Jak rozmawiać z rekruterem? — 5 pytań, które warto zadać podczas rozmowy
o pracę
Jeśli wydaje Ci się, że rozmowa o pracę polega tylko na odpowiadaniu na pytania, które zadaje rekruter, jesteś w błędzie. Rozmowa kwalifikacyjna to dialog. Okazja do pokazania się z jak najlepszej strony, wzajemnego poznania i rozwiania wątpliwości, które zawsze pojawiają się przed podjęciem nowej pracy. Wykorzystaj ją. Sprawdź, jakie pytania warto zadać i bądź o krok przed pozostałymi kandydatami.
Spis treści
Dlaczego kandydat powinien zadawać pytania podczas rozmowy o pracę?
Specjaliści są zgodni — zadawanie pytań na rozmowie kwalifikacyjnej przez kandydata wzbudza zainteresowanie rekrutera. Sprawia, że osoba, która stara się o pracę, jest postrzegana, jako ktoś dociekliwy, inteligentny i zaangażowany. Co więcej, nierzadko rekruterzy (choć o tym nie mówią) wymagają, aby kandydaci zadali przynajmniej dwa pytania, wyrażając tym samym swoje zaangażowanie w proces rekrutacji i stanowisko, na które aplikują.
Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?
Czy w firmie obowiązuje ściśle określony dress code?
To pytanie powinno paść na każdej rozmowie kwalifikacyjnej z kilku względów. Po pierwsze wyraża zainteresowanie i szacunek do zasad obowiązujących w firmie. Po drugie, kiedy uzyskasz odpowiedź, w przypadku przyjęcia, będziesz wiedział, jak ubrać się pierwszego dnia do nowej pracy, aby czuć się dobrze i nie odstawać od pozostałych pracowników.
Czy istnieje możliwość pracy zdalnej?
O ile zdążyliśmy już przyzwyczaić się do pracy zdalnej lub hybrydowej, o tyle nie każde przedsiębiorstwa stosują tę formę pracy. Warto o to dopytać, szczególnie wtedy, kiedy taka informacja nie pojawia się w ogłoszeniu, a Ty wiesz, że codzienne wizyty w miejscu pracy będą kolidowały z Twoimi innymi obowiązkami.
Komu bezpośrednio podlega osoba zatrudniona na stanowisko, na które aplikuję?
Nie zawsze pracownicy mają jednego przełożonego. Może okazać się, że po zatrudnieniu Twoja praca będzie oceniana przez koordynatora, ale i managera, a czasem nawet dyrektora. Upewnij się, przed kim będziesz odpowiadał i jeszcze zanim zaczniesz pracę, poznaj strukturę organizacyjną firmy.
Kto jest waszym największym konkurentem?
Spokojnie, to pytanie nie pokazuje, że nie wierzysz w działania firmy. Wręcz przeciwnie — daje wyraz zainteresowania i pokazuje, że będziesz zaangażowanym pracownikiem, który już teraz zastanawia się, jak będzie mógł pomóc w walce o najlepszą pozycję na rynku.
Jak będzie wyglądał mój typowy dzień pracy, jeśli mnie zatrudnicie?
Kiedy rekruter odpowie na to pytanie, lepiej poznasz swoje obowiązki. Łatwiej będzie Ci określić, czy praca, o którą się starasz, faktycznie jest dla Ciebie interesująca i czy podołasz wyzwaniom, jakie przyniesie.
Mało popularne, ale cenne pytania do rekrutera
Przygotowaliśmy dodatkowo kilka pytań, które rzadko padają z ust kandydatów, a dzięki którym możesz zostać dobrze zapamiętany przez rekrutera i zrobić naprawdę dobre wrażenie. Pod koniec spotkania dopytaj swojego rozmówcę o:
- to, czy Twoje kwalifikacje budzą jakieś wątpliwości (uwaga — bądź przygotowany na kontrargument),
- największe plusy, jakie dostrzega w pracy w firmie, o przyjęcie do której się starasz,
- dodatkowe dokumenty lub informacje, które mógłbyś przesłać rekruterom, żeby ułatwić im podjęcie decyzji.
Grupa Progres
Paweł Stolf
Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w branży HR. Jego głównym celem zawodowym jest skuteczne prowadzenie procesów rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne i managerskie.