Dlaczego audyt jest potrzebny i jak zbudować strategie zatrudnienia cudzoziemców w firmie
Kontrola praworządności w dziedzinie zatrudnienia jest przede wszystkim kompleksową analizą procedur i praktyk stosowanych w firmie w zakresie zatrudnienia cudzoziemców w Polsce. Nawet drobne niedopatrzenie może kosztować firmę ukaraniem, a to może skutkować „zablokowaniem” możliwości zatrudnienia cudzoziemców na okres do 2 lat.
Spis treści
Na żądanie firm i ich kontrahentów przygotowujemy audyt legalności zatrudniania i odpowiednich procedur zatrudniania cudzoziemców. Ważne jest, aby dopilnować wszelkich formalności, które powstają w trakcie zatrudnienia cudzoziemców.
Audyt kończy się sporządzeniem raportu, który zawiera: opis zastosowanych procedur i praktyk, wykryte błędy oraz sugerowaną metodę ich naprawy. W ramach przygotowanego raportu pokazujemy możliwości optymalizacji i niezbędnych zmian z powodu popełnionych błędów, a także z przyjęcia niewłaściwego lub nieoptymalnego trybu zatrudnienia.
Czy Twoi pracownicy legalnie pracują w Polsce?
Problem nielegalnego pobytu w Polsce dotyczy bardzo wielu cudzoziemców. Powodem nielegalnego pobytu w naszym kraju może być np.:
– nieważna wiza
– nielegalnie wykonywana praca
– pozwolenie na pobyt, które straciło ważność
– brak środków finansowych do utrzymania się.
W ramach kontroli legalności dokładnie sprawdzamy historię pobytu cudzoziemca w Polsce i przedstawiamy raport wskazujący, czy cudzoziemiec przebywa legalnie, czy nielegalnie w naszym kraju oraz kiedy i jakie kroki należy podjąć, aby przedłużyć legalny pobyt. Ustalenie legalności pobytu w Polsce jest niezwykle ważne dla cudzoziemca i pracodawcy, ponieważ nawet legalne zatrudnienie cudzoziemca przebywającego nielegalnie w Polsce podlega odpowiedzialności karnej.
Po weryfikacji możemy upewnić się, że Twoja firma spełnia wszystkie wymogi prawa imigracyjnego. Jako eksperci doradzamy pracodawcom w wypełnianiu ich ustawowych obowiązków.
Podstawową misją naszej firmy będzie kompleksowym rozwiązaniem problemów napotykanych przez imigrantów podczas ich pierwszego pobytu w Polsce. Powyższe trudności związane są głównie z różnorodnością polskich systemów prawnych z ich rodzinnych systemów prawnych oraz barier językowych.
Jak zbudować strategie zatrudnienia cudzoziemców w firmie
Znalezienie pracownika z zagranicy to tylko połowa sukcesu. Również trudne jest zarządzanie i zapewnienie, że cenny pracownik chce pozostać w firmie przez długi czas, co pozwoli na zwrot poniesionych kosztów. Z naszą pomocą przygotowujesz firmę do zatrudniania obcokrajowców, wdrożysz skuteczne metody zarządzania, a także dowiesz się, jakie błędy najczęściej popełniają pracodawcy. Stworzenie odpowiedniego zespołu pracowników będzie miało pozytywny wpływ na efektywność całego miejsca pracy. Wskażemy skuteczne metody rozwiązywania konfliktów między obcokrajowcami, aby ich negatywne skutki nie znalazły odzwierciedlenia w pracy zespołu.
Dlatego sam proces budowania strategii podzieliliśmy na 3 etapy:
– weryfikacja dokumentów cudzoziemców (prawo pobytu, prawo do pracy w Rzeczypospolitej Polskiej, umowy) pod kątem legalności pobytu i legalności pracy;
– konsultacje i szkolenia dla pracodawców w zakresie ustawodawstwa dotyczącego pobytu i zatrudnienia cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
– pomoc w wyborze najskuteczniejszej procedury mającej na celu usprawnienia legalnego zatrudnienia cudzoziemca.
Dobrze dobrana strategia zatrudnienia cudzoziemców to gwarancja legalności pracy cudzoziemców przez cały okres zatrudnienia i ciągłości pracy oraz brak przestojów w działaniu przedsiębiorstwa oraz wspiera wewnętrzny system kadrowy w pozyskaniu i utrzymaniu cudzoziemca (fachowca) w miejscu pracy.
Prawidłowo przeprowadzony audyt zewnętrzny zapewni prawidłowe funkcjonowanie Twojej firmy.
Pamiętaj o tym, aby nie naruszać prawa o zatrudnianiu cudzoziemców, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, stracisz możliwość zatrudnienia cudzoziemców!
Yuliia Novytska – Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia
Przeczytaj również: Legalizacja pobytu cudzoziemców w czasie pandemii
Więcej wpisów
Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy wobec pracowników zdalnych?
Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracowników zdalnych? Sprzęt, koszty, szkolenia, kontrola: wszystko, co warto wiedzieć o organizacji pracy zdalnej zgodnie z prawem.
L4 w 2025 roku: najważniejsze zmiany w zwolnieniach lekarskich
Poznaj najważniejsze zmiany w L4 od 2025 roku! Sprawdź, co będzie dozwolone podczas zwolnienia, jak łączyć pracę z L4 u drugiego pracodawcy i jakie są nowe zasady kontroli ZUS.
Płaca minimalna w 2025 – szansa czy wyzwanie dla gospodarki?
Jak zmieni się płaca minimalna w 2025 roku? Nowa stawka godzinowa i minimalne wynagrodzenie brutto, wpływ na pracowników i pracodawców oraz skutki gospodarcze. Sprawdź, co nas czeka!