Ochrona czasowa dla cudzoziemców- wydłużenie okresu legalnego pobytu

19 stycznia 2024

Decyzją wykonawczą Rady UE, w marcu 2022 roku, uruchomiono unikalny mechanizm ochrony czasowej dla cudzoziemców, którzy zostali wysiedleni w wyniku konfliktu zbrojnego na terytorium tego kraju. Początkowo zaplanowany na rok, mechanizm ten został niedawno przedłużony na kolejny rok, aż do 4 marca 2025 r. Ta decyzja ma na celu zapewnienie ciągłej pomocy i ochrony dla tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji. Wraz z przedłużeniem mechanizmu ochrony czasowej, również termin obowiązywania dotychczasowych zaświadczeń o objęciu ochroną czasową został wydłużony.

Ochrona tymczasowa- jakie dokumenty?

Osoby, które otrzymały zaświadczenie w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców z datą ważności do 4 marca 2023 r., 4 września 2023 r. lub 4 marca 2024 r., nie muszą składać wniosków o nowe dokumenty. Istniejące zaświadczenia zachowają ważność do 4 marca 2025 r. – to ważna wiadomość dla cudzoziemców, którzy już skorzystali z tego mechanizmu.

Przepisy nie przewidują możliwości wymiany dotychczasowych zaświadczeń z powodu przedłużenia obowiązywania ochrony czasowej. Dokumenty te zostaną automatycznie przedłużone, a ich nowa ważność została potwierdzona stosowną adnotacją. Dzięki temu cudzoziemcy, którzy już otrzymali zaświadczenia, mogą bez obaw korzystać z nich jako dokumentów potwierdzających ich legalny status pobytowy.

Kto może skorzystać z ochrony czasowej?

Osoby, które nie są objęte ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym, ale należą do kategorii wysiedleńców wymienionych w decyzji wykonawczej Rady UE, mogą skorzystać z ochrony czasowej na terytorium Polski. W tym przypadku kluczowym dokumentem potwierdzającym korzystanie z ochrony czasowej jest zaświadczenie wydawane przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.

 

 

 

Julia Nowicka

Koordynator Usług Legalizacji Cudzoziemców

julia.nowicka@grupaprogres.pl
+48 603 980 200

przeczytaj więcej moich wpisów >>>

Napisz do nas

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania

  Więcej wpisów

  Rosnące zjawisko nielegalnego zatrudnienia. Konsekwencje nielegalnej pracy i pobytu cudzoziemców w Polsce
  Rosnące zjawisko nielegalnego zatrudnienia. Konsekwencje nielegalnej pracy i pobytu cudzoziemców w Polsce

  W ostatnim roku, Morski Oddział Straży Granicznej (MOSG) przeprowadził szeroko zakrojone kontrole w zakresie legalności zatrudnienia cudzoziemców w Polsce. Wyniki tych kontroli są alarmujące, ale również dają jasny obraz tego, w jaki sposób pracodawcy mogą działać zgodnie z prawem, zapewniając legalne warunki pracy dla obcokrajowców.

  Portfolio programisty — jak je przygotować i na co zwrócić uwagę w trakcie rekrutacji?
  Portfolio programisty — jak je przygotować i na co zwrócić uwagę w trakcie rekrutacji?

  W dzisiejszych czasach, kiedy rynek pracy IT jest bardziej konkurencyjny niż kiedykolwiek, wyjątkowe portfolio programisty może być kluczem do sukcesu zarówno dla kandydatów, jak i dla pracodawców poszukujących talentów. Aby stworzyć portfolio, które przyciągnie uwagę pracodawcy, warto potraktować je jako coś więcej niż tylko zbiór projektów. W końcu to Twoja historia, Twoje umiejętności i pasja do kodowania — wszystko zamknięte w jednym, łatwo dostępnym miejscu.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o. Administratora danych osobowych, w celach związanych z uczestnictwem w konferencjach i innych wydarzeniach oraz w celach marketingowych i statystycznych, przesłania informacji handlowych. Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych partnerom Grupy Progres Sp. z o.o, w celu otrzymywania od nich informacji handlowych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Państwa danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o.o znajduje się TUTAJ.

   
  ;