracowało), to społeczności aktywne zawodowo mają ponad 7 podstawowych zmiennych i cech, które zgodnie z prawem muszą być respektowane przez pracodawców. I bardzo często są, bo otwartość na różnorodnych pracowników przynosi wiele korzyści. Badanie przeprowadzone przez globalną firmę doradztwa strategicznego McKinsey wykazało, że przedsiębiorstwa zróżnicowane etnicznie i rasowo w swoich zespołach zarządzających miały o 36 proc. większe szanse na osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków finansowych.

Na szczęście coraz więcej firm jest otwartych na złożone zespoły – aż 56 proc. pracodawców jest gotowych zatrudniać obcokrajowców, 45 proc. planuje etaty dla osób z niepełnosprawnościami, co piąty (22 proc.) zwiększy kadrę o seniorów, a 57 proc. planuje nieco odmłodzić doświadczony już zespół, zatrudniając dodatkowo do niego np. studentów.

Parasol Progresu

Od 20 lat naszej działalności analizujemy wiele danych, obserwujemy rynek pracy w naszym kraju i mamy jeden wniosek: pracodawcy muszą otworzyć się na różnorodność, dlatego wdrażamy nowy program Parasol Progresu.  Kierujemy go do naszych klientów – pracodawców. Chcemy zwrócić ich uwagę i pokazać, że otwartość na zatrudnienie osób z mniejszości społecznych i narodowych to potencjał, który warto wykorzystać. Wierzymy, że Parasol Progresu pomoże stworzyć bardziej integralne miejsce pracy i wykorzystać wyjątkowe umiejętności oraz perspektywy, które mogą wnieść do zespołów osoby z różnych środowisk. Przystępując do Parasola Progresu firmy, deklarując otwartość na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami oraz z mniejszości narodowych, kulturowych i religijnych, wysyłają jasny sygnał — cenimy i szanujemy różnorodność, angażujemy się społecznie i tworzymy przyjazne integracji miejsca pracy.

Twoja firma chce dołączyć do projektu Parasol Progresu?

Skontaktuj się z nami: kontakt@grupaprogres.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

 
;