Urlop ojcowski — ile dni trwa i kto płaci?
Czy wiesz, że prawo pracy w Polsce otwiera przed ojcami nowe możliwości aktywnego uczestnictwa w pierwszych tygodniach życia ich dzieci? Urlop ojcowski to nie tylko okazja do zbudowania silnej więzi z nowym członkiem rodziny, ale także wsparcie finansowe, które pozwala na pełne skupienie się na potrzebach malucha bez obaw o domowy budżet.
Spis treści
Ale ile dokładnie dni wolnych przysługuje pracującemu tacie i kto pokrywa koszty tego urlopu? Czy istnieją terminy, które należy zachować, oraz jakie dokumenty są potrzebne, aby móc z niego skorzystać? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania i chcesz dowiedzieć się więcej o urlopie ojcowskim, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!
Urlop ojcowski — ile dni?
Urlop ojcowski to czas, który pozwala ojcom na aktywne uczestnictwo w życiu swoich nowo narodzonych lub adoptowanych dzieci. Każdy pracujący ojciec ma prawo do skorzystania z maksymalnie 14 dni kalendarzowych urlopu ojcowskiego. Co istotne, urlop ten można wykorzystać nieprzerwanie lub podzielić na dwie części, z których każda musi trwać minimum tydzień, co daje elastyczność w planowaniu czasu spędzonego z dzieckiem.
Czy urlop ojcowski jest płatny?
Tak, urlop ojcowski jest płatny. Ojcowie, którzy zdecydują się skorzystać z tego uprawnienia, otrzymują zasiłek w wysokości 100% swojego przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy, które jest finansowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). To oznacza, że w okresie urlopu ojcowskiego nie muszą martwić się o utratę dochodów, co pozwala na pełne skupienie się na dziecku i jego potrzebach bez dodatkowych zmartwień finansowych.
Do kiedy można wykorzystać urlop ojcowski?
Urlop ojcowski musi być wykorzystany przed ukończeniem przez dziecko 12 miesiąca życia lub do upływu 12 od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka.
Urlop ojcowski — jakie dokumenty są potrzebne?
Aby skorzystać z urlopu ojcowskiego, ojciec musi złożyć wniosek u swojego pracodawcy. Wniosek z informacją o długości okresu, na który ma zostać udzielony urlop, powinien być złożony co najmniej 7 dni przed jego rozpoczęciem. Do wniosku należy dołączyć odpis aktu urodzenia dziecka, który jest podstawowym dokumentem potwierdzającym uprawnienie do urlopu oraz oświadczenie ojca o korzystaniu z urlopu ojcowskiego lub jego części. W przypadku adopcji konieczne będzie przedstawienie dokumentu potwierdzającego fakt adopcji.
Pracodawca, na podstawie złożonego wniosku i załączonych dokumentów, dokonuje formalności związanych z przyznaniem urlopu oraz zgłoszeniem tego faktu do ZUS w celu zapewnienia wypłaty świadczenia. Jeśli pracownik dostarczył wszystkie dokumenty na czas, pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego.
Urlop tacierzyński a urlop ojcowski — czy to to samo?
Urlop ojcowski nie jest urlopem tacierzyńskim. Urlop tacierzyński to potoczna nazwa urlopu rodzicielskiego. Ten różni się od urlopu ojcowskiego choćby czasem trwania czy zasadami nieprzerwalności. O ile urlop ojcowski trwa łącznie 2 tygodnie i można odbyć go w dwóch turach po 7 dni, o tyle ojcowie wybierający się na urlop tacierzyński mają prawo do skorzystania z przynajmniej 9 tygodni wolnego. Wynika to z podziału urlopu rodzicielskiego między rodzicami- jedno z nich może wykorzystać maksymalnie 32 tygodnie, zostawiając drugiemu minimum 9 tygodni. Łącznie urlop rodzicielski trwa 41 tygodni.
Warto wiedzieć, że urlop tacierzyński jest indywidualny, co oznacza, że ojciec nie może oddać go matce dziecka.
Do jakich urlopów ma prawo pracujący ojciec?
Pracujący ojciec, zaangażowany w wychowanie dziecka ma prawo do:
- 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu urodzenia dziecka z zachowaniem prawa do wynagrodzenia,
- 14 dni kalendarzowych urlopu ojcowskiego,
- korzystania z części urlopu macierzyńskiego, gdy pracująca matka rezygnuje z części urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni takiego urlopu lub gdy matka dziecka nieposiadająca tytułu do objęcia ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa podejmuje zatrudnienie w przynajmniej połowie pełnego wymiaru czasu pracy,
- urlopu rodzicielskiego (tacierzyńskiego) zaraz po urodzeniu dziecka lub w późniejszym okresie – do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6. rok życia,
- do maksymalnie 5 miesięcy urlopu wychowawczego, w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, gdy jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy
- 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu wychowywania dziecka do lat 14,
- 5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego,
- zwolnienia się od pracy z powodu działania siły wyższej w wymiarze 2 dni (lub 16 godzin) w roku kalendarzowym.
Urlop ojcowski to ważne uprawnienie, które wspiera rodziny w pierwszych miesiącach po narodzeniu dziecka, promując równość płci poprzez zachęcanie ojców do aktywnego udziału w opiece nad dzieckiem. Dzięki gwarancji otrzymywania pełnego wynagrodzenia oraz możliwości elastycznego planowania urlop ojcowski stanowi cenne wsparcie dla młodych rodziców.