Umowa zlecenia — stawka godzinowa w 2024 roku

 
2 stycznia 2024

 

 

Poszukując pracy lub zatrudniając osobę na podstawie umowy zlecenie, jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę, są stawki godzinowe. Odpowiednie ustalenie stawek jest istotne zarówno dla zleceniodawcy, jak i dla zleceniobiorcy. W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu. Sprawdź, ile wynosi minimalna stawka godzinowa w roku 2024 i czy wynagrodzenie liczone względem liczby przepracowanych godzin można negocjować.

Co to jest umowa zlecenie?

Umowa zlecenie to forma umowy cywilnoprawnej, regulowana przez kodeks cywilny. W umowie zlecenie, zleceniodawca zleca wykonanie określonej usługi zleceniobiorcy, która jest wykonywana według praw określonych w treści umowy.  Istnieje bowiem swoboda w zakresie ustalenia miejsca, czasu oraz sposobu wykonania danej czynności. Mimo tego, że umowa zlecenie nie wiąże stron w taki sam sposób, jak umowa o pracę, stawka godzinowa pozostaje jednym z jej kluczowych elementów.

umowa zlecenie a umowa o prace co wybrac  Przeczytaj więcej: Umowa zlecenie a umowa o pracę – różnice

Dlaczego stawki godzinowe są ważne?

Stawki godzinowe odgrywają istotną rolę zarówno dla zleceniodawcy, jak i dla zleceniobiorcy. Dla zleceniodawcy odpowiednio ustalone stawki pozwalają na efektywne zarządzanie kosztami związanych z wykonaniem zlecenia. Dla zleceniobiorcy właściwie ustalone stawki gwarantują uczciwe wynagrodzenie za usługę wykonywaną w określonym czasie.

 

Czym jest minimalna stawka godzinowa?

Minimalna stawka godzinowa to minimalna wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług, która przysługuje zleceniobiorcy lub świadczącemu usługi. Jej wysokość ustalana jest przez Radę Dialogu Społecznego lub przez Radę Ministrów. Co roku do 15 września Rząd ma obowiązek ogłoszenia wysokości minimalnej stawki godzinowej na rok następny.

Od czego zależy stawka godzinowa?

Wysokość stawki godzinowej ma związek z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dlatego, podobnie jak płaca minimalna, zmienia się każdego roku. Ma na to wpływ m.in. inflacja oraz wzrost gospodarczy kraju. Zatrudniając zleceniobiorców na umowę zlecenie, od 1 stycznia 2017 roku zleceniodawca ma obowiązek zapewnienia zleceniobiorcy minimalnej stawki godzinowej. Co istotne — minimalna stawka godzinowa nie ma zastosowania w przypadku umowy o dzieło. Świadcząc usługi na podstawie umowy zlecenie, możesz liczyć na większą stawkę godzinową, jeśli zleceniodawca uwzględni takie czynniki jak:

  • poziom kwalifikacji i doświadczenia zleceniobiorcy,
  • rodzaj wykonywanej czynności i specyfika branży — niektóre zawody mogą wymagać specjalistycznych umiejętności, co może mieć wpływ na wysokość stawki,
  • lokalne warunki rynkowe czy konkurencyjność sektora.

 

Ile wynosi minimalna stawka godzinowa w 2024 roku? — Obecne stawki w Polsce

Przy okazji minimalnej stawki godzinowej, warto przypomnieć, ile w 2024 roku wynosi pensja minimalna. Od stycznia b.r. jest to kwota 4242 zł brutto, z kolei od lipca tego roku wzrośnie do 4300 zł brutto. Dlatego w 2024 roku minimalna stawka godzinowa również będzie wzrastać. Obecnie wynosi 27,70 zł brutto, a od lipca b.r. za przepracowaną godzinę na podstawie umowy zlecenia, pracownikowi będzie należało się minimalne wynagrodzenie w wysokości 28,10 zł brutto. Ze względu na fakt zmian stawek minimalnych, warto na bieżąco kontrolować wypłacaną kwotę przez zleceniodawcę, ten z kolei jest zobowiązany dbać o to, by wypłacane wynagrodzenia spełniały wymogi prawne.

 

Minimalna stawka godzinowa na umowie zlecenia w 2024 roku

 

 

Komu przysługuje minimalna stawka godzinowa?

Gwarancję otrzymania minimalnej stawki godzinowej mają osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz osoby fizyczne, które ją osobiście prowadzą i samodzielnie wykonują czynności, wynikające z umowy zlecenia.

 

Stawki godzinowe w umowie zlecenie odgrywają kluczową rolę zarówno dla zleceniodawcy, jak i dla zleceniobiorcy. Odpowiednie ustalenie stawek gwarantuje uczciwe wynagrodzenie za usługę i umożliwia skuteczne zarządzanie kosztami. Pamiętaj, że stawki godzinowe mogą ulegać zmianom, dlatego warto być świadomym obowiązujących przepisów i na bieżąco śledzić zmiany oraz waloryzacje płac minimalnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

 
;